Chcete být na chvíli astronomem?
Chcete se zapojit do pátrání po deváté planetě, objevovat nové galaxie, prozkoumávat povrch Marsu, zkoumat solární bouře nebo lovit exoplanety? S minimem angličtiny a s připojením k internetu z vás může být přes den třeba automechanik nebo programátor a v noci astronom – stačí se zapojit do programu Zooniverse a vybrat si projekt, který vás baví.
Internetový portál Zooniverse nabízí řadu zajímavých projektů z oboru astronomie, ekologie nebo klimatologie, kde se můžete zapojit do nejrůznějších aktivit od hledání plastů na pobřeží oceánů, přes vyhodnocování sluneční aktivity nebo hledání útvarů na povrchu Marsu, až po analýzu dat ze sondy Kepler a pomáhat tak i bez odborného vzdělání vědcům s opravdovým výzkumem. Data získaná z dokončených projektů už vedla k publikaci zhruba 70 vědeckých prací a vy toho všeho můžete být součástí – pokud objevíte novou planetku, jednoduše ponese vámi vybrané jméno. Už se tak opravdu stalo například v projektu Exoplanet Explorers nebo „Planet Hunters“. Žádné vstupní testy, ani instalace speciálních aplikací nejsou potřeba. Všechno zvládnete jen s pomocí svého oblíbeného internetového prohlížeče a trošky angličtiny (nenechte se odradit, opravdu jí není moc, zatím čtěte dál).
Všechny projekty vyžadují vaši aktivní spolupráci. Co to znamená? Procházíte fotografie, zaznamenáváte souřadnice, počítáte objekty, hledáte konkrétní objekt (zvíře, útvar, věc) v obrázku nebo porovnáváte získaná data (nejčastěji grafy) proti předloze. Velmi často jsou detaily na fotografiích tak malé nebo tak lehce přehlédnutelné vzhledem ke svému okolí, že je najde jen citlivé lidské oko a technika si s tím zatím neporadí. Tak například v projektu „Moon Zoo“ jsme procházeli obrázky Měsíce jeden po druhém a počítali krátery. V projektu „Galaxy Nurseries“ jsme hledali zárodky nových, mladých galaxií z grafů, podle parametrů z předlohy. V projektu „Exoplanet Explorers“ jsme hledali planety mimo naši sluneční soustavu pomocí grafů světelných křivek podle předlohy. U každého projektu je připravený průvodce, který vám řekne a/nebo ukáže, co máte hledat, jak to máte oznámit, když jste to našli a kde se zeptat, pokud si nevíte rady. Ničeho se nebojte, pokud si nejste jistí svým hodnocením, neznamená to, že něco zkazíte. Ten samý obrázek nebo fotografii nabízí systém hned několika různým uživatelům najednou a data analyzuje od všech. Neznamená to, že když přehlédnete galaxii nebo planetku (jakkoliv divně to teď zní), už ji nikdo nikdy nenajde.
Registrace, výběr projektu a průvodce (dostupný na jedno kliknutí kdekoliv v projektu) vyžadují nějakou tu angličtinu, práce s obrázky je ale jednoduchá. Většinou narazíte jen na tlačítka „Je tam objekt, co hledáme“, „Není tam nic“, „Kráter“ nebo třeba „Pavouk“ a pak kliknete na tlačítko „Next“ pro další fotografii. Není tu žádný časový limit, žádné minimum toho, co musíte projít (stejně jako ani maximum, co může jeden člověk poslat), žádné odznáčky, žebříčky ani statusy. To jediné, co za svou práci můžete získat, je pochvala nebo uznání. Teď k několika příkladům právě probíhajících projektů…
V projektu nazvaném „Protect Our Planet from Solar Storms“ porovnáváte vždy dvě fotografie proti sobě a vybíráte tu, na které jsou výrony koronální hmoty nejsložitější. Ne největší, ale nejčlenitější – s nejvíce vlnkami a složitým členěním. Pokud je to obrázek nalevo, zmáčknete tlačítko „Image on the left“, pokud je to obrázek napravo, bude to tlačítko „Image on the right“. Pro další dvojici jen stačí stisknout tlačítko "Next", přesně tolik angličtiny vás čeká. Možná to z obrázku níže vypadá až moc jednoduše (tedy nudně), ale občas je těžké se rozhodnout, protože oba obrázky vypadají dost podobně nebo jeden vypadá, že je pouze zvětšením toho druhého, jenže žádné tlačítko „oba jsou stejné“ tu není…
V projektu „Planet Four: Terrain“ procházíte skutečné fotografie z povrchu Marsu (což je prostě super) a snažíte se identifikovat pět konkrétních povrchových útvarů, které teď aktuálně vědce zajímají: 1. sítě již vyschlých kanálů „Channel network“, 2. krátery „Craters“, 3. zvrásnění připomínající oka v sýru „Swiss Cheese Terrain“, 4. pavouky „Spiders“ a 5. malé pavouky bez nožiček „Baby spiders“, což jsou útvary, které při pohledu z vesmíru pavouky opravdu připomínají. Jak jste s identifikací hotovi (pozor, obrázek může obsahovat různé kombinace vyjmenovaných útvarů najednou, ale také vůbec žádný), jen se přesunete na další fotografii pomocí tlačítka "Next".
V projektu „Exoplanet Explorers“ máte možnost hledat planety mimo naši sluneční soustavu porovnáváním grafů světelných křivek. Princip je jednoduchý: pokud je světlo hvězdy ztlumeno přechodem obíhající planety určitým vhodným způsobem (podle předlohy) a periodicky se opakuje, našli jste novou planetu. Pak stačí na takový graf upozornit vědce pomocí tlačítka „Yes“, nebo pokračovat dále tlačítkem „No“ a následně „Next“. Tohle je můj zatím nejoblíbenější projekt, protože rychle ubíhá a nadějného kandidáta na novou planetu najdete tak zhruba jednou za 150 snímků, přičemž za 10 minut pauzy na kafe jich stihnete tak 100, když už máte ty správné parametry „v oku“ a nemusíte lovit příklady v průvodci. Navíc se to už docela slušnému počtu lidí opravdu povedlo.
V projektu „Backyard Worlds: Planet 9“ se naopak lehce zapotíte, ten je trošku náročnější na pozornost. Proč? V animovaném gifu složeném ze čtyř různých snímků plných bílých, žlutých a oranžových objektů, hledáte pohybující se objekty bílé, žluté a oranžové barvy tím správným směrem, pomaleji než ostatní nebo objekty pohybující se skrz celou plochu plynule, snímek po snímku. Už asi tušíte, jak je lehké tady něco přehlédnout… Pokud takový objekt přeci najdete, označíte jeho polohu na všech snímcích a přejdete tlačítkem „Next“ na další sadu. Tady „nenaklikáte“ 100 obrázků za 10 minut, tady se možná budete trápit 10 minut jen s jedním jediným (o to větší je pak ta radost, když něco opravdu najdete).
Líbí se Vám některý z projektů? Nebo byste raději pomáhali v oblastech mikrobiologie, klimatologie, historie nebo lékařství? Není nic jednoduššího než to zkusit. Až budete mít příště chvilku času, otevřete svůj oblíbený prohlížeč a zadejte adresu:
Pozor, je to návykové ;) Občas si říkám: „Ještě jeden pavouk a pro dnešek končím“, ale někdy je to celá hodina, co tu strávím, ani nevím jak. Každopádně, je to na vás. Může to být jeden obrázek denně, 10 minut denně, pauza na oběd, hodina večer… je to jedno. Každý jeden obrázek se počítá a času na to máte dost. Tak například „Exoplanet Explorers“ běží už druhý rok, protože je potřeba zpracovat skoro 250 000 objektů a k dnešnímu datu je hotových skoro 9 miliónů klasifikací, což je teprve 50 % projektu.
Pokud potřebujete pomoc s angličtinou nebo jakýmkoliv projektem, najdete mě mezi uživateli s přezdívkou Molik, rozhodně napište.
Další články z této rubriky:
Axanar po bitvě neboli o Vládcích své domény - pá 6. listopadu 2020Podcasty SHOT TREK pokračují… - čt 20. prosince 2018
Nový pořad – video podcast SHOT TREK; povídání o Short Treks - po 26. listopadu 2018
Po stopách reálií (nejen) Star Treku IV a V - út 16. října 2018
Star Max na PragoFFestu 2018 - po 8. ledna 2018
Obsazení Discovery aneb Krátké zamyšlení (nejen) nad politickou korektností - pá 4. srpna 2017
Znáte Daxe, dikdika Kirkova? - so 14. ledna 2017
Český dokumentární film Star Trek 50 [VIDEO] - út 27. prosince 2016
Rozloučení se Spockem v Teorii velkého třesku - čt 19. listopadu 2015
Reportáž MVTV o startrekovém fandomu - st 3. června 2015
Laser-books hledá ilustrátory - pá 6. března 2015
I Shatner fandí přistání na kometě - pá 14. listopadu 2014
Pavel Pabjan 1970-2013 - st 4. září 2013
Raketoplán Enterprise, legendární prototyp NASA se stal "Ňůjorčanem". - út 1. května 2012
Před 45 lety zemřel Vladimír Komarov - st 25. dubna 2012