Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

47? 47!

ne 22. srpna 2010      autor: Hypospray      přečteno: 5530x      komentáře: 5

Logo geocaching.comKdyž si úspěšný nález mojí startrekové kešky zapsal v pořadí 247 kačer a hned na to si ji ulovil jeden z nejstarších fanoušků Star Treku u nás, Praotec Trekkie, řekla jsem si, že konečně dostojím loňské výzvě a sepíšu článek o geocachingu a kešce věnované památnému číslu 47. Pokud nevíte nic o geocachingu, nebojte se a směle pokračujte ve čtení - vše bude vysvětleno...

Mít za koníček Star Trek je super. Když se budete snažit, můžete se díky stovkám epizod, knížek, her a spoustě dalšího zabavit na hodně dlouho. Když se budete snažit ještě víc, dá se skrz Star Trek sehnat kupa dobrých kamarádů, se kterými se dá zabavit zase trochu jinak. Ale co pak? Roky plynou, z kamarádů se stávají přátelé, které chtě nechtě polapí více či méně klasický reálný svět. Času utíkat do světa fantazie se buď už moc nedostává, nebo to není ono. Nabízí se koukat na další seriály s novými postavami a zápletkami. Jo, to funguje. V současné době se točí, či se dotočila, spousta kvalitního seriálového materiálu a je na co se dívat. Ale život není o tom trávit všechen svůj volný čas za monitorem počítače. Ano, žádá si to aspoň ještě jeden koníček, za který vám poděkuje vaše tělo. Dá se samo sebou sportovat, dá se aspoň turističit. A nebo se dá keškovat. Co to je? Je to outdoorová záliba, které věnuji právě tento článek. Keška 47? 47! - 247 zalogovaných nálezců

Tak nějak doufám, že jste na slovo geocaching už někdy narazili. Pokud ne, a chcete být i nadále v obraze, odkáži vás na český web www.geocaching.cz. Nicméně se pokusím nastínit i zde, o co se jedná. Je to celosvětová hra, při které hledáte něco, co někdo jiný pečlivě uschoval. Po celém světě se ukrývají desetitisíce pokladů nejrozmanitějších tvarů, velikostí a barev, a to na těch nejrozmanitějších zákoutích naší planety. Běžné oko je lehce přehlédne, protože o jejich existenci neví. A právě na tom je celá hra založena. Na internetu si zjistíte, kde se poklad (schránka - cache – „keš“) ukrývá a vydáte se ji do terénu 'odlovit'. Pomohou vám její GPS souřadnice a ve většině případů rovněž GPS navigační přístroj, který vás dokáže při ideální součinnosti družic dovést až na krok přesně ke kešce. Důkazem nálezu bývá "kačerův" podpis do tzv. logbooku přímo ve schránce (srolovaný proužek papíru, malý bloček až sešit). Chlubit se ostatním hráčům o svých keškových úspěších můžete pak v logu v listingu (seznamu) dané kešky na mezinárodní stránce www.geocaching.com.

V praxi, alespoň u mě, to vypadá tak, že když chci s někým vyrazit na procházku, krátký či dlouhý výlet, omrknu, kde jsme ještě nebyli a kam zvou tamní kešky. Přesně tak. Poloha schovaných pokladů zdaleka není nahodilá, jejich autoři si na nich dávají velmi záležet. Ve většině případů vás zvou na zajímavé turistické místo, k zajímavé stavbě, k zajímavému výhledu... a k tomu vás právě skrz listing náležitě poučí. Dozvíte se spoustu zajímavého, takže keškování má bezesporu edukační charakter. Samozřejmě, existují výjimky, jako u všeho. Ale je na vás, jakou kešku si vyberete a poctíte ji odlovem. Když budete chtít svoje mozkové závity zaměstnat ještě více, vybíráte si tzv. mysterky, tj. keše, které vám svoje GPS souřadnice hned tak neprozradí.

A jak dál? Nasednete do auta, vlaku či MHD a pak samozřejmě po dvou, někdy i po čtyřech, doputujete na předpokládané místo ´schovky´. Koníček je to svým způsobem levný. Ano, dostat se na dané místo sice není jen tak, ale oblečení a boty stačí na ven. A když se to tak vezme, ani tu GPSku nepotřebujete, dá se lovit bez šipky jen s mapou na maximální detail.

Ti, které hra doslova polapí, sbírají bodíky, kdekoliv se ocitnou. Naťukají a zmapují si momentální okolí a vyrazí. Jiné naopak baví zdolávat těžké kešky co do obtížnosti, např. uprostřed divoké přírody někde na horách nebo na jiných špatně dostupných místech. Pro takové jedince je to doslova adrenalinová výzva.

Keška 47? 47! - obrázky s číslem od kačerů

Když jsem se trochu otrkala a ulovila si svou první stovku geokrabiček, rozhodla jsem se založit si svou vlastní skrýš. Jestli se z vás někdy stane kačer, budete až překvapeni, jak vás bude lákat zřídit si kešku podle vašich představ. U mě se tak stalo na podzim roku 2008. A nebyla bych to já, kdybych ji nevěnovala Star Treku, že. :P Nejdříve jsem sondovala, zda něco podobného už není venku, abych se neopakovala, a protože nebylo, vytvořila jsem mysterku věnovanou památnému číslu 47 - 47? 47!.
Pro laickou veřejnost, kterou kačeři beze sporu jsou, jsem bodík nepodmínila žádnými znalostmi ze světa Star Treku. Takovej jsem dobrák :) O to mi ani nešlo. Chtěla jsem si zapropagovat svoji oblíbenou sci-fi, ale zároveň jsem z kešky nechtěla mít nedobytnou pevnost, ke které se dohrabe jen deset lidí za půl roku. K uznání logu však nálezci museli přiložit fotku s čislicí 47. Povinné přidávání fotek bylo pár měsíců na to adminy hry zrušeno, nicméně i tak fotečky stále přibývají. Jak si s tímto dodatkovým úkolem kačeři poradí, mě zajímalo, a jsem spokojená, že to mělo pozitivní ohlas. Fotek je opravdu v galerii požehnaně a k tomuto článku jsem jich vybrala jen pár.

Keška 47? 47! - obrázky s číslem od kačerů

Ač jsem k tomu nikoho nenabádala, někteří se při evidenci nálezu rovněž zmínili o svém vztahu ke Star Treku. Ty nejzajímavější úryvky (opravené s diakritikou) najdete níže. Je to docela zajímavé počteníčko.

pezik1 - Star Trek mám moc rád, ale o uvedeném jsem netušil ;)
Dommi - Sice Startreku moc nefandím, ale místo, kam nás zavedla keš, se mi líbilo.
PaBa - Fanoušek Star-treku nejsem, ale nápad s číslem se mi líbí ;)
snorchl - Tak jelikož jsem fanoušek Startreku a mnohých dalších SCI-FI seriálů, nemohl jsem si odpustit odlov této kešky :)
Kolomeda - Star-trek je můj nejoblíbenější seriál. Viděl jsem všechny filmy, i stovky epizod všech sérií. Tato keš je pro mě tedy povinnost!
charinka - Star Trek znám tak zběžně, když u nás bydlel brácha, tak to u nás beželo téměř každý den, takže vím, o co jde, ale o čísle 47 jsem neměla ani ponětí.
graphix - Star Trek jsem nikdy moc nesledoval, ale za kešku se zajímavým námětem děkuji.
dannyx - Nejsem úplně fanda do Startreku, ale pár dílů jsem viděl. Díky za prima krabku.
6maciel - Startreku nijak zvlášť neholduju, i když pár dílů jsem v televizi viděl (říkal jsem tomu tehdá, že zas dávaj "ty gumový uši").
MarHol - Dnes nalezeno cestou kolem, seriál jsem nesledoval, občas něco, ale sci-fi můžu. Díky.
Lancr - Já radši Star Gate :) ale i tak díky za keš v mém rodném Uhříněvsi.
Deny - Geokolega, fanda Star Treku, Borgská Deny, děkuje za pěknou mysterku, i procházku kolem rybníčku.
Pipppi - Star Trek Next Generation, nejlepší je Data. Toho bych chtěla mít doma, ale budu si muset počkat tak 400 let...
Grga - Star Trek jsem taky kdysi sledoval, legrační seriál, obzvláště ten originální ze šedesátých let! :D
GeoViki - Enterprice jsme nechali u silnice a doběhli pro finále.
1gato1 - Star Trek mne sice nechytnul, ale keš je krásná, na hezkém místě.
bilulah - Priznám sa, že o Star Treku viem len tolko, že je to televizný sci-fi seriál, ale viac by som sa veděla bavit o Star Wars.
jizersky_drak - StarTrek jsem v živote neviděl, a nějak mě to ani netrápí, no ale proč si nezajít pro bod ;-)
Dorcadion Team - Jsem dlouholetý SF fan a tak Star Trek (filmy i seriály) samozřejmě znám (...docela dobře), shodou okolností jsem včera v noci natěšeně koukal na bombastický trailer k novému filmu StarTrek, který bohužel přijde do kin až 7. května.
Lyka - O Star Treku vím jen to, že existuje.
Blackadder75 - 47 je zajímavé číslo, což ja ale o Star treku nemůžu moc říct, leda bych ho bral jako pohádku :))).
Barbucha.Stardust - Moc hezká cache a zajímavý nápad! Startrek je ok ;)
bagrik - Od zadání souřadnic do GPS, odlovení cache a návratu zpět, uplynulo přesně 47 minut. U cache jsme pak strávili přesně 4 minuty a 7 vteřin, takže magie čísla 47 funguje.
HaLuMa - 47? Proto měli ve Star Treku tolik problemů, protože se trošku spletli. To správné číslo je přeci 42! :D
solsais - Výborná keška na výborném místě, jenom tomu Star Treku jsem moc nedal. Viděl jsem všehovšudy tak asi dva díly a to ješte možná ani ne celé.
Ludvajs64 - Star Trek jsem velice rád sledoval, byl to dost výjimečný seriál. Bohužel vysíláním vůbec první série dílů ho televize definitivně pohřbila. Možná potěšila skalní Trekkies, ale těch je u nás málo a sledovanost natolik klesla, ze seriál přestala tv vysílat úplně. Škoda. Teď nám zbývá jen objíždět tématické keše :) a vzpomínat. Mám alespoň to štěstí, že jezdím se stylovým číslem 47 na značce :)
Manka. - Na Star Trek (aspoň pár dílů :) se chystám konečně podívat, úplně jsem jej "ignorovala"... až doteď, chci dohnat resty před chystaným celovečerákem a nejdříve se podívat na úplné počátky tohoto fenoménu :)!
vosa95 - Přestože nejsem příznivec Star Treku, neviděla jsem ani jeden film ani díl seriálu, jen ukázky, kešku kousek od domova jsem nemohla vynechat. Dík za ni.
ivans - Startrek půlka týmu viděla, ale o významu čísla 47 stejně neměla tušení. Přikládáme fotku.
plysa - Seriál Star Trek mám docela rád, i když spíše ty původní díly.

Keška 47? 47! - obrázky s číslem od kačerů

Micek&Micek - Oba máme Star Trek rádi. Nejradši asi Novou generaci. Ale Jana se ráda zúčastnila i rozloučení s Voyagerem a nejednoho conu. Prvním byl právě PSSTcon.
JanLaifr - Měl jsem to cestou, tak jsem se koukl na listing v očekávání obvyklého a=, b= . Jaké bylo mé příjemné překvapení, že pod tímhle číslem se skrýval Star Trek a že nemusím nic googlit :). ... V tom spěchu jsem zapomněl pobrat a dobít do fázeru ty krásné dilithiové krystaly. Mno nevím nevím, jestli mi nebudou chybět do souboje s Borgy, na které se taky časem chystám (kešky v Újezdě nad Lesy). Díky za odhalení tajů ST, o kterých netušila ani moje žena, ani kamarádi (a to je co říct :)).
Juppa9 - Díky za kešku s tématikou Star Treku. Přiznávám, že nejsem skalní příznivec, ale mám známé, kteří jsou.
Marsha. - Já osobně fanoušek Startreku nejsem, ale přítel ano (ale číslo 47 mu nijak v hlavě neleží).
svetylecko - Přiznám se, že téma keše je pro mě trochu neznámé, o StarTreku sice vím, ale nikdy jsem ho nesledoval, takže znám jen ty interiéry místa natácení a pár postav spíš podle vizáže. Takže detaily o tom, že se někde objevuje nějaké číslo, jdou opravdu mimo mě.
Worfsson - Keška # 233 - ale teprve první Startrekovská... Hluboce se stydím. Chápu, že by bylo stylové, kdyby to bylo číslo 47 (případně 147 nebo 247), ale co se dá dělat... Díky za keš a nechť dlouho žije a vzkvétá Klingonské Impérium!
Hunda - Stránky jsem navštívil a opravdu jsem se začetl. Seriál jsem měl moc rád, kdysi jsem ho sledoval v originále na Sky One na satelitu a byl z něj unesený. Díky za tuhle cache. Je s podivem, že právě ve 21:47 jsem začal psát tento log.

Suma sumárum, když se chystáte na výlet, když máte v merku turistickou procházku, tak zároveň keškovat ... dvě mouchy jednou ranou. :) Keškování je už mezi trekkies beztak nějaký ten pátek v oblibě... Takže šup šup, i ty můžeš být dalším startrekovým kačerem. Hodně štěstí při lovu!

admirál Hypospray
autor: Hypospray
vydáno: ne 22. srpna 2010
přečteno: 5530x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Před 70 lety…  -  pá 6. června 2014
Přesedlá J.J. Abrams na Star Wars?  -  so 10. listopadu 2012
Radost pro Star Trek fanynky - aspoň ty americké  -  po 2. července 2012
Apollo 11 - vyzvednutí motorů F-1 ze dna Atlantiku  -  čt 19. dubna 2012
Tohle je válka - Kirk vs. Shinzon!  -  pá 2. března 2012
Star Trek knihy v Česku  -  čt 6. října 2011
Star Trek: Enterprise na Primě COOL  -  po 18. července 2011
George Takei chce být Spiderman [VIDEO]  -  st 6. dubna 2011
První android kosmonautem  -  út 8. března 2011
Vzpomínáme na DeForesta Kelleyho  -  čt 20. ledna 2011
Star Trek: Exhibition na dosah - od května 2011 u Berlína!  -  čt 16. prosince 2010
Národní den mazání přátel s Williamem Shatnerem  -  út 23. listopadu 2010
Hudební motiv "Inner Light" hraný na Theremin [VIDEO]  -  so 20. listopadu 2010
Oficiální univerzitní obchod Akademie Hvězdné flotily  -  čt 18. listopadu 2010
Přečtěte si časopis Star Trek Magazine online  -  st 17. listopadu 2010

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG