Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

IDW potvrzuje licenci na nový Star Trek komiks

ne 8. října 2006      autor: Darkknight      přečteno: 2763x      komentáře: 0

ST comix

Newsrama zveřejnila exkluzivní interview s vedoucím vydavatelem IDW Chrisem Ryallem, ve kterém potvrdil, že budou vydávat nový Star Trekový komiks, který začne minisérií z TNG.
Komiksové verze Star Treku už vystřídaly několik vydavatelství, počínaje Gold Key v 60. a 70. letech, přes Marvel v první půli 80. let a DC v druhé půli 80. a první 90. let. 90. léta završil Malibu/Marvel, a v počátcích dnešní dekády přebrali štafetu DC a Wildstorm, nepočítáme-li nejnovější přírůstek Tokyopop, jež dal zelenou manga verzi příběhů TOSky.
A co chystá IDW?

Newsrama: Ze všeho nejdříve - jak jste se dostali k licenci? A možná ještě lépe - proč? Se vší úctou k vašim obchodním schopnostem, Star Trek je v posledních několika letech na ústupu poté, co Enterprise pomalu, ale jistě zemřela. Co vás vedlo k tomu, že jste se podívali na Star Trek a pomysleli si "vítěz"?
Chris Ryall: K vaší otázce "jak" - po letech prací na CSI komiksech jsme si vypracovali solidní vztah s CBS/Paramount. S nimi jsme už nějaký čas mluvili o jejich plánech pro Star Trek, a přes tyto diskuze jsme se nakonec dobrali ke komiksu, a co bychom se Star Trekem jakožto komiksem udělali, kdybychom měli tu možnost. Nakonec nám dali licenci.
A k tomu "proč, když je období útlumu" a tak - podtextem této otázky je fakt, že lidé se už o Trek nestarají, a to podle mého není vůbec pravda.

NRAMA: Dobrá, trochu to poopravím - ne že by lidi nezajímal, jen zrovna teď, za celou historii Treku jakožto výrobku, v úpadku, vzhledem k faktu že se nevysílá žádný seriál, poslední nebyl vůbec tak populární jak se čekalo, a do nového filmu nám zbývá dobře rok a půl...
CR: Dobře, tak hned k vašemu úvodu - Trek měl svá období na vrcholu a období úpadku. Jenže to má každý výrobek starý 40 let - jen se zeptejte fanoušků Jamese Bonda nebo Spidermana. Enterprise sice nezachytila lidskou představivost tak, jak mohla, ale vždyť také přišla po dvaceti letech naplněných Star Trek seriály, a byli v ní postavy pro fanoušky nové. Z pohledu komiksu, i když se v jeho vydávání vystřídalo mnoho vydavatelství, tak od posledního vydání komiksu uplynul už nějaký ten pátek. A postavy v našich příbězích jsou známé a milované po desetiletí. Nebudeme uvádět nové postavy, jako to udělala Enterprise.
Ale se Star Trekem a s jeho vesmírem plným postav a podobně, fanoušci se k novým projektům staví pouze podle toho, jak jsou prezentovány. Myslím, že každé období útlumu nastává spíše kvůli nápadům, které nepodnítí jejich zájem a představivost, než kvůli nezájmu o nová Treková dobrodružství. A mezi nápady v našem komiksu a talentovaným režisérem jako je J.J.Abrams, který přetváří ST vesmír v novém snímku bych řekl, že jsou to dobré znaky toho, že Star Trek je naživu a dobře prosperuje. Jen prostě čeká na nový, tvůrčí talent.

NRAMA: Řekl jste ovšem, že komiks dlouhá léta stagnoval. Proč tomu tak podle vás je?
CR: Myslím, že po několika velmi úspěšných projektech nebyl špatný nápad nechat komiks trochu uležet. A o stagnaci ani tak nešlo, Paramount spíš čekal, než dá komixům další zelenou.
A licencované komiksy jsou trochu zrádné

NRAMA: Jakpak to?
CR: No, když velké vydavatelství převezme licenci, může se stát že na ni zaměřuje méně pozornosti než na jiné projekty. Ale my, když přebereme licenci něčeho, co teoreticky jako komiks nemusí fungovat (CSI), ale nakonec to zvládneme úspěšně, pak je pro nás jednodušší soustředit se na opravdu precizní a správné provedení. Čímž nechceme zesměšňovat a zmenšovat úsilí, které do komiksu vkládali další tvůrci - mnoho jich bylo velmi dobrých. Jen je důležité nasměrovat fanoušky do určitého směru. Takže věci ani tak nestagnovaly jako spíše čekaly na někoho s novým přístupem.

NRAMA: Takže zajděme do detailů - jaká konkrétní práva máte?
CR: Nyní se zaměřujeme na Novou Generaci - která mimochodem v lednu oslaví svých dvacet let, a v tomto měsíci také hodláme vydat první číslo svého komiksu. Následovat bude Původní série. A pak se uvidí.

NRAMA: Máte práva na to vydat se do "neprozkoumaného" omluvte ten výraz - vesmíru? Řekněme minisérie o nových postavách v předtím nezveřejněné větvi Hvězdné Flotily?
CR: Pokud vše půjde jak má, pak ano, můžeme se podívat i do jiných oblastí.

NRAMA: Dobrá, pokud byste mohl trochu poodhalit roušku - jak můžete zvládat produkt jako Star Trek, který má mnoho zpodobnění a fanoušků? Samozřejmě jednou z krajních možností je způsob "Vypusťte všechno!", další krajní možnost je soustředit se pouze na jeden titul. Co vás vedlo k zapojení se do tohoto kontinua?
CR: Rozhodně nechceme ze začátku hodně tlačit na pulu - vždyť si jenom stačí představit, kolik startrekových knih je ve světě v oběhu - a to jak z pohledu rozpočtu společnosti, tak z pohledu Star Treku. Takže začneme pouze s jednou knihou a podle ní se odpíchneme k dalším projektům. Jediný opravdový problém je, že máme několik opravdu bezvadných nápadů a já se už nemůžu dočkat, až se k nim dostaneme.

NRAMA: Pokud se podíváte na fanoušky Trekových komiksů, která serié má podle vás více/nejvíce fanoušků? Budete podle toho také vytvářet váš prví projekt?
CR: To je těžké říci, v některých ohledech je to rozděleno věkem. Podle průzkumů Paramountu má největší fanouškovskou základnu TNG, ale každý si vzpomene na původní posádku pokaždé, když slyší slova "Star Trek". Ale protože oba dva seriály mají obrovskou základnu fanoušků, rozhodli jsme se jako první vypustit TNG kvůli jejím 20. narozeninám.

NRAMA: Dobrá. Takže první projekt Nové Generace - kdo je v týmu, a jaké příběhy hodláte vyprávět?
CR: Chtěli bychom začít šestidílnou minisérií od autora Davida Tischmana, kreslit je bude Casey Malone. Série by se měla jmenovat The Space Between - a název kopíruje příběh - ne že by David byl velkým fandou Dave Matthews Band, jak mě ujistil. Obálky máme od lidí jako Jeremy Geddes, Zach Howard a Dennis Calero, alespoň pro začátek. A příběh je zasazen někam do období prvního roku mise Enterprise D.

NRAMA: Jak budete k příběhu přistupovat? Samozřejmě s CSI a 24 jste nabrali zkušenosti s televizním i knižním přístupem k příběhu...
CR: Knižní, mám raději představu epizodních komiksů, než vytvářet obrovský šestidílný příběh. Takhle budeme mít šestidílnou sezónu, která však na pozadí vypráví větší příběh. Což znamená, že každá epizoda stojí sama za sebe, ale všechny utváří příběh, jehož rozuzlení se dozvíte v poslední epizodě.

NRAMA: Trekkies jsou stejně tak jednotní jako další komixoví fandové - třeba fanoušci Transformerů - dokážete se vyrovnat s výzvou, jež předtavují?
CR: Rozhodli jsme se to zkusit, protože Trekkies, stejně jako fanoušci Transformerů, nejsou zrovna hlasití, pokud některé detaily nejsou správné. Takže ať bude Picard poletovat vesmírem v Enterprise D, Enterprise Q nebo Enterprise $, tak si toho nikdo ani nevšimne, že?

NRAMA: No, ve skutečnosti jde o Enterprise BADA$$ a děláte si legraci, že?
CR: Jasně. Jen pro případ, že by se někdo ozval, tak Tischman a Dan Taylor jsou hluboce, velmi hluboce zažraní Trekkies. Přál bych vám slyšet rozhovory, které se občas linou s Taylorovy kanceláře - to jsou řeči, které pokud byste vybalil na rande, tak vaše dívka pěkně rychle vstoupí do kláštera.

NRAMA: Á, panenství zajišťující řeči skalních Trekkies?
CR: Přesně. Ale protože se tak děje ve vydavatelství komiksů za účelem produkce nejpřesnějšího a nejzábavnějšího komiksu, který kdy vzniknul, tak je to skvělé slyšet.

NRAMA: První epizoda The Space Between - jaké jsou plány na další epizody?
CR: Zatím máme naplánovanou tuto knihu pro vydání v lednu. Další jsou ve fázi rozpracování, ale o nich zatím mluvit nemohu. Takže další informace o našem Klingonském komiksu pozdržím... jejda, nic jste neslyšeli.

NRAMA: Budete spolupracovat s Paramountem i na připravovaném filmu? A bude příběhově zasazený do období původního seriálu?
CR: Ano, budeme a, ehm, jakže zněla vaše druhá otázka?

NRAMA: Nechcete se náhodou vyhnout odpovědi nebo odhalení jakýchkoliv informací, které o filmu máte?
CR: Ne, ne, vůbec ne, nikoliv! Ano.

NRAMA: Když se vrátíme k tomu, co jste řekl o licencovaném komiksu od větších vydavatelství... Nechci nikoho očerňovat, ale vypadá to, že kdyby byla licence svěřena Marvelu nebo DC, jejich první projekt by byl... no, šel by s velkým třeskem. Velký příběh, napsaný Ellis/Millar/Johns/Waidem, nejlepší animace, v hlavní roli Picard versus Predátor... nebo Kirk versus Terminátor... nebo Klingonské války... nebo Speciál o milostném životě Hortů. Ok, ten poslední možná ne, ale všeobecně - vytvořit něco obrovského s Trekem. Je to pro vás také možnost, ať už vám to Paramount povolil, anebo se touto cestou chcete vydat sám?
CR: Opět nechci nic zesměšňovat, protože se mi opravdu lívilo co pro DC v minulosti udělal Peter David a Mike Barr, a i když Jeff Mariotte dal dohromady několik dobrých komixů pro Wildstorm - sakra, vždyť já měl rád i ty staré komiksy od Gold Key, i když nemůžete říct kdo je kdo když se podíváte na kresby, ale já chci zvolit úplně jiný přístup.
Když chcete začít s obrovským příběhem, znamená to také, že vedlejší zápletky musí být taky větší. A tak dále. A když začnete velkým příběhem, který stejně lidi neosloví už v začátku, riskujete že o ně přijdete i v dalších dílec minisérie. A s příběhem jde také ruku v ruce akce, často na úkor většího propracování postav. Co opravdu miluji na Star Treku jsou paralely mezi postavami a naším vlastním světem. Takže děláme epizodní komiks, který dá postavám možnost zazářit, a taky můžeme nechat Davida použít některé z jeho "ellisových" vědeckých znalostí - ano, čtenáři Bite Clubu, v jeho hlavě je toho víc než jen upírky-lesbičky, věřte tomu nebo ne - k vyprávění dobrého příběhu. A bezvadná věc na celém konceptu je ta, že i když každá epizoda stojí sama za sebe, tak až budete držet v rukou číslo #5 a #6, uvidíte také, jak do sebe zapadají a kulminují v opravdu uspokojujícím finále.
Dalším problémem, který provází velký komiks je fakt, že nevyhnutelně spisovatel vezme někoho jako Q nebo podobného záporáka a pokusí se s ním vykonstruovat největší možný příběh. A nechci říkat, že takový přístup může někdy působit jako fanfic... ale někdy působí jako fanfic. My k tomu přistupujeme spíše s myšlenkou "děláme šest dílů seriálu TNG, tak jak to provedeme?"
Co se kreslířů týče, chtěl jsem styl, který umožňuje práci s postavami, s již existujícím světem a hlavně aby byl schopen realizovat každý šílený nápad, který David přihodí do scénáře. Proto jsme vyhledávali kreslíře, kteří ještě nemají svůj osobitý styl, takže styl nepřebije podstatu. Caseyho první stránky vypadají opravdu vhodně pro práci, kterou zamýšlíme.

NRAMA: Když pominu veškeré komentáře proti - plánujete nějaké významné Trekové události ve vašem komiksu?
CR: No, ačkoliv je to divné, tak naše nabídka Paramountu zněla tak, že necháme jednu postavu proti obrovské galaktické občanské válce, a budeme její příběh vyprávět v dvaapadesáti epizodách, každý týden jednu. Ale rozhodli jsme se, že návrat Treku ke komiksu je událost sama o sobě, takže jsme tuhlecestu zavrhli. Upřímně, když se zadívám na ostatní komiksové projekty, chci ten svůj pořádně nastartovat. Události můžeme nechat na později.

NRAMA: Ve výhledu, jsou tu spisovatelé stylu *kašel*Petera Davida*kašel*, kteří pro vás pracují a kteří toho o Treku ví docela dost. Je nějaká šance, že je přitáhnete?
CR: Jasně, hned jak Joe Quesada a Dan Buckley uvolní Petera z jeho exkluzivní smlouvy. Nebo, momentík, možná by nám Peter mohl dát minisérii, kterou "měl u sebe v šuplíku už pár let" nebo tak něco, abychom se vyhnulí oné smlouvě? Ale ne, naneštěstí je Peter zamčený mimo náš dosah (kromě prací na jeho komixu Fallen Angel). Když jsme prvně začali o komiksu uvažovat, hned jsem šel za Peterem, hlavně proto že jsem miloval jeho staré Trekové komiksy a knihy, a částečně proto, že kdyby Peter David napsal skoro každý titul, který vydáváme, byl bych opravdu šťastný.
Ale je opravdu drahý a odvádí prvotřídní práci pro Marvel, a další dobrá věc je fakt, že existuje mnoho dobrých spisovatelů, kteří chovají ke Star Treku vřelé city, takže v čem nikdy nebudu mít nedostatek jsou dobří lidé s nápady pro Trekový komiks.

Zdroj: www.newsarama.com
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: ne 8. října 2006
přečteno: 2763x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG