Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Destiny dokončena

pá 7. února 2014      autor: TomPerys      přečteno: 4707x      délka: 3 min      komentáře: 5

DestinyProjekt Destiny odstartoval již před více než dvěmi lety. Jedná se o fyzický model lodi ze seriálu Stargate Universe. Články z průběhu celého procesu tvorby můžete najít v mém profilu zde na portále. Po delší době jsem konečně měl čas a prostředky dokončit tuto krásku, tedy vůbec první z několika, které budou ještě následovat. Jde o neosvětlený model, ten osvětlený si totiž bude muset na svůj zrod ještě chvíli počkat.

Z čeho byl model vyroben?

Předlohou byl 3D tištěný model, a podle něj pak byl s pomocí Smooth Cast 326 vyroben tento kus. Samotný model se skládá z 11 hlavních částí, následuje množství dalších menších detailů jako například 8 děl, 2 raketoplány, vysunutý můstek, 8 kolektorů, 12 anténních částí a 16 pohonných (trysky). Na anténní části byly ještě přilepeny anténky, na které jsem použil optická vlákna s průměrem 0,25 a 0,50 mm. Aby toho nebylo málo, má Destiny po stranách ještě ochranné destičky, většinou kryjí právě trysky, ale jsou i na místech, kde žádné nejsou. 

DestičkyJsou dvojí velikosti – větší a menší –, vždy se však skládají ze čtyř destiček z jedné strany (seshora) a další čtyři jsou pak i zespod. Nebudu to tedy dlouho rozvádět, tyto destičky jsem musel ručně vyřezat z plastového listu o tloušťce 1 mm. Celkem jich bylo neuvěřitelných 168! Pro ně jsem musel vyřezat ještě 84 spojovacích tyčinek z měkčího, tenčího a ohebného listu, a vše slepit. Následně přilepit na loď. Celkový počet dílků se tedy vyšplhal na neuvěřitelných 322.

Úskalí

Řezání destiček bylo opravdu náročné, plastový list o dané tloušťce je docela tvrdý a podařilo se mi na něm dokonce zlomit asi čtyři skalpelové násadky (mou netrpělivostí a hrubou silou). Vzhledem k obrovskému počtu destiček, kterých původně mělo být ještě 120 na zadní část lodi, jsem si řekl „už nikdy více“ a připravil jsem si grafiku pro výrobu leptů. Ty doufám projdou a použiju je pro příští kusy. Další nejhorší kus práce byl na podstavci. Ten má vnitřní dioráma 350 x 200 mm, stejně jako mělo mít objednané zrcadlo, to ale ve skutečnosti mělo o několik milimetrů po stranách více. Podstavec jsem tak musel pracně osekat, aby se do něj zrcadlo vešlo. To bohužel nebyl konec, neboť jedno zrcadlo mi při vrtání prasklo a jak se ukázalo, tak techniky vrtání s obyčejným vrtákem nejsou nejlepším způsobem vrtání skla. Sehnal jsem tedy diamantový vrták a úspěšně dopracoval druhé zrcadlo. To bylo nepochopitelně opět rozměrově zcela mimo a následovalo další sekaní do podstavce (už proboha neeee!).

Úpravy a barvy

Na lodi byla provedena úprava podle poškození, které Destiny měla. Celkem tedy na sedmi místech, pár dalších menších jsem ještě tu a tam přidal. Hotový model byl nejprve nastříkán mosaznou barvou Alclad II. Následovala tmavá bronzová a potom na některá místa opět mosaz. Poškozené části byly natřeny černou barvou a kolem nich – stejně jako na některé koncové části destiček –, byla použita opět od Alcladu II tmavá barva „jet exhaust“. Na pár míst potom i „white aluminum“.

Další SGU modely

Závěrem bych asi jen dodal, že kromě této velké verze (a dalších, které přijdou) mám k dispozici i 9 cm raketoplán, 9 cm miniaturu Destiny a 12 cm miniaturu Destiny z bronzu (ta má navíc na sobě i malý raketoplánek a děla). Jsou k dostání u mě a stačí mi napsat nebo navštívit můj krámek na working-props.com

DestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestinyDestiny

nadporučík TomPerys
autor: TomPerys
vydáno: pá 7. února 2014
přečteno: 4707x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012
Revolution - nový seriál J.J. Abramse  -  út 30. října 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG