Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Festival fantazie z pohledu (B)orgů II.

čt 11. července 2013      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 5212x      komentáře: 4

stb krychleLéto 2013, Chotěboř, Festival fantazie, Star Trek linie. Sál č. 35 se naplnil, linie se rozběhla. Napjaté očekávání začalo opadávat, ale člověk stejně zůstával ve střehu. Vy jste se smáli, my jsme se smáli. Technika fungovala, větrat se dalo, židle pobízely k posezení, vyzdobeno bylo. A tohle všechno nám z FFka zbylo .....

el.fean

Elanor Feanma: Musím se přiznat, že moje největší překvapení bylo, jak úžasní jsou všichni trekkies – jako jednotlivci, i jako komunita. S prvními z vás jsem se poprvé potkala na STARconu 2012 a od té doby se nestačím divit. Ovzlášť letos od chvíle, kdy jsme se s Dominikou vzájemně „vyhecovaly“ k (b)orgování, jsem pořád čekala na nevraživost nebo uštěpačné poznámky ze strany fanoušků, nebo bývalých organizátorů, tak jak jsem to zažila v různých jiných skupinách lidí. Ničeho takového jsem se ale nedočkala.

Je těžké vyjmenovat všechny, kdo velkou měrou přispěli k našemu (doufám) úspěchu. Kromě ostatních (B)orgů, přednášejících a všech účastníků programu to byli hlavně Samuel Thorn, Xyll (a ostaní z FAN BASE), omi, Margh a mnozí další, kteří nás nadšeně podporovali, odpovídali na všechny naše sebestupidnější dotazy a plnili naše někdy obskurní prosby. Vám všem patří můj veliký dík, za to, co jste udělali, ale hlavně za to, že jste (nejen) ve mně vzbudili dojem, že pro nás všechny není Star Trek jen něco, na co se občas podíváme v televizi, ale idea vzájemné úcty a tolerance, podle které se snažíme žít.

Moje nedávné osobní ztráty a zisky mi bohužel ubraly spoustu času a energie, které jsem chtěla na plno věnovat organizaci ST na FF, a proto musím na závěr poděkovat člověku, za kterého jsem vděčná ze všeho nejvíc – Dominice. Naší jedinečné královně (B)orgů, která byla srdcem, duší a hlavně sluníčkem celé naší akce. Kde bysme bez ní byli?

laggalagga VortaVor: Tak zaprvé jsem si splnila sen, udělat něco děsně Startrekovýho. S nápadem ale přišla el.fean a mně došlo, že když už existuje zařízené zázemí FFka, je škoda to nevyužít. Spousta rizik se nás totiž díky tomu netýká. Soud byl, obávám se, z mojí hlavy a vyděsil spoustu lidí. Špatně jsme udělali reklamu, protože vy jste očekávali lynč a my přitom chtěli od začátku udělat jen zábavu. Možná taky trochu zamyšlení nad tím, jak se někteří vyjadřovali nad Abrams-trekem. Ale zábava byla jediným a hlavním cílem. Takže pro mě to bylo dobré ponaučení. Taky sem moc ráda, že do toho se mnou šel od začátku Johanson, i když někdy bylo náročné, aby spolu dvě silné extroverní individuality vyšly. No a závěr - opravdu jsem nečekala, že Abrams bude osvobozen, měla jsem z internetu dojem, jak ho všichni kromě mne nenávidí (pozn.: Až sestříháme záznam od Flashe, uspořádáme projekci.).

Za druhé – příště se vždycky zeptat, co si ten druhý připravuje, co ten druhý dělá. A to platí nejen o soudu ale také o celé ST linii. Ovšem všechno, čeho jsem se bála, dopadlo na výbornou a já lidi budu sluníčkově objímat ještě hodně dlouho.
Dál: Už nebudu objímat nemocné, to je pro mě další ponaučení. Teď to musím vyležet. Nebudu vybírat z programu, co se mi líbilo nejvíc, protože člověk jako org pořád někde lítá a nemůže si přednášky plně vychutnat. Líbilo se mi, že na mé přednášce jste se mnou měli chuť vést debatu. Nestihli jsme bohužel pokrýt vše. Zkusila sem si udělat přednášku do Orientconu a pochválili mě. Takže příští rok budu fušovat i do této linie, Čína mě prostě bere. 

Ještě musím zmínit další poznatek. Spousta lidí reagovala na úsměv a slovíčko „prosím“. Nikdo nám pomoc neodřekl, a kdo nemohl, ten aspoň poradil na koho se obrátit. A to platí i o oranžových tričkách FF pořadatelů. Takže za mě, nečekaný absolutní úspěch a budu ještě hodně dlouho děkovat spoustě lidem. Hlavně el.fean, že mě do toho natáhla, Peppovi že je super technik a Mvekovi že na místě fungoval jako hlídač.

peppaPeppa: Jakožto neofan trekkie jsem se letos do organizování letošního FF navezl takřka omylem. Nabídl jsem technické služby a tvorbu webu. Aniž bych očekával jaký koloběh se rozeběhne a co všechno se bude dít jsem řekl závazně, že se stanu součástí týmu (B)orgů. Někdy na začátku června mi teprve došlo jak daleko jsme celou organizaci dotáhli a jaký kus práce je za námi, ale neutuchalo nadšení a vůle vše dotáhnout do řádného konce až do poslední minuty programu v Chotěboři.

Když jsme dorazili na Festival, tak mi došlo, že se sen a prozatímní online projekt opravdu stal skutečností. Vše podstatné začalo čtvrtečním večerem. Soud s JJ Abramsem. Dopadl nad očekávání dobře i z pohledu nás (B)orgů. V pátek ráno natěšený na další program, kde jsem se pochlubil svojí přednáškou na téma elektrotechniky ve Star Treku, mne moc mile překvapila nadprůměrná účast fanoušků. Jen pro informaci, to byla moje první přednáška vůbec na jakémkoli conu. Mimo jiné i toto mi dodalo ještě více elánu a chuti si užít zbytek festivalu nejen jako fanoušek, ale i jako (B)org. Celá linie pokračovala nadupaným programem a skončila s výborným výsledkem, kdy si většina návštěvníků pochvalovala celou akci, což je pro nás jako orgy největší zadostiučinění a pochvala.

Na závěr bych rád poděkoval Všem fanouškům, kteří zavítali na soud a do naší liniové místnosti. Dále Všem lidem, kteří se podíleli na přípravě a celé organizaci před i na festivalu. A jako největší dík patří mým spolubojovníkům, fanouškům, (B)orgům, blízkým přátelům Dominice, Radce a Martinovi za trpělivost a důvěru, kterou jste do mne vložili. Doufám, že jsem Vás nezklamal a že naše spolupráce bude v někdy v budoucnu pokračovat, třeba i na jiném projektu. Zase o trochu víc asimilovaný Star Trekem, Váš Peppa

mvekMvek: Překvapilo mě, jak moc do organizace může zasáhnout souběh komplikací. Užil jsem si hodně organizování při přípravě prvních tří představení v rámci Tvejátra, takže jsem nějakou představu dopředu měl, nicméně když se k práci a běžným věcem v osobním životě přidá ještě mimořádná zdravotní situace v rodině a nutnost pomáhat, tak najednou už nemáte ten čas nebo sílu vůbec. Pak třeba stačí nekompatibilita zdrojového videa se střihacím programem a spěchající promo klip je rázem o týden zpožděný, protože je problém sehnat náhradní materiál – aneb jeden příklad za všechny. Snad na to budu příště pamatovat a nebudu mít „velké voči“. Nápady i nadšení je bohužel třeba trochu filtrovat a zbytek si zapamatovat až pro případ, kdy na to zbyde čas. Jinak nakonec zjistíte, že jste vlastně skoro nic nezvládli.

Ověřil jsem si též poučky ze školy týkající se skupinové komunikace a spolupráce… E-mail může být pěkně chaotický už ve dvou, natož při větším počtu účastníků, pokud se všichni zapojí. Oproti organizaci divadla to bylo také trochu jiné. Pokud domlouváte mnoho různých věcí v delším období, snadno ztratíte přehled, co ještě zbývá, nebo co se dohodlo, ale pozapomnělo se na to. Takže se nebojte zkoušet nové cesty (skupiny a fóra, wiki, společné sdílené dokumenty, nebo třeba jen „moderátora“, který komunikaci hlídá), třeba dopadnete lépe než já, když jsem sám včera náhodou zjistil, že jsem jeden e-mail přečetl a odpověděl na něj jen z poloviny. Pokud se vám do ničeho nechce, alespoň dělte zprávy tematicky (bohužel jsem to sám skoro nedělal), aby nebylo moc různých reakcí v jedné zprávě.

Za samotnou akci mě ale velmi překvapilo, jak vše nakonec klaplo, jak stálou účast (až na očekávané výjimky oběma směry) a kvalitu pořadů jsme měli, nebo jak se do aktivních návštěvníků mísí nové tváře, zatímco holt ty známé se pomalu vytrácejí. Až několik dní po akci mi dochází, jak úžasně plynule Star Trek na FF proběhl, a jak to vůbec nebylo samozřejmé!
Díky vám všem – a tím myslím i všechny návštěvníky!

A vzkaz pro ty, kteří se zdráhají přispět svojí troškou do mlýna – nebojte se se svým nápadem organizátorům ozvat. Letos bylo pořadů dost, příště třeba bude zájemců málo a každý musí nějak začít, pokud začít chce. Třeba máte dokonalý námět na pořad, nebo třeba vás organizátor nasměruje ještě lepším směrem. A v případě, že se necítíte svůj nápad celý zrealizovat sami, může se stát, že vám pomůže nebo poradí, na koho se obrátit se spoluprácí.

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: čt 11. července 2013
přečteno: 5212x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Související články:

TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
Vzpomínka na Trekfest 015  -  út 12. ledna 2016
John de Lancie bude na sklonku roku v Praze  -  pá 21. listopadu 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014
Festival fantazie z pohledu (B)orgů I.  -  st 10. července 2013
Festival Fantazie 2013: Z Bradavic do soudní síně  -  út 9. července 2013
Obsah krosny na Festival fantazie  -  čt 27. června 2013
Svědci Abramsovi na Festivalu fantazie  -  čt 20. června 2013
Warp 03 [VIDEO]  -  čt 6. června 2013
Další program v Chotěboři  -  st 29. května 2013
Zábava na Festivalu fantazie  -  čt 16. května 2013
Star Trek na FF - slíbené pokračování  -  po 8. dubna 2013
Zpráva dne: Star Trek na Festivalu Fantazie  -  út 26. března 2013
TrekFEST na letošním Festivalu fantazie  -  čt 7. března 2013
Báječný Trekken na Koprconu 2012  -  čt 6. prosince 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG