Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Brent "Data" Spiner v Teorii Velkého třesku [UPDATE 20.10.]

čt 20. října 2011      autor: Bedraz      přečteno: 7757x      komentáře: 7

Brent Spiner v seriálu Big Bang TheoryPortál startrek.com se ve své sérii rozhovorů zaměřil na hvězdu seriálu Star Trek: Nová generace Brenta Spinera, představitele nezapomenutelného androida Data. Postupně probrali vše od Brentova camea v nejnovější epizodě oblíbeného seriálu Teorie Velkého třesku s názvem "The Russian Rocket Reaction" až po jeho výstupy na conech a účinkování ve websérii Fresh Hell.

Velký třesk s Datem

Sám Brent své cameo považuje spíše za pouhý "cam" (štěk :-) ), ale věřím, že fanoušky Star Treku přesto potěší. Celý rozhovor se vám pokusíme přinést během dneška a víkendu. Zatím aspoň přejeme příjemné pokoukání.

V epizodě seriálu Teorie Velkého třesku, která měla premiéru ve čtvrtek 13.10., jste si zahrál sám sebe...
Je to velmi krátké. Není to ani cameo, je to spíše jen “cam” ("štěk" :-) ). Mimochodem, mám své výrazy pro všechno, můj výstup v Teorii Velkého třesku není cameo, nýbrž jen cam, a rád popisuji sérii Fresh Hell jako sit-trag, protože to sice je komedie (sitcom, pozn. red.), ale zároveň je to smutné a má to dost vážný podtext. Je to opravdu o těch, co právě teď ztrácejí svou práci. V mé mysli pak existuje ještě jeden Incident, dokonce ještě větší, a to ten, že stárnu. To je věc, která se přihodí každému. Každý se toho dopouští. Stárnou a vás vyhazují a zneužívají. Ale dost toho. Na začátku této epizody Teorie Velkého třesku se Sheldon opět setká s Wilem Wheatonem. Wil právě pořádá párty u sebe doma a pozve Sheldona, aby přišel a aby zakopali válečnou sekeru.

Jak se vám líbilo, že jste se opět setkal s Wheatonem a že jste spolupracoval s týmem Teorie Velkého třesku?
Byla to legrace. Užil jsem si to. Je to opravdu zábavná a chytrá show s velmi dobrými herci a talentovanými spisovateli. Takže bylo super se týden zúčastnit. Ve srovnáním se Star Trekm to ani nebyla práce. Jsem opravdu jen takový bonbónek toho seriálu, jsem tam velmi kraťounce, ale moc doufám, že se ještě vrátím, což by se mohlo podle mě stát. A bylo to super pracovat s Wilem. Vídáme se často, protože jsme společně na conech, ale teď jsme byli společně v zákulisí a čekali na vstup a on řekl: “Myslím, že je to poprvé po dlouhých letech, co pracujeme společně.” Byl v Nemesis, ale jeho scénu vystřihnuli, takže se to nepočítá. A myslím, že jsem s ním ani v té scéně nebyl.

Jak úspěšný jste ve hraní Brenta Spinera kromě svých vystoupení v Big Bang Theory a Fresh Hell?
Víte, nikdy jsem sám sebe oobře nehrál. Už jsem to dříve udělal. Před pár lety jsem se sehrál v seriálu Joey. Je to ta nejobtížnější postava. Určitě je to snadnější ve Fresh Hell, protože jsme dopředu naplánovali všechny parametry toho životního okamžiku, kde se nacházím. Nic z toho není podstatné, když se objevím kdekoliv jinde jako já sám. Tam je to prostě jen postava, která se jmenuje Brent Spiner a náhodou byla ve Star Treku.

Ohlédnutí za Novou generací

Vraťme se zpátky k Vašim dnům s TNG. Jak rychle, nebo jak pomalu, jste pochopil, kdo je Dat a jak ho hrát?
Věřím, že jsem t pochopil velmi rychle. Nebyl tam žádný precedent, takže jsem mohl udělat všechno a obecenstvo to buď bude brát, nebo to nevezme. Ale nebyl tam nikdo, kdo by řekl: “Tohle by android dělal”, nebo “Takhle by se android choval”, protože tam tehdy nebyli každý týden na televizních obrazovkách žádní jiní androidé. Dokonce už v procesu ucházení ser o roli padla otázka, zda tu postavu hrát jako stroj, jako robota, nebo ho spíše přiblížit živé osobě. A všichni jsme se nakonec shodli, že by bylo opravdu nudné hrát ho jako stroj nebo robota celých sedm let, pokud bychom tak dlouho vydrželi. Takže jsme se rozhodli ho zpodobnit jako osobnost, která postupně dorůstá do svého lidství.

Při uvádění TNG filmů jste řekl, že si nejste schopen představit hrát Data donekonečna, neboť Brent Spiner stárne, zatímco Dat ne. Měl jste z toho strach už při natáčení seriálu? Nebo Vám to došlo až posléze, když už jste Data hrál deset a více let?
Přemýšlel jsem o tom velmi záhy, protože už jsem nebyl právě mladý, když mě obsadili. Bylo mi 38, když jsem začal hrát Data. Tak mě to napadlo: “Jak dlouho tohle vydrží?” Vypadal jsem na svůj věk velmi mladě, ale pomyslel jsem si: ”Kdyby mi bylo o deset let méně, mohl bych to hrát třicet let.” Ale neměl jsem. Táhlo mi na čtyřicet. Říkal jsem si: “Jak dlouho budu vypadat přijatelně mladý, abych mohl hrát tuto roli?” Naštěstí to vydrželo tak dlouho, jak to vydrželo.

Víme, že nerad vybíráte favority, ale pokud byste měl se svým synem vybrat nějaké epizody, na které se společně podíváte, které by to byly, a proč?
Opravdu se na ten seriál nedívám jako na epizody. Pro mě to byla sedmiroční epizoda, která stále pokračovala a pokračovala. Viděl jsem pouze prvních dvacet dílů a dál jsem se nijak moc nekoukal. Trávil jsem spoustu času natáčením seriálu, čtením scénářů a učením replik, takže jsem si říkal, že jsou i lepší způsoby trávení času než jej i sledovat. Takže vážně nevím. Lidé ke mně přistoupí a říkají: ”Můj oblíbený díl je...,” a já netuším, jaký díl to byl. Když v televizi zahlédnu pár vteřin ze seriálu, stejně nevím, jaká epizoda to je, i když byla o Datovi.

OK, zkusme to opačně. Pokud v sérii Hell budete potrestán sledováním nejhorší epizody TNG, která to bude?
Hm, byla tam epizoda, kterou jsme VŠICHNI nesnášeli. Hned na začátku. Nemohu si vzpomenout na jméno. Není to ta, kde jsme zabili Denise (Crosby), nýbrž ta, kde nějaký kmen Denise unesl. Byl to i rasistický příběh. Asi tak třetí nebo čtvrtý v pořadí.

Code of Honor
Jo, to je ona.

Enterprise, merchandising, cony

Naposledy jste se vrátil ke Star Treku v několika epizodách Enterprise. Jak hodnotíte tuto zkušenost?
Byla to zábava. Skvělá parta lidí a se spoustou lidí ze štábu jsem už spolupracoval. LeVar (Burton) jednu z těch epizod režíroval. Prostě nádhera. A Scotta (Bakulu) jsem znal z dřívějška, takže legrace.

Nad kterými výrobky, které nesou Datovu podobu, se stále zarazíte a říkáte: “Vážně?” A co je naopak tak dobré, že jste i Vy sám ohromen?
Dostal jsem několik krabic věcí, které by Sheldon miloval, kdyby byl skutečný, to jsem si jistý. Netuším. Ale víte co? Je jeden suvenýr, který ještě není na trhu, ale klasická série už ho má. Nám už je poslali na schválení. Budou z nás také hlavičky na Pez zásobníky na lipo. Pro mě to je jako... Dokázal jsem to, jsem hlava dávkovače na lipo.

Stále se občas objevujete na Star Trek conech. Co Vám to i takhle po letech dává, že na cony vyrážíte?
Je to zábava a zůstáváte v dění. Fanoušci se o vás stále zajímají, pokud zůstává ve hře možnost blízkého a osobního setkání. A také tam potkávám spoustu lidí, se kterými jsem pracoval.

Fresh Hell a dělání si legrace ze sebe sama

Jak vznikla série Fresh Hell?
Napadlo mě to už před nějakou dobu a samozřejmě jsem ji chtěl uvést v televizi. Ale nikdo mi nyní vlastní televizní seriál nenabízí. Náhodou jsem dělal na jednom projektu s chlapíkem jménem Chris Ellis, který je režisérem. Skončili jsme na obědě a já tenhle nápad představil. Podle něj to byla opravdová zábava, takže mi řekl: “Promluvím si s kamarádem, který je scénárista, s Harrym Hanniganem. Myslím, že je to pro napsání něčeho takového ten pravý.” Takže jsme dali hlavy dohromady, promluvili si o příběhu a o nápadech a tak dále. Harry to napsal, natočili jsme to a dohodli se: “Prostě to dejme na web a uvidíme, jestli to někoho zajímá.” Naštěstí byla odezva taková, že chtějí pokračování. Teď se na to kouká asi 200 tisíc diváků a proto pokračujeme.

Jak se bavíte u rýpání si do Hollywoodu a do sebe sama?
Úžasně. Je to skvělé v mnoha rovinách. Lidé se mě ptají: “Proč pracujete na webové sérii?” Mimo očividného důvodu, že televizní stanice nemají dveře právě otevřené, se nabízí i jasná odpověď: “ Proč ne?” Každý, komu to řeknu, odvětí: “Jo, je to budoucnost.” Pro mě to ani není budoucnost, pro mě je to současnost. Takže prostě zábava na všech úrovních. Zaprvé, nemáme cenzuru “Nemůžeš říkat tohle” nebo “Nemůžeš dělat tohle”. Nikdo nás nezruší, pokud se nerozhodneme zrušit se sami. A to nejdůležitější je interaktivita s širokým publikem. Máme okamžitou zpětnou vazbu z celého světa. Nepouštíme to 13 týdnů a pak nečekáme, jestli to prodáme i do jiné země. Prostě je to všude ve světě hned po nahrání na web.

Kolik jste toho už natočili a kolik ještě natočíte?
Na síti je 5 dílů a 10 dalších točíme. Potom to bude dohromady asi hodina a půl. Pokračování je o dalších dobrodružstvích Brenta Spinera, zoufalého Brenta Spinera, který se snaží vrátit zpět do bratrstva, ze kterého byl vykopnut, to jest do světa “šou byznysu”.

Zjistíme někdy, co přesně znamená obrat “Pulling a Spiner” („provést Spinera“)?
No, pokud se jedná o zmiňovaný “Incident”, tak my víme, že byl, a pro mě není ani moc důležité, co přesně to bylo. Ten “Incident” je takový MacGuffin, jak by řekl Hitchcock. Je to věc, kterou by každý rád poznal, ale ve skutečnosti to není důležité. V našem případě je to něco, co jsem udělal špatně. Téměř každý týden máme příklady lidí, kteří udělali nebo řekli něco, co je může dostat do problémů. Každý týden někdo řekne nebo udělá něco, čím publikum rozhněvá, a tak ukončí svou kariéru, nebo ji naopak nějak udělá zajímavější, například jako Charlie Sheen.

Čím se jinak zabýváte?
Natočil jsem epizodu seriálu Alphas pro kanál Syfy a byl to skvělý zážitek ze spolupráce s Davidem Strathairn a celým týmem. Je to opravdu zajímavá série. Snažil jsem se jim rozmluvit smrt své postavy, protože jsem chtěl její návrat, ale stejně mě zabili. Možná se vrátím jako já sám. Pak mám ještě pár želízek v ohni. Jedno je takové klubové vystoupení, se kterým čekám, než ho vypustím na lidi. Ještě jsem nenasbíral odvahu, ale nakonec k tomu dojde. Je to zajímavé, protože už nemám agenta nebo manažera. Jsem teď něco jako hráč baseballu na vlastní noze. Nezvyklé, ale kupodivu ke mně přichází dost věcí samo od sebe.

Zdroj: startrek.com
kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: čt 20. října 2011
přečteno: 7757x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG