Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Dočkáme se dalšího filmového Star Treku?

st 1. listopadu 2017      autor: Polux      přečteno: 1806x      délka: 3 min      komentáře: 20

otaznikV loňském roce si v kinech odbyl premiéru v pořadí již 13. celovečerní Star Trek s podtitulem Do Neznáma a zároveň třetí díl se staronovou posádkou v čele s kapitánem Jamesem T. Kirkem z Kelvinovy časové linie, ustanovené restartovaným Star Trekem z roku 2009. Budeme-li brát do úvahy pouze pokračování z Kelvinovy časové linie, zatímco Star Trek při rozpočtu 150 vydělal 385,7 milionu dolarů, Star Trek: Do Temnoty pak 467,4 při rozpočtu 190, loňský Star Trek: Beyond dosáhl pouze na 343,5, přičemž stál 185 milionu dolarů.

Na první pohled poměr mezi rozpočtem a výslednými tržbami nevypadá zle, nesmíme však zapomenout na fakt, že studia do rozpočtu nezahrnují náklady na celosvětovou reklamu, které v případě blockbusterů dosahují často i poloviny rozpočtu samotného snímku, a na skutečnost, že se o zisky z tržeb v kinech dělí studia s provozovateli kin. Obvyklá praxe studií je taktéž snížit vybraným hercům smluvní plat ve prospěch přislíbení podílu na zisku (což je sice něco jiného než tržby, v konečném důsledku však pro studia jde o další faktor, vinou kterého přicházejí o peníze).

Přesný podíl mezi studii a kinaři se liší dle teritoria (Evropa, Severní Amerika, Asie – zvláště pak Čína), ale pro zjednodušení může studio počítat se zhruba 50 % z celkové částky v pokladnách kin. Ve světle těchto údajů již celosvětové tržby posledních tří Star Treků nevypadají tak oslnivě. S nástupem domácích kin v podobě DVD a později Blu-ray disků a online služeb typu VOD (Video On Demand), typicky Netflix, Hulu, Amazon Video, HBO Now, iTunes atd., studia získala další zdroj tržeb, který v minulosti v některých případech rozhodl o tom, že studio svolilo k natočení dalšího pokračování původního filmu.

O případném dalším dílu celovečerního Star Treku zatím na veřejnost neprosákly žádné potvrzené informace. Mimo ne zcela přesvědčivých celosvětových tržeb Star Treku: Do Neznáma  plány studia Paramount jistě zkomplikovala také tragická ztráta herce Antona Yelchina, představitele navigátora Pavla Andrejeviče Čechova, se kterou se budou muset tvůrci potenciálního pokračování nějakým způsobem vyrovnat. Dalším faktorem taktéž mohou být smlouvy s herci, které se v dnešní době obvykle uzavírají na několik filmů dopředu a oblíbeným počtem je právě trojice. Pokud je tomu tak i v případě nových Star Treků, čeká studio a herce nelehké vyjednávaní o smluvních platech a podílech na tržbách.

Zatímco o celosvětových tržbách v kinech se může každý fanoušek přesvědčit sám, tržby z domácích kin a VOD jsou zahaleny tajemstvím. Nelze tak bohužel jednoduše odvodit, zda po případném zklamání v kinech má ještě film naději na další díl díky svým výdělkům mimo kina. Myslíte si, že se přesto opět dočkáme dalšího filmového Star Treku?


Pokud byste měli námět na zajímavou, originální otázku, zašlete ji prosím mailem na adresu omi@trekkies.cz, nezapomeňte se, prosím, podepsat přezdívkou, pod kterou vystupujete na portále.

Víte, že za komentáře u článků v této rubrice můžete získat odznáček Otázky a odpovědi?

praporčík Polux
autor: Polux
vydáno: st 1. listopadu 2017
přečteno: 1806x
komentáře: 20
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG