Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Pátrání po Spockovi II

so 26. února 2011      autor: axiom      přečteno: 3787x      komentáře: 1

Leonard Nimoy 1952 Neudiví nás, když se se svými oblíbenými herci setkáváme mimo svět Star Treku i v jiných filmech, seriálech nebo počítačových hrách. Star Trek je však takovým fenoménem, že se stává součástí kulturního dědictví lidstva a jména s ním spojená se jeho zásluhou objevují i tam, kde bychom je jinak nečekali. I přesto mě však překvapilo místo, kde se naprosto nečekané vynořilo jméno Leonarda Nimoye. Z tohoto setkání vyplynula zajímavá informace (nebo možná dezinformace) spojená s otázkou, na kterou si nedokáži odpovědět.

Před koncem loňského roku u nás vyšla nová kniha známého spisovatele jak sci-fi, tak i hlavního proudu, Dana Simmonse s názvem Black Hills. Její děj se odehrává v několika časových rovinách. Jednou z těch hlavních je období známé bitvy u Little Big Hornu, v níž zahynul generál Custer s celou svou 7. kavalérií, a druhou třicátá léta 20. století, kdy byl budován známý památník amerických presidentů u Mount Rushmore v Jižní Dakotě (tváře čtyř amerických prezidentů vytesané ve skále).

Děj je mistrnou směsí skutečné historie a fiktivních událostí. Hlavním hrdinou je příslušník kmene Lakotů, do něhož jako do chlapce vstoupila duševní podstata generála Custera a on s ní musí žít (to je zde vlastně jeden z hlavních fantastických prvků). Kniha je velmi dobrá a doporučuji ji k přečtení.

Zmíněná postava herce a s ní i zmínka o Star Treku se objevuje až v jejím závěru, kdy autor rekapituluje osudy potomků hlavního hrdiny a zmiňuje film s názvem Diamanty nebo smrt natočený v roce 1955 podle osudů belgického brusiče diamantů Adlera za 2. světové války. O filmu se zde hovoří jako o nízkorozpočtovém, nevydaném na VHS ani DVD. Má být znám jen historikům pro krásnou kameru Paula Beesona a zadumanou jazzovou hudbu Dizzyho Reece. Svoji druhou filmovou roli zde má mít i anglická herečka Maggie Smith.

A je zde také uvedeno - cituji: "Někteří z fanoušků Star Treku o filmu vědí díky krátké a poněkud těžkopádné roli Leonarda Nimoye (v titulcích filmů jako Leonard Nemoy) jako nacistického pomocníka gestapáckého důstojníka Heinricha, jenž byl posedlý touhou zabránit Adlerově rodině odejít z Belgie. Nemoy-Nimoy měl ve filmu jen čtyři řádky, ale jeho hnusný německý přízvuk v oněch čtyřech řádcích je fanouškům Star Treku dobře známý."

Ten hnusný německý přízvuk mne zaujal a tak jsem hledal – a nenašel. Možná je to celé fikce, možná také není. Takže se obracím na vás, ostatní čtenáře – slyšeli nebo četli jste o tom filmu? Nebo ho snad i viděli? Napište, jestli o něm snad něco víte.

(Fotografie v úvodu je pouze ilustrační)

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: so 26. února 2011
přečteno: 3787x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Terry Farrell se vdala za Adama Nimoye  -  út 27. března 2018
Zemřel Anton Yelchin  -  ne 19. června 2016
Kapitán Kirk vyplul na moře  -  pá 11. prosince 2015
Zemřel velikán filmové hudby James Horner  -  st 1. července 2015
Ještě jednu otázku, Columbo. Co vy a Star Trek?  -  po 20. dubna 2015
Stewart se loučí s X-Meny, Siddig bude hrát o trůny  -  so 21. února 2015
Star Trek: Sever a Jih  -  út 28. října 2014
Co dnes dělají hvězdy Star Treku? Unbelievable!!!!!  -  ne 19. října 2014
Star Trek, ALS a kýbl ledu [VIDEO]  -  st 3. září 2014
Emmy pro Cumberbatche, Mulgrew odešla s prázdnou, Bragův Kosmos boduje  -  čt 28. srpna 2014
Filmové adaptace Karla Čapka s herci Star Treku  -  út 15. října 2013
K Roddenberryům přiletí čáp  -  čt 16. května 2013
Výročí v roce 2013  -  po 21. ledna 2013
Hvězdy ze Star Treku společně na Broadway  -  ne 23. prosince 2012
Podívejte se na hodinový panel pěti kapitánů  -  po 18. června 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG