Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Nemesis

st 9. listopadu 2005      autor: little borg      přečteno: 7407x      komentáře: 9

oficiální plakát Začíná poslední cesta jedné generace. Podtitul desátého celovečerního Star Trek filmu lehce naznačuje, co nás čeká. Loučení. Skoro dvouhodinový snímek má na svědomí Stuart Baird – režisér, který dosud se Star Trekem nepřišel do styku. A je to znát. Pojetí filmu je velmi rozdílné od předchozích počinů Jonathana Frakese. Mnohdy to není ke škodě. Minimálně v jednom případě poznáme, že režisér Baird se dříve živil mimo jiné i točením videoklipů. Škoda jen, že studio Paramount prosadilo vystřižení některých scén, které alespoň já ve filmu postrádám. Ještě malou vsuvku k názvu filmu. Ono magické slovo Nemesis znamená "odplata"...

V Romulanském impériu dojde k převratu. Téměř celý senát Romulanský senát těsně před vyvražděnímje zákeřně vyvražděn technologií, která promění živou tkáň v prach. A nikdo ještě netuší, že zrada, která jde zevnitř, je mnohem horší. V jiné části Galaxie kapitán Picard (Patrick Stewart) a jeho posádka opět křižují vesmír na palubě hvězdné lodi Enterprise. William Riker (Jonathan Frakes) a Deanna Troi (Marina Sirtis) si užívají svatební dny. Cestou na Betazed, kde se má konat obřad, který všichni podle tradic absolvují úplně nazí, senzory nahlásí pozitronovou signaturu na planetě Kolarus III. Výsadek najde po prozkoumání planety Datova (Brent Spiner) bratra, kterého tvůrce – geniální doktor Soong – pojmenoval B4. Je Datovou skoro přesnou kopií, až na mnohem méně pokročilou nervovou síť.

Z velení Hvězdné flotily přichází zpráva. Admirál Janewayová (Kate Mulgrew) Admirál Kathryn Janewayováosobně informuje kapitána, že v Romulanském impériu došlo k změnám. Nový praetor (vůdce) jménem Shinzon (Tom Hardy) chce uzavřít mír s Federací. Jejím vyslancem se okamžitě stává Picard a nastavuje kurz na Romulus. Enterprise je totiž v tuto chvíli nejbližší lodí. Kapitán i přes počáteční pochybnosti vůbec netuší, s kým bude mít tu čest. Že jeho další soupeř bude nebezpečnější a zákeřnější, než kdokoli před tím. Už první setkání na orbitě Romulu vzbuzuje v posádce obavy. Před Enterprise se po velmi dlouhém čekání demaskuje remanská válečná loď Scimitar a k posádce promluví Shinzonův nepříliš výřečný místokrál (Ron Perlman) a dá jim souřadnice, kam se mají transportovat.

Posádka se přenese na Scimitar a poprvé se Shinzon na můstku Scimitarusetkává se Shinzonem. Původní informace, že je Reman, se ale nepotvrzují. Je to „jen“ člověk. Vysoký jako Picard, bez vlasů jako Picard, se stejnými zdravotními problémy… A Shinzon si testuje nově příchozí hosty, zvláště kapitána. K nelibosti velitele Rikera si všímá také krásy poradkyně Troi. Po návratu na palubu zkoumá doktorka Crusherová vzorek krve, kterou jim Shinzon dal, a jak se kapitán obával, jde skutečně o jeho klon.

Kapitán Picard chce Shinzona poznat, proto přijme Shinzonův místokrálpozvání na večeři. Shinzon popisuje své trpké dětství, kdy ho poslali zemřít do dolů na Remu. Už se totiž nehodil do plánů impéria na infiltrování Flotily. V dolech ale našel spřízněnou duši v Remanovi, který mu pomohl přežít a je teď jeho místokrálem. Shinzon také obhajuje ozbrojený vpád na Romulus. Přiznává ale, že krveprolití už bylo dost, chce mír. Picard se zdráhá uvěřit, zapůsobí na něj ale situace, kdy on jako kapitán Hvězdné flotily stojí uprostřed romulanského senátu. Shinzon si ovšem musí jeho důvěru zasloužit.

Po návratu na loď dostává Picard znepokojivé informace. Někdo se dostal do palubního počítače, hledal komunikační protokoly Flotily, údaje z kartografie, naštěstí nic tajného. Daleko vážnější zjištění přináší analýza senzorů. Scimitar při demaskování vyzařoval thalaronovou radiaci, která je pro všechno živé smrtelně nebezpečná. Picard je zklamaný, že nemůže Shinzonovi věřit. Dat vzápětí informuje, že odhalili původce neoprávněného vstupu do palubního počítače a to jim dává taktickou výhodu.

Shinzon využije telepatických schopností svého místokrále a vnikne do mysli poradkyně Troi, pokusí se ji znásilnit ve chvíli, kdy se se svým budoucím manželem věnují jeden druhému. Spojení Shinzona s poradkyní se naštěstí přeruší. Děj nabírá na obrátkách. Troi na ošetřovně prochází testy a potvrzuje, že se ji Shinzon pokusil znásilnit. Preator v zápětí unese Picarda, protože potřebuje jeho krevní vzorek a navíc ho chce zlikvidovat. Shinzon Picardovi vysvětluje, že Remani jsou šlechtěni pro válku a dobývání, a pokud by byl Dat a jeho bratr B4na jeho místě a žil jeho život, jednal by úplně stejně. To ale Picard odmítá. B4 je odhalen jako Shinzonův špeh na palubě Enterprise. Posádka vše naštěstí zjistila včas a hned toho využívá. Zamění Data za B4. A tak, když na Scimitar transportují androida, nikdo si ani nevšimne, že nejde o B4.

Dat v roli B4 osvobodí kapitána Picarda, společně se dostanou po “drobných“ peripetiích na Enterprise a okamžitě letí k prostoru Federace maximální rychlostí, aby se spojili s dalšími loděmi Flotily a zabránili Shinzonovi vyhladit Zemi. Mezitím se kapitán dovídá, že Shinzon umírá. Jeho časově sekvenovaná RNA se rozpadá a preator proto potřebuje Picardovu krev. Kapitán ví, že se pro něj Shinzon vrátí, a tak se posádka Enterprise připravuje na boj.

Shinzonova loď dostihne Enterprise ve chvíli, kdy jsou mimo Enterprise naráží do Scimitaru a ničí jeho hangár dosah komunikace s Flotilou. Velkolepá vesmírná bitva je tady. Scimitar se schopností střílet při zamaskování je mnohem silnější a střetnutí odnáší jen minimálními škodami. Enterprise pálí většinou naslepo. Na pomoc přilétají dvě romulanské lodě, ovšem zcela nečekaně jsou na straně Enterprise. Impérium nechce nést následky vyhlazení lidstva. Scimitar ale postupně vyřadí oba romulanské válečné ptáky. Zdá se, že naděje posádky Enterprise na přežití je pryč. Pomoc nabídne poradkyně Troi, která pomocí telepatických schopností najde remanského místokrále a tudíž i Scimitar. Bitva pokračuje a Scimitar přijde o maskování. Shinzonův čas se krátí a je to na jeho vzhledu hodně znát. Výsadek Remanů v čele s místokrálem má za úkol zajmout Picarda, a tak vniknou na palubu Enterprise. Komandér Riker a Worf s bezpečnostními důstojníky se jim v tom pokusí zabránit. A právě Riker svede s místokrálem zápas na život a na smrt.

Enterprise v pokračujícím střetnutí utrží obrovské škody, Enterprise a Scimitar po srážcekromě jiného dojde ke zničení části můstku. Picard vidí situaci beznadějně. Rozhodne se proto, že poslední zásoby energie převedou do impulzních motorů a nařídí kolizní kurz. Srážka s remanskou lodí je impozantní, velký efekt ale nepřinese. Scimitar je stále schopný letu a Shinzon se rozhodne posádku Enterprise zahubit thalaronovou radiací. Aktivuje zařízení. Kapitán Picard se proto vrací na Shinzonovu loď a bojuje se svým klonovaným já. Rozvaha vítězí nad zbrklostí a nenávistí a Picard Shinzona zabije. Jen několik vteřin před uvolněním radiace se před ním objeví Dat a obětuje svůj život za přítele a vlastně celé lidstvo, když jediný prototyp přenosného transportéru připne Picardovi. Překvapený kapitán při přenosu už ani nezaslechne Datovo sbohem, které pronesl těsně před tím, než zničil thalaronové zařízení. Scimitar exploduje a všichni na Enterprise si uvědomují, že jejich přítel už „nežije“. Dat zachraňuje PicardaJistou nadějí ale zůstává B4, kterému Dat předal své vzpomínky. A tak když kapitán Picard vysvětluje zmatenému androidovi, co pro ně Dat znamenal, začne si B4 zpívat písničku „Blue Skies“, kterou Dat věnoval Deanně a Willovi při oslavě svatby.

Technické údaje:

Režie: Stuart Baird
Scénář: John Logan
Hrají: Patrick Stewart (Jean-Luc Picard), Brent Spiner (Dat), Jonathan Frakes (William T. Riker), Marina Sirtis (Deanna Troi), Michael Dorn (Worf), Levar Burton (Geordi La Forge), Gates McFadden (Beverly Crusher), Will Wheaton (Wesley Crusher), Tom Hardy (Shinzon), Ron Perlman (remanský místokrál) a další
Hudba: Jerry Goldsmith
Stopáž: 112 minut

nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: st 9. listopadu 2005
přečteno: 7407x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG