Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Blue Skies: Příběh Datovy poslední písně

út 21. října 2014      autor: Riker      přečteno: 2726x      délka: 3 min      komentáře: 11

Když ve Star Trek: Nemesis zahynul Dat, přiznám se, že jsem slzel. Jako útěcha divákovi zůstala jen písnička, kterou si na závěr filmu pobrukuje Datův „bratr“ B4. Jde o slova písně, kterou Dat zpíval na svatbě Rikera a Deanny. To nám dává naději, že stažení Datovy paměti do B4 se přeci jen snad povedlo a že něco z Data bude žít dál.

Never saw the sun shining so bright
Never saw things going so right
Noticing the days hurrying by
When you're in love, my how they fly

Blue skies smiling at me
Nothing but blue skies do I see

Celý text: http://www.songlyrics.com/irving-berlin/blue-skies-lyrics/


Jazz Singer„Blue Skies“ ale není jen tak ledajaká písnička. Věděli jste, že jde o vůbec první píseň, která kdy zazněla ve zvukovém filmu? Tím byl „Jazzový zpěvák“ z roku 1927. Jde o příběh mladíka, který odmítne stát se „cantorem“ (zpěvákem v synagoze), změní si jméno (Rabinovicz/Robin) a uteče, aby zpíval po barech. Když se po letech vrátí domů, zpívá „Blue Skies“ mamince, aby ji přesvědčil, že jazz není nic špatného. Al Jolson, který ztvárnil hlavní roli, hrál tak trochu sám sebe – narodil se na území dnešní Litvy v rodině rabína. Píseň je z muzikálu Betsy Kitzel, který měl o rok dříve premiéru na Broadwayi. Brent Spiner (jako spoluautor scénáře Nemesis) si tuto scénu napsal možná proto, že sám zpívá. Vydal i vlastní desku (1991: Ol yellow eyes is back) a sám hrál v muzikálech na Broadwayi.


Jack mamince hraje „Blue Skies“. Když je ale přistihne otec, je zle. Jazz je pro něj brak.

První zvukový film zachránil před bankrotem studio Warner Brothers. Založili ho čtyři bratři, emigranti z Polska (tehdy součást ruské říše). Při příjezdu do Ameriky si poangličtili jména. Z Wonskolaserů se stali Warnerové. Z Hirsche, Abrahama, Schmuela a Jacoba se stali Harry, Albert, Sam a Jack. Odvážný projekt zvukového filmu byl hlavně dítětem Sama Warnera. Bohužel se výsledku nedožil, den před premiérou podlehl nemoci.

old yellow eyes is backVšimli jste si, že když Worf slyší Data zpívat, zavrčí cosi o Berlínu? Režisér pokládal za nutné nám zdůraznit, že píseň „Blue Skies“ napsal Irving Berlin. A teď schválně jestli uhodnete, proč scénáristé rozhodli, že zrovna Klingon nejspíše pozná hudbu Irvinga Berlina? Worfovi adoptivní rodiče jsou z Minsku, což je v Bělorusku! Není tedy divu, že Worf pozná slavného běloruského rodáka. Berlin se narodil jako Izrael Isidor Bejline (*1888) na území dnešního Běloruska. Berlinova rodina uprchla do Ameriky před vlnou pogromů, které se převalily ruskou říší v 80. letech 19. století a pak znovu v roce 1905. My tyto pogromy nejspíše můžeme znát z muzikálu Šumař na střeše – hlavní roli v tomto muzikálu hrál Teodor Bikel, který ztvárnil Worfova otce.

Českou verzi skladby Modré nebe v roce 1954 nazpíval Rudolf Cortés s orchestrem Karla Vlacha. (Supraphon MP3). I český text má svoji poezii…

V korunách stromů vítr když hrá,
slyším tvůj hlas, jak mi šeptá,
že už brzy zpět vrátíš se snad
tak jako dřív štěstí mi dát
.

Slyším a dál čekám,
nebe i slunce v tobě mám
.

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: út 21. října 2014
přečteno: 2726x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG