Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Příběhy kosmické lodi Enterprise mají dvacet let

so 28. května 2011      autor: axiom      přečteno: 2903x      komentáře: 13

Obálka Příběhy kosmické lodi EnterpriseNáš život (a to i ten startrekový) je plný výročí a mnohá z nich je záhodno si připomenout. Jedním takovým z oblasti našeho oblíbeného fenoménu je dvacáté výročí vydání první startrekové knihy v češtině. Bylo to v roce 1991, to víme asi všichni, ale určit přesnější datum je obtížné. Ani ti povolaní si nejsou jistí v kramflecích a nejpřesnější odhad je koncem jara, možná začátkem léta tohoto roku. Mně osobně se to po těch letech zdá také dosti pravděpodobné a protože toto období je právě nyní, sluší se uvedenou knihu připomenout.

Příběhy kosmické lodi Enterprise vyšly v uvedeném roce v nakladatelství Bonus Press, editorem byl James Blish a překladateli Zdeněk Volný (jedna povídka) a Jan Pavlík (osm zbývajících). Dnes je to již vzdálená historie, ale tenkrát v roce 1991 to bylo pro mnohé z nás prvním ucelenějším setkáním se Star Trekem – dlouho před seriály, filmy či jinými knihami. Kniha je sbírkou devíti vybraných a dle editora nejlepších a typických příběhů posádky Enterprise kapitána Kirka, tzn. do literární podoby přepracovaných scénářů dílů Star Treku Originální série. Setkáme se zde s povídkami Rovnováha hrůzy, Nepravý McCoy, Záchranné poslání, Město na pokraji věčnosti, Vesmírné sémě, Zrcadlo zrcadlo, Čas amoku, Trable s tribly a Všechny naše včerejšky.

Pro antologii byly vybrány epizody kvalitní, s originální zápletkou a s poselstvím typickým pro tuto sérii Star Treku. Tyto příběhy jsou dnes mezi fanoušky již notoricky známy, zvláště po odvysílání všech tří řad Star Trek TOS. Autory původních scénářů jsou známí autoři, některá z uvedených děl získala ve své době cenu Hugo. Skvělí autoři vnášeli do epizod seriálu spoustu nejrůznějších nových nápadů, obratů a myšlenek vedle již osvědčených tradičních postupů, jako jsou cestování v čase, idea hyperprostoru a letů nadsvětelnou rychlostí, červí díry spojující nesmírné vzdálenosti, bytosti z masa a kostí nejrůznějších podob, charakterů a schopností, ale i tvory s energetickou podstatou či dokonce božskou mocí. Antologii je možno nazvat čítankou, nebo snad dokonce slabikářem Star Treku pro českého čtenáře. Dnes se ještě výjimečně objeví i v antikvariátech a její koupi a přečtení lze jen doporučit. K jejím kladům přispívá i kvalitní překlad.

A co říci na závěr. Ať se na tuto knihu podíváme z kterékoliv strany, ať se nám líbí či ne, jedno ji už nikdy neupřeme: byla první! První u nás vydanou knihou ze světa Star Treku.

 

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: so 28. května 2011
přečteno: 2903x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG