Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jeden krutý příběh

čt 3. února 2011      autor: axiom      přečteno: 2824x      komentáře: 3

Tři kruté příběhySituace s vydáváním knih ze světa Star Treku u nás v posledních letech není růžová. V roce 2010 nevyšla žádná (pokud vím) a pro letošní rok nejsou výhledy také příliš povzbudivé. Ale pro ty, kteří by si o svém oblíbeném světě rádi přečetli něco ve své mateřštině, mám přece jenom dobrou zprávu. V knihovničce časopisu Pevnost vyšla jako příloha únorového čísla kniha Tři kruté příběhy. A z nich druhým v pořadí je právě příběh startrekový. Jeho autorem je Jan Hlávka, který už několik povídek z tohoto prostředí napsal a publikoval.

„Ve Hvězdné flotile slouží čestní muži a ženy…“ Tato věta nás uvádí do příběhu s názvem Vyrovnání v anotacích vydavatele. Ale nic není takové, jak to na první pohled vypadá, a vždy přece platí, že účel světí prostředek. Je tomu tak i zde. Rozehrává se zde příběh zpravodajské hry, příběh informací a dezinformací a v neposlední řadě také příběh řadového příslušníka Hvězdné flotily, který se dostane do soukolí této hry a je jím nemilosrdně rozdrcen. Reáliemi příběhu je ve velké části děje Romulus a prostor v jeho blízkosti, takže prostředí je atraktivní a nepřítel nemilosrdný. Nechci zde prozrazovat příliš z děje, ale snad mohu říct, že jde o pomstu (která chutná, jak říkají Klingoni, nejlépe podávaná zastudena). Příběhem se táhne také krutost, která není ve světě Star Treku obvykle tolik přítomná, ale zde souvisí s dějem a je na místě. Konečné vyústění není příliš překvapivé, ale jinak je toto dílko napsáno dobře a dobře se také čte. Jak jsem napsal již v úvodu, komu se stýská po vytištěném příběhu z 24. století, zde má příležitost.

Pro úplnost něco o dalších dvou krutých příbězích – jeden z nich je ze světa Barbara Conana (což je prostředí Star Treku opravdu na hony vzdálené) a druhý z naší možné současnosti, ze světa počítačových a herních závisláků, a předkládá nám vizi, jak to také může dopadnout (což pro některé z nás není možná až tak úplně od věci).

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 3. února 2011
přečteno: 2824x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG