Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

David R. George III – 2311: Hadi v rozvalinách (recenze knihy, spoilery)

po 21. ledna 2019      autor: sarao      přečteno: 2148x      délka: 5 min      komentáře: 2

2311: Hadi v rozvalináchNedávno na pulty našich knihkupectví přišla nová startreková kniha 2311: Hadi v rozvalinách, patřící do románové řady Star Trek The Lost Era (česky Éra zatracených). Knihy této řady chronologicky mapují události, které se odehrály od okamžiku domnělé smrti Jamese T. Kirka na palubě lodi USS Enterprise-B v roce 2293 až do roku 2369, kdy Cardassiané opustili planetu Bajor. Snahou autorů románů této řady je více poodhalit některé události, o kterých je v pozdějších seriálech zmínka, či je na ně odkazováno a které nebyly nikdy ukázány. Jednou z těchto událostí je Tomedský incident, tragický střet mezi Romulany a Federací, který stál tisíce životů a vedl ke smlouvě z Algeronu a uzavření romulanských hranic na dalšího půl století.

Děj této knihy se odehrává v roce 2311, osmnáct let po první plavbě USS Enterprise-B. Kniha začíná na neutrálním světě Koltaari, který je anektován romulanskými silami pod vedením admirála Aventeera Vokara. Tomu bezmocně přihlíží kapitán Harriman z USS Enterprise-B, který je posléze odhalen svým dávným protivníkem admirálem Vokarem a donucen k ústupu. Tento incident je první ze skládačky řetězce událostí, vedoucí až k tragickému Tomedskému incidentu. Kniha popisuje rostoucí napětí na společných hranicích Federace, Romulanského hvězdného impéria a Klingonské říše, jež vyvrcholí zmíněným incidentem, a dále misi Enterprise-B a kapitána Harrimana s cílem zabránit válce mezi Romulanským hvězdným impériem a Spojenou federací planet. Jedná se o napínavý příběh na pozadí mezihvězdné politiky, který je plný nečekaných zvratů a na jehož konci může být vše úplně jinak, než jak zaznamenává historie Federace a kde není vše jen „černé a bílé.“

Tato kniha je zároveň jednou z mála románů věnovaných posádce Enterprise-B, o které toho moc nevíme. Ve filmu Star Trek: Generations bylo ukázáno jen to, jak byla loď vypuštěna. Známe jejího kapitána Johna Harrimana a kormidelníka Demoru Sulu. Takže tato kniha je to pravé pro toho, kdo se chce dozvědět něco nového o jejich dalších osudech, či poznat některé jiné členy posádky. Mně osobně se nelíbilo vykreslení postavy kapitána Harrimana ve zmíněném filmu, neboť je jasné, že člověk se kapitánem vlajkové lodi Hvězdné flotily nestane jen tak, a o to víc jsem uvítal jeho literární rehabilitaci. Autor v tomto románu představuje silného kapitána, kterým měl Harriman odpočátku být – člověka, který si zaslouží velení vlajkové lodi Federace a nyní zkušeného veterána, profesionálního ve všech svých rozhodnutích. Postava získává skutečnou hloubku díky líčení obtížného vztahu se svým otcem admirálem Harrimanem a odvěkého sporu s Romulanem Vokarem. Mimochodem, román tak přímo odkazuje na román Petra Davida Star Trek: The Captain's Daughter, ve kterém se poprvé objevil admirál Harriman. Rovněž je pro vývoj postavy kapitána důležitý jeho vztah s Aminou Sasine, jenž jej vede k důležitému rozhodnutí na konci románu. 

I v této knize platí jistá kontinuita postav ze seriálů, z filmů či z jiných románů a rozvíjení jejich dalších osudů. A tak se v ní objevuje mnoho známých postav. Například mladý romulanský diplomat Vreenak, budoucí romulanský senátor z epizody DS9: In the Pale Moonlight, Elias Vaughn, budoucí první důstojník na Deep Space 9 (DS9 Relaunch), zde jako mladý důstojník Rozvědky Hvězdné flotily nebo třeba klingonská kancléřka Azetbur, známá z filmu Star Trek VI: Neobjevená země či romulanský velvyslanec Gell Kamemor. Také se setkáme s i několika novými postavami, jako je klingonský velvyslanec Kage a jeho mladý pomocník Ditagh. 

Summa summarum je tento román naprosto fenomenální, mimořádně dobře napsaná epická sága, která spojuje četné prameny historie Star Treku, náměty a kousky čerpané z mnoha různých zdrojů z různých trekových filmů a seriálů, v rozlehlé a vzrušující dobrodružství. Ačkoli se zdá, že román, zejména v první polovině, popisuje události, které spolu zdánlivě nesouvisejí, ať už je to jednání mezi zástupci Klingonů, Romulanů a Federace, nebo mise Enterprise-B či osobní vztahy kapitána Harrimana, opak je pravdou. Postupem času vše začíná dávat smysl a zapadat do dokonalé skládačky. Kniha se četla prakticky sama a za sebe musím říci, že se autorovi dokonale zpracovat jednu z důležitých událostí v historii Federace, o které jsme dodnes věděli jen pár střípků posbíraných z několika málo epizod. Knihu rozhodně mohu doporučit všem fanouškům Star Treku. Je to krásné dílo, a jí chci poděkovat celému týmu českého vydavatele za to, že se jej podařilo vydat i u nás.

Hodnoceni 9/10


Info o knize

Autor: David R. George III 
Překlad: Jiří Jaňák
Jazyková redakce: Jiří Popiolek
Odpovědná redakce: Albert Balatka
Obálka: Jakub Schejbal
Počet stran: 364
ISBN/EAN: 978-80-7456-434-5
Nakladatel: Brokilon


Anotace

Byl to rok hanby, rok, který si pozdější generace budou pamatovat jako ten, jenž změnil průběh dějin za cenu tisíců životů. Rok, kdy se udál Tomedský incident.

Uprostřed eskalujícího politického napětí mezi Federací, Klingony a Romulany pokračuje Hvězdná flotila v průzkumu Galaxie, a to čím dál agresivněji a rychleji. Také vyvíjí prototyp hvězdné lodi, od kterého si slibuje dokonce revoluci v průzkumu vesmíru. Experiment však vede ke katastrofě a zpustošení oblasti nebezpečně blízko Romulanskému hvězdnému impériu. To došlo k závěru, že Federace začala testovat zbraň hromadného ničení.

Jak vyzbrojování na obou stranách Neutrální zóny pokračuje, je kapitán John Harriman z federační vlajkové lodi U.S.S. Enterprise NCC-1701-B povolán, aby se v této dějinné události střetl se svým nejstarším nepřítelem.

Kvadrant Beta dělí od totální války jeden špatný krok…

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: po 21. ledna 2019
přečteno: 2148x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG