Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Elim Garak vs. Clint Eastwood

st 3. prosince 2014      autor: Riker      přečteno: 2543x      délka: 1 min      komentáře: 3

Andrew Robinson v seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine ztvárnil sympatického krejčího Garaka, ze kterého se nakonec vyklube bývalý tajný agent, který má ledacos na svědomí. Kdo by to do něj řekl? Na podobné dvojsečné role měl Robinson štěstí už dříve.

Scorpio GarakJeho herecká kariéra začala filmem Drsný Harry (1971). Tento snímek založil slávu Clinta Eastwooda, který tu hrál drsného cynického policajta, který kašle na pravidla. Jeho protivníkem byl vysoce inteligentní sériový vrah zvaný Štír (Scorpio), kterého ztvárnil právě Robinson. Jde o kultovní film, který inspiruje filmaře dodnes. Robinson sehrál svou roli tak znamenitě, že se stala navždy vzorem, jak hrát vysoce inteligentní psychopaty. Nezapomenutelná je třeba scéna, kde Štír unese školní autobus a nutí vyděšené děti, aby zpívaly „Row, Row, Row Your Boat“. Předlohou k filmu byl skutečný sériový vrah Zodiac Killer (Zodiac – Zvěrokruh), který koncem 60. let řádil v Kalifornii a posílal výsměšné dopisy policii. Jeho případ je dodnes nevyřešený.

Režisér si prý Robinsona vybral, když ho zaujal na jevišti jako kníže Myškin v Dostojevského hře Idiot. Proč? Chtěl, aby Štír měl nevinnou tvář („face of a choir boy“). Aby zdůraznil, že nebezpečný může být kdokoli – i člověk, do kterého byste to nikdy neřekli.

Příznivcům hereckého mistrovství Andrewa Robinsona vřele doporučuji článek „Dirty Harry's Scorpio: the most overlooked screen villain?

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: st 3. prosince 2014
přečteno: 2543x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG