Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Robert Fulghum a Star Trek

po 26. září 2011      autor: axiom      přečteno: 2134x      komentáře: 8

Robert FulghumPřiznám se hned v první větě, že výše uvedený titulek je možná trochu zavádějící. Nevím nic o vztahu tohoto známého spisovatele k našemu oblíbenému fenoménu a dovoluji si tvrdit téměř s jistotou, že se nechystá napsat žádnou knihu ze startrekového universa. Jeho nová kniha se má točit kolem tanga (tanga jako tance), a ne, není to oslí můstek k zájmovým aktivitám doktorky Crusherové. Ale jakási vazba mezi tímto známým spisovatelem a Star Trekem opravdu existuje.

Při čtení zprávy nakladatelství Argo o výše uvedené nové knize a o chystané říjnové návštěvě Roberta Fulghuma v České republice jsem si totiž uvědomil, že se Star Trekem asi přece jen něco společného má. Tímto styčníkem či společným bodem je inspirace a touto inspirací je jeho Dave Marinaccio prvotina z roku 1988 Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Nevím, zda jste ji četli, autor v ní mistrně a humornou formou v krátkých povídkách rozvíjí myšlenku uvedenou v názvu. Knihu jsem zcela jistě nečetl jen já a další běžní čtenáři, ale myslím si, že i americký pracovník v reklamě Dave Marinaccio. Ten vydal v roce 1994 knihu s podobným názvem – Všechno, co v životě opravdu potřebuju, jsem se naučil ze Star Treku. Tato kniha vyšla v roce 1996 i česky, myslím bez většího ohlasu, já sám jsem ji koupil ve výprodeji někdy před deseti lety. Ale určitě stojí za přečtení a mohu vám ji doporučit (stejně jako tu Fughumovu). A také si vám dovolím o ní něco napsat.

Autorův neobvyklý průvodce po nejrůznějších životních karambolech i běžných lidských problémech vychází z toho, že každou situaci, do níž se ve svém životě Obálka českého překladu knihydostanete, už před vámi musel někdo řešit – počínaje třeba bojem s chutí na čokoládu a konče úvahami o smyslu života a bytí. Vtipnou, čtivou a mnohdy překvapující formou vám tu poradí, jak si vybírat přátelé či milenku, jak získat autoritu u podřízených a obdiv u nadřízených, jak se naučit překonávat nepřekonatelné překážky, jak si v krizi zachovat chladnou hlavu a nikdy neztrácet humor a spoustu dalších velice užitečných věcí. A že si jako modelový příklad bere Star Trek a jeho neohroženou posádku je jen zákonité: kde jinde ve vesmíru můžeme řešit tak zásadní etické otázky, jako je pochopení smyslu života a naší role v něm?

Tato kniha nám poskytuje trochu jiný pohled na fenomén Star Treku. Vychází především z premis Star Treku Originální série a z amerických reálií, je to však pohled určitě zajímavý a platný všeobecně. Je to pohled zralého muže, který byl Star Trekem zasažen v dětství a dospívání, vyrůstal s ním v době, kdy i Star Trek byl mlád. Je tu časový odstup, který u nás bohužel není možný. Jsme buď příliš mladí a Star Trek: TOS je pro nás dávnou historií nebo jsme v době svého mládí o Star Treku nevěděli. Tak si tom můžeme aspoň přečíst v této knize. A věřím tomu, že by se líbila i Robertu Fulghumovi.

Autor později vydal i podobnou knihou vycházející ze Star Treku Next Generation, ta už do češtiny přeložena nebyla.

Anglický originál 2. dílu

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: po 26. září 2011
přečteno: 2134x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG