Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

NPR a Nimoy rozebírají Spocka

po 2. června 2008      autor: Darkknight      přečteno: 1821x      komentáře: 0

pan Spock V rámci pokračování seriálu o postavách se tentokrát rádio NPR ve svém internetovém zpravodajství (šest minut dlouhá zpráva je dostupná ke stažení) zaobírá panem Spockem, vědeckým a prvním důstojníkem USS Enterprise NCC-1701 z TOSky. Zvukový záznam obsahuje komentáře jak původního představitele Spocka Leonarda Nimoye, tak autora scénářů DC Fontany a profesora MIT Henryho Jenkinse. Audiosoubor je přístupný zde V následujícím článku jsou pouze výtažky.

Leonard Nimoy zavzpomínal na vznik slůvka "fascinující" - poprvé prý toto slovo zakřičel, ale tehdy zasáhl režisér: "Díky bohu mě tehdy zarazil a řekl 'buď jiný než ostatní'. Takže hned v příštím záběru jsem řekl 'Fascinující' tím chladným, odtažitým tónem. Myslím, že přesně v téhle chvíli se zrodil velmi důležitý rys této postavy." Také se pozastavil nad tím, že Spock byl outsiderem společnosti: "Když mě Gene Roddenberry přijal do role Spocka, dal mi velmi zajímavou dynamiku a materiál, s nímž jsem mohl pracovat: Spockova matka byla člověk, jeho otec byl Vulkánec. Takže byl míšenec. Podle mě je to jedna z nejzajímavějších věcí na této postavě. "

Pan Henry Jenkins, profesor humanitních studií na MIT, si myslí že Spock se stal naprosto neočekávaně sexsymbolem, protože se v něm odehrával právě boj mezi intelektem a emocemi: "Tento boj se odehrává v každém z nás. Pohání nás emoce, nebo náš intelekt? A jak tyhle dvě věci spojit dohromady...? Spock je sexy pro hodně žen i mužů. Hodně žen, s nimiž jsem pracoval na svých studiích, mají rády Spocka právě pro emocionální hlubiny, které se v něm ukrývají. Spock potlačuje vnější projevy emocí. Je to postava, která 'se snaží všechno udržet pod pokličkou, ale která je současně citlivá, někdy i smyslná... Cítí hlubokou, zanícenou náklonnost ke kapitánu Kirkovi. Tím se tato postava stala zosobněním tajů mužství." Jenkins také vidí, jak Spockova lidská a vulkánská stránka odráží rasové problémy i dnešních dní:
"Tímhle Star Trek předbíhal svoji dobu, dokonce i dnes, kdy v naší společnosti žije mnoho míšenců, se smíšeným kulturním pozadím. A já o tom poslední dobou hodně přemýšlel, hlavně kvůli Baracku Obamovi. Mezi Obamou a Spockem se zdá být jistá paralela - Obama je také někdo, kdo je schopen přemostit propast mezi světy. A není mu cizí vulkánská filosofie IDIC, nekonečná rozmanitost v nekonečných kombinacích. Míšenci jsou schopni porozumnět oběma stranám, z nichž vzešli. "

Zdroj: trekmovie.com
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: po 2. června 2008
přečteno: 1821x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG