Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Deset nejhorších epizod sci-fi podle Pikea (1. část)

pá 18. září 2009      autor: Pike      přečteno: 3426x      komentáře: 7

Star Trek: Way to Eden Na deset mých nejoblíbenějších epizod jsme se již podívali. Nyní se vrhneme do opačného extrému a připomeneme si věci, na které bychom rádi zapomněli. Podívám se na deset naprosto příšerných epizod, které byli v rámci sci-fi seriálů natočeny. Bohužel i zde je z čeho vybírat, poněvadž přešlapů je v jednotlivých seriálech taky dost. Tož vydejme se na pouť plnou nouze a strádání. Dnes se podíváme na první polovinu z mého výběru.

If the Wheel is Fixed

Úvodem bych si dovolil parafrázovat známý slogan z jedné populární reklamy. "Když jsem se rozhodoval, kterou episodou začít, When the Wheel Is Fixed pro mě byla jasná volba." Nedokážu si představit, že by její scénář vznikl za jiných okolností než po velmi intenzivním marihuanovém dýchánku. Je dost možné, že k pochopení všech nuancí v jejích dialozích je též potřeba silného množství návykových látek, dle mého názoru je však pravděpodobnější, že opakované zhlédnutí této episody je velmi rychlou (a levnou) cestou do svěrací kazajky. Kdosi na Lapiduch napsal, že při vysvětlování všech událostí a dialogů první dílu čtvrté řady Andromedy popsal hustě osm stránek. K vysvětlení této epizody by asi nestačila ani stať o rozsahu disertační práce.

Příběh, pokud se to dá tak nazývat, pojednává o návratu Beky a Tyra z jejich odvážné mise na konci druhé sezóny. Jejich hodné protějšky se ovšem střídají s jejich "zlými" alter egy, kteří dělají na palubě Andromedy nepořádek. To vše vylepšeno nesmyslným blábolením, ze kterého jsem nepochopil opravdu nic. Nebudu polemizovat nad tím, nakolik se na epizodě podepsal překlad. Toho, kdo byl tímto nadlidských úkolem pověřen, naopak velice lituji a přeji mu, aby na tento hrůzný zážitek brzy zapomněl. Pro ty, co neviděli, si dovolím jako ukázku (nepřesnou) citaci.
"Tyre, jak jste se sem dostal? A kde jste celou dobu byl."
"Já nevím, nic si nepamatuju."
"To je fuk. Hlavně, že jste tady."

Citace není přesná, ale dobrovolníci budou vítáni, pokud mě v komentářích opraví.

Profit and Lace

Kvalita ferengských dílů v DS9 byla vždy kolísavá, spíše se však pohybovaly pod hranicí průměru (čest výjimkám!). To, že autoři na nás chrlil stále další a další, je zajímavé. Asi platí, že tak dlouho se chodí s Ferengem pro vodu, až se (mu) ucho utrhne. Autoři zřejmě povzbuzeni (nebo poblouzněni) úspěchem The Magnificant Ferengi rozhodli se nás v šesté sezóně obšťastnit dalším dílem. Ač k utržení ucha v ní doslova nedošlo, divákova trpělivost podstoupila opravdu těžkou zkoušku. Ač jsem tuto epizodu na rozdíl od When the Wheel Is Fixed dokoukal, už od začátku jsem měl tušení, že to nedopadne dobře. Příběh o Quarkovi přeoperovaném na ženu zřejmě neměl ambice získat cenu Emmy ani na počátku, co se z něj ale vyklubalo, to byla děs a hrůza. Koncentrace trapných fórů na jednu minutu vysílacího času se zde dostávala do rekordních čísel, dobrý tam byl ale jen jeden. Tento díl bohatě stačí vidět jednou za život.

And the Childer Shall Lead

Epizoda za trest. Tak by se dalo dobře přezdíval tomuto dílku, kdy je divák tři čtvrtě hodiny nucen koukat na tlupu velmi protivných a nesympatických dětí, které mimochodem už na začátku mají na kontě velmi krutou smrt dvou členů Kirkovy posádky. Nejde však o důsledek přílišného hraní počítačových her, ale o příkaz jakési pochybné éterické bytosti, která dětskému komandu velí. Samozřejmě jim jde o převzetí Enterprise (což je očividně oblíbená zápletka autorů TOSky), což se jim stejně samozřejmě nepovede. O tom, že vedlejším cílem dětí byl útok na duševní zdraví televizních diváků, synopse většinou mlčí. Ač se třetí sezóna TOSky podobnými perlami jenom hemží, tento všechny spolehlivě strčí do kapsy. Tedy snad až na jednu.

The Way to Eden

Příběh o tom, že Enterprise zadrží skupinu moderních "hipísáků", kteří hledají planetu Eden. Ten poté jakýmsi velmi pochybným algoritmem najdou. Sebranka poté převezme velení nad Enterprise (ehm... nepřipomíná vám to něco?) a k té planetě letí. Pak ale zjistí, že jsou tam otrávená jablka, tak velení předají zpět Kirkovi. Zdá se vám, že je nemožné, aby někdo vymyslel takhle pitomý příběh? Nebo je dokonce nemožné, aby byl natočen a odvysílán? O Sovětském svazu se říkalo, že je zemí netušených možností, v tomto konkrétním případě mu však USA zdatně konkurují. Mizerný kompars a příšerné kostýmy jsou neodmyslitelnými atributy této hrůzy a naprosto stupidní dialogy dílo zkázy završují. Je sice pravdou, že tento díl jsem zhlédl po návratu z jedné bujaré společenské akce a nezdál se tak hrozný. Za střízlivého stavu je však nemožné mu čest být mezi takovými skvosty odepřít.

Threshold

Když jsem kamarádovi kdysi vyprávěl o dílu, kde "byl ve Star Treku překročen warp 10", vyvolala má slova na jeho tváři ironický úsměv. Netřeba dodávat, že po právu. Episoda končící tím, že Paris a kapitán Janewayová se promění ve velké mloky a spáří se spolu, nasadila laťku pitomosti tak vysoko, že už se ji do konce seriálu nepodařilo překonat. Zajímavé je, že Brannon Braga stejně pojmenoval i svůj další seriál. Jakoby už na hrůzu, kterou svým perem pomáhal stvořit, už zapomněl. Jisté je, že ten, kdo viděl, už nikdy nezapomene. Netřeba zdůrazňovat i zbytečnost této epizody: nikdo nebyl tak naivní, že čekal, že Voyager objeví cestu domů v epizodě uprostřed sezóny. O tom, že v některých epizodách se pak létalo warpem 13, aniž by se postavy měnily na obratlovce, snad ani není potřeba moc mluvit. Celkově je tento díl stejně tak zbytečný zbytečný jako i hloupý.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: pá 18. září 2009
přečteno: 3426x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG