
Autoři poodhalují zákulisí komiksu Countdown [2. část]
Star Trek: Countdown - oficiální prequelový komiks pro nový film Star Trek - je už k dispozici i na portálu Trekkies.cz. Ze čtyř čísel časopisu byly v zahraničí dosud publikované první dva díly (česky na portále Trekkies.cz už brzy vyjde druhé číslo). Autoři komiksu Mike Johnson a Tim Jones byli hosty na Wonderconu 09. Duo spisovatelů probralo svůj výtvor a vysvětlilo přítomným, jak se jim podařilo zasadit děj současně do éry nadcházejícího Star Trek filmu a seriálu Star Trek: Nová generace. Nyní pokračujeme rozhovorem o jejich práci...
Mohli byste nám na úvod tak trochu představit svůj profesní životopis?
Mike: 10 let jsem pracoval pro filmové producenty, z toho poslední tři roky pro Alexe a Boba. Kromě toho jsem se před dvěma lety podílel jako spoluautor na Supermanovi a Batmanovi pro studio DC. Díky této práci byla zakázka na nový komiks od Alexe a Boba přirozeným pokračováním. Současně jsme ještě vytvářeli komiks Fringe, ale všechno běželo hladce.
Tim: Já je znám od té doby, kdy jsem pracoval na jejich seriálu Jack of All Trades, což je předchůdce seriálu Alias, a to už je nějaký ten pátek.
JJ Abrams zmínil, že producenti nového Star Treku mají k dispozici široké rozpětí pohledu na film mezi trekovským nováčkem Bryanem Burkem a starým pardálem Bobem Orci. Kde se nacházíte vy na škále Burk/Orci (přičemž Orci je 10)?
Mike: Tak já jsem asi 7 nebo 7,5 na Orciho straně, takže nějakých 75 %.
Tim: Orci opravdu představuje maximum, takže si troufnu říct 9. Dívali jsme se na Star Trek společně.
Mike: Myslím, že Tim je spíš 9,5.
Jaké jsou vaše oblíbené epizody?
Tim: Za stěžejní považuji epizodu "The Best of The Both Worlds, Part 1" (To nejlepší z obou světů), co mě se týče, tak jde o největší drama v historii televize. Dokonce bych řekl, že ani ve startrekovských filmech se nepodařilo tak dokonale přichystat ten úžasný okamžik, kdy ani nedutáte.
Mike: Vzpomínám, jak jsem někdy v roce 1990 seděl ve svém obýváku a vykřikl v momentě, kdy se na obrazovce objevilo "pokračování příště." Maminka se ptala: "Proč křičíš?" a já na to: "Tomu ty nerozumíš! Locutus!" Moje nejoblíbenější epizoda je "Measure of a Man" (Lidský rozměr).
Komiksy jsou uváděny jako "přináší vám JJ Abrams," autory příběhu jsou Bob a Alex, vy dva píšete texty, takže jak celý ten proces funguje?
Mike: Pod palcem to má JJ, všechno podléhá jeho souhlasu. Problém byl v tom, že měl plné ruce práce s postprodukcí, takže dohled nad komiksem připadl Bobovi. Naštěstí pracujeme ve stejné kanceláři, a proto jsme mohli Boba a Alexe každou chvíli obtěžovat s nápady a dosavadní prací, abychom se dozvěděli, co si o tom myslí. Vlastně jsme měli štěstí. Komiks byl vytvářen na stejném místě jako scénář filmu, což umožnilo zajistit vzájemnou provázanost, a to všude neuvidíte.
Před tím, než jste začali pracovat, jste měli možnost číst scénář a vidět některé části filmu…
Mike: Přesně tak, hlavně části filmu, které se vztahují k Nerovi, který je klíčovou postavou, vždyť je to vlastně o něm. Přestože jsme se snažili, aby v centru dění byly postavy z Nové generace, je to hlavně Nerův příběh.
Nero je v prvním čísle docela sympatický. Bylo vaším cílem, aby si k němu čtenáři vytvořili určitý vztah?
Tim: Věříme, že to přidalo postavě na reálnosti. Chtěli jsme ukázat, jak došlo k té negativní změně osobnosti. Nero je zločinec, tedy záporná postava, ale co je za tím? Prostě je to takhle zábavnější, než kdyby byl padouchem od začátku.
Mike: Všimněte si, že u těch "nejlepších" zločinců máte možnost vidět věci z jejich minulosti, které je ovlivnily. Vezměte si třeba Zoda (Superman II), pro kterého jsou lidé pouze překážkou v cestě, nebo Darth Vadera. Je mnohem zajímavější od chvíle, kdy zjistíte, že je Lukovým otcem.
A není zajímavější, když zjistíte, kolik má v sobě midichlorianů?
Mike: Tak to bys mě rozesmál, o tom bychom mohli diskutovat do nekonečna, ale tady jde o něco jiného. Nerovy lepší stránky prostě vycházejí z filmu.
Z toho, co se odehrává ve filmu, by obecenstvo mělo pochopit, proč je Nero tak naštvaný, např.v dialogu, kde mluví o věcech předcházejících filmovým událostem. Rozeberete to na stránkách komiksu?
Mike: Určitě ano. Každá scéna, kterou uvidíte ve filmu, a to nejen rozhovory, se promítne do komiksu, také Nerova loď a posádka včetně toho, jak spolu vzájemně vycházejí. Vzhled Narady má také určité vysvětlení, počkejte si na třetí číslo. Mezi lodí, kterou vidíme v číslech 1 a 2, a filmovou Naradou existuje spojení, které odhalíme ve třetím čísle. A to je vše, co vám k tomu řeknu.
Když už jsme u Nerovy posádky, několik lidí pozvedlo obočí nad replikami typu „hejbni prdelí, tlusťochu, potřebuju tě tady.
Mike: Dobře jsem věděl, že "prdel" ve startrekovském komiksu vzbudí pozdvižení.
Tim: Uvědomte si, že tohle nejsou vojáci, ale dělníci. Mě osobně ta reakce překvapila, ale současně i pobavila, protože mám rád kontroverzi.
Mike: Pro nás bylo důležité, aby posádka působila jako obyčejní lidé, protože to zapadá do Nerovy cesty. Ze začátku je taky obyčejný člověk.
Dá se říct, že po přečtení komiksu se vám změní vyznění samotného filmu?
Mike: Troufnu si tvrdit, že to byl záměr všech, kteří se na tom nějakým způsobem podíleli. Pokud komiks neznáte, váš požitek z filmu to neochudí. Ale při scénách s Nerem byste uměli lépe číst mezi řádky. Kořeny některých událostí ve filmu nejsou vidět, v komiksu ano.
V traileru Nero říká: "James T. Kirk byl velký člověk, ale v jiném životě." Evidentně hovoří o 'Kirkově časové linii.' Ve druhém čísle byla také scéna, kde se bádající Nero dívá na Kirka a my vidíme Kirkův obraz…
Tim: A vypadá spíš jako Shatner, že ano!
Pokračování už brzy...
Související články:
Autoři komiksu Countdown spoilují... i o novém filmu - pá 13. března 2009Autoři poodhalují zákulisí komiksu Countdown [1. část] - pá 6. března 2009
Preview komiksu Countdown - út 13. ledna 2009
"Star Trek Countdown" od Davida Messiniho - čt 18. prosince 2008