Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Indiana Jones Čvrtý

út 27. května 2008      autor: Bedraz      přečteno: 3140x      komentáře: 2

Indiana Jones a království křišťálové lebky - plakát Letos se konečně splnil sen leckerého filmového fanouška - na plátna kin se po letech zvěstí, náznaků, utajovaných scénářů a legendárních průtahů vrací nejslavnější filmový archeolog - Henry "Indiana" Jones. A je velmi svěží, zábavný a při síle. Nemůže být žádných pochyb o tom, že nové dobrodružství Indiany Jonese je skvělá zábava pro celou rodinu. Děti, rodiče, tetičky, babičky a dědečkové, ti všichni se bez úhony mohou pobavit dvouhodinovou akční komedii. Přesto mi však na této jízdě neco chybělo...

Indy a spol. Harrison Ford i ve svém věku dokazuje, že starší Indy nepatří do starého železa a že naopak jeho mladší pomocníci i protivnící musí ukázat, zda mu stačí. Byť příběh začíná "sražením" Indyho na kolena a jeho klobouku do prachu cesty, hned po nasazení proslavené pokrývky hlavy se archeolog a učitel na poloviční úvazek stává pánem situace. Přestože to jeho protivník, ruská plukovnice Irina Spalko (Cate Blanchett) ještě netuší...

O co ve zkratce jde? O soubor báječně zinscenovaných honiček, vtipně pojatou akci, jonesovské hlášky ve správném počtu na správném místě a také o trochu romantiky a "dospívání" hlavních postav. (Představte si, že Indyho dávná láska Marion má syna - herec Shia LaBeouf, jehož otec je tak trochu nejistý... no není to náhoda?)

Indyho "nalezený" syn Rafan (v originále Mutt) O co ve zkratce nejde? Nečekejte žádný pochopitelný děj ani opravdu fascinující záhadu. (Nebude vám to však v tempu filmu vůbec vadit. :-) ) Nedoufejte také, že by Indy unikl dnešní "digitalizaci" žánru dobrodružných filmů - ILM se vyřádilo i zde, někdy skrytě, jindy poněkud okatěji. A bohužel ani nečekejte žádné famózní hudební téma - John Williams rozehrává moc hezky staré motivy, ale nic nového vám do ucha nepadne. A naneštěstí ani nedoufejte v dobrý konec pro všechny postavy - u jedné z nich je pak způsob odchodu scénaristicky pochybný.

Proč však hlavně na staronového Indyho zajít?
1) Jsou to parádní dvě hodinky lehké zábavy. (Mozek nezatíží ani během konzumace, ani po ní.)
2) O pár opravdu vyvedených vtipech se bude ještě dlouho mluvit a nějakou tu parodii si vyslouží též - tak ať nejste mimo mísu. :-) Např. kauza lednice doletí jistě daleko...
3) A hlavně - musíte se sami přesvědčit, že bič je ještě nějakou dobu v dobrých rukou a je pak komu ho předat.

PS: Pokud po odchodu z kina budete dumat, proč se film jmenuje Indiana Jones a království křišťálové lebky, když vlastně vůbec nevíte, o co s těmi křišťálovými lebkami šlo, nezoufejte - pro zábavu to není důležité a každý stejně mluví jen o "Indym čtyřce". :-)

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 27. května 2008
přečteno: 3140x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG