Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Chyba v 3D modelu Voyageru

ne 2. srpna 2015      autor: Korax      přečteno: 2852x      délka: 2 min      komentáře: 10

voyagerTextureBugVíte, jak se říká, že když se na něco díváte dost dlouho, přestanete vnímat detaily? Sem tam se to asi potvrdí každému z nás, je ale zajímavé, když se to vztahuje i na Star Trek. Nedávno jsem kvůli jednomu nejmenovanému projektu s kamarádem z US řešil něco kolem 3D modelů a došli jsme na model Voyageru – a když už jsme u toho byli, upozornil mě na jednu věc, které jsem si ani po 20 letech sledování Star Treku sám nevšiml. 

Velká část vesmírných scén se točila s jedním CGI (digitálním) modelem Voyageru, který je například použitý v některých záběrech úvodních titulků – a pro případ, že do 3D modelů nevidíte – jednoduše řečeno, 3D model funguje tak, že vytvoříte něco jako síťový model daného předmětu, přidáte na něj nějaká světla a podobné kravinky, a hlavně na tento síťový model „nalepíte“ materiál a textury, tedy jakýsi obal, který má např. vzbudit dojem, že je předmět z kovu a že ten kov má na sobě třeba ještě něco napsáno (NCC-74656 například). 

Jak ale můžete vidět z přiloženého obrázku, při modelování Voyageru v programu LightWave došlo k chybě, a proto mu na dolní straně (nalevo od phaserového pole) chybí dvě textury, což se projevuje tím, že má dole tam, kde by měl normálně pokračovat trup, dva podivně tmavé čtverečky. 

voyagerTextureBug

Na tuto chybu ale 3D modeláři přišli až poté, co byla hotová celá titulková sekvence, stejně jako řada dalších průletů vesmírem. V dnešní době by každý jistě model opravil a tyto scény snadno připravil znova, ale vzhledem k tomu, že mluvíme o druhé polovině devadesátých let, kdy renderování těchto scén trvalo i celé dny, rozhodli se modeláři nikomu nic neříct a nechat model tak, jak je. 

Pozn: 3D modelů se při natáčení Voyageru používalo hned několik, tato vada proto není ve všech scénách. 
Tak schválně, kdo z vás si toho všimnul?

Voyageru, který letos slaví 20. výročí, se budeme věnovat i na letošním Trekkenu, který se odehraje na konci listopadu v Kopřivnici – web i první nástřel programu spustíme počátkem září, stay tuned! 

 

praporčík Korax
autor: Korax
vydáno: ne 2. srpna 2015
přečteno: 2852x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG