Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Nereálný Voyager

pá 4. července 2008      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 5711x      komentáře: 0

Koheze Na křtu, který se konal 21. června v Brně, byla tato knížka označena za tak dobrou, až je těžce uvěřitelné, že jde o Voyager. (Rouče) Krom toho je to také premiéra nového překladatelského plamínku Mirky "Kareemmy" Dřínkové. Autorem je uznávaný Jeffrey Lang.
Pro začátek to můžeme brát jako nakladatelský pokus, jak se uchytí směsice diskutabilní série, nového překladu, myšlenka trilogie a nová grafika. Když knížku otevřeme, uvítá nás směsice pokusů v cizím kvadrantu se známými postavami.

Od první kapitoly vstupuje do děje velké množství dříve neznámých kosmických dějů. Naštěstí autor zachází s těmito anomáliemi jako s kořením a systematicky. A tak se hlavní postavy ocitají bez kontroly nad svojí situací. Krize v tomto syžetu tudíž není vytvořena násilně "protože Janeway". Působí spíše náhodně. Voyager směřuje do kvadrantu Alfa, když vletí do radiačního prostoru bílého trpaslíka, nevarováni senzory, ztěžka se vyhnou srážce a přijdou o warp. Můžeme tedy jásat, že konečně jde o nezvladatelnou krizi, za kterou Voyager nemůže.
Na druhou stranu je celý děj postaven na ideálu etického zákona pomoci cizím druhům. Je na čtenářích, zda-li je to bytostně zahřej nebo zda se otřesou nad kýčovitostí.
Velkým hráčem je teoretická fyzika. Vědci si často hrají se vzorci a teoriemi. Co když se jeden ze scénářů stane skutečností ? A co když teorie, které by měly v takové situaci pomoci nefungují... Dostáváme se tak k otázkám, o co se opřít ? Má věda smysl ? Co když se nic nestane ? Voyager, který přichází o warp, protože v této oblasti fyzikální a chemické reakce warpová technologie prostě nefunguje, jehož senzory nejsou schopny pracovat korektně a jeho bioneurální obvody poslouchají telepatku, se tak stává závislým na štítech.

Jednání a myšlení posádky působí tak nervózně, až samotný čtenář může zjistit, že z toho "chytl nerva". Proč se mi ruka rozpouští ? Kdy naskočí ty štíty ?! A co je na tom kruci vtipného ?!!
Ve vypjatých situacích všichni uvažují nad svými úniky z reality. Toressová reaguje alergicky na polovinu svého okolí. A když se k ní přiblíží Sedmá, působí jak doutnák - závod která ze stran vybuchne dříve. Chakotay působí v rámci velící působí jako třetí kolo u vozu. Ten tichý, rozumný stabilní prvek. Janewayová se vrhá do manuální práce ve strojovně. Svěže působí i absence minulosti. Neutápí se v ní. A nekonstruuje zvědavé důvody ke svým rozkazům. Na druhou stranu Lang ve vnitřních monolozích předvádí tradiční závislost posádky na kapitánovi.

Mnoha vrstevnost dodává odlišné chápání a přijímání pomoci u jednotlivých aktérů. Nejvíce je to znát u Monorhů, druhu, o jejichž problémech tato knížka je. Na jejich planetě v abnormální soustavě žije a před pohledem Modrého oka umírá třináct kmenů i s jejich deziluzí. Pokřivené, nebo spíše nevěřící chápání motivů. Lang to vede až do situace, kdy se střetává s faktem, jak lehce jde způsobit zranění nebo smrt.

Jednotlivé postavy jsou zapojovány do děje podle potřeby situace. A nezačíná to nejvyšší šarží. Závěr se s aktéry loučí filmovými pozitivními scénami.

O vzdáleném domově se mluví až v poslední třetině knihy. A to bez katastrof, bez pláče. Fakticky. Čtenář tak není unavován lamentacemi a nekonečnými úvahami o beznaději, jako se to stává u jiných titulů.
Autor v laboratorních podmínkách předvádí pokus s borgskou asimilací. Snaží se předvést odpovědi kam až asimilace zasahuje, co všechno se mění - zlepšuje nebo zhoršuje ? Vtipným způsobem až mrazí si pohrává z otázkou identity a nadvlády společenstva. Ukončuje to sice lékařským a vědeckým postupem, ale pokus zřejmě probíhá nekontrolovatelně dál.

O autorovi toho na i internetu k nalezení moc není, kromě několika vět, identických s notickou v závěru knihy.
Nová knižní trilogie Teorie Strun nabízí ve svém úvodním díle kvalitní podání myšlenek. Tato Koheze nabízí možnost jak spojit často opovrhovaný Star Trek - Voyager s kvalitami jako je myšlenka, napětí, zvrat, logika, cit či dobrá zábava. Kniha se lehce čte. Nedochází k žádnému chaosu. Grafická úprava se drží amerického originálu.

Zdá se tedy, že harat Rouče mění svá inzerovaná slova v činy. Minimálně poslední publikace Star Treku (Vyhnanci bude recenzováno) a nyní také Koheze splňují požadavky dnešního čtenáře. To se týká jak kvality vybraných titulů, tak nového směru obálek ale i překladu - shromáždil kolem sebe několik nových překladatelských hara.


Teorie Strun - Koheze
Kniha první
Jeffrey Lang
překlad: Mirka Dřínková
redakce: Rouče, Šebestová
Laser - books s.r.o.
Prodejní cena 249kč

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: pá 4. července 2008
přečteno: 5711x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG