Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Genetika ve Star Treku

čt 15. ledna 2015      autor: Radka      přečteno: 2646x      délka: 3 min      komentáře: 2

Festival fantazieJiž jen do konce týdne se lze předem přihlásit na PragoFFest, abyste si mohli být 100% jistí, že vám neunikne náš startrekový program, letos zaměřený právě na genetiku. Přihlášení až na místě totiž s sebou nese riziko, že kapacita Modré školy bude vyčerpána a vstup omezen, což se přihodilo již v loňském roce. Proto je uzavírka přihlášek a plateb 19. ledna 2015 důležitým termínem, který se vyplatí stihnout.

Genetika se táhne jako červená nit všemi ST seriály a zejména ST filmy: Khan a eugenické války v TOS, genetickým inženýrstvím řízené společnosti a klonovaný Shinzon v TNG, vidianské pokusy a DNA modifikující retroviry ve VOY, klonovaní služebníci Dominionu či genová terapie v podání geneticky vylepšeného doktora Bashira v DS9 a v neposlední řadě na genetických modifikacích závislí Sulibané v ENT. Není žádným tajemstvím, že od doby natáčení ST seriálů udělala genetika v reálném světě obrovský pokrok. Jak daleko jsme se tedy dostali směrem ke startrekové medicíně, která dokáže lidi vylepšit „resekvencováním“? Dokážeme už diagnostikovat nemoci pomocí přečtení celého genomu tak jako doktorka Crusherová? Jak reálné jsou vyhlídky na genovou terapii? Na tyto otázky Vám přijdou odpovědět odborníci z oblasti špičkového výzkumu i každodenní praxe v genetice.

Genetické téma nakousneme hned v úvodu přednáškou „Co možná nevíte o Vortech“, kteří jsou jak známo klonovanými a geneticky upravovanými správci Dominionu.

Další strategie, jak různé druhy a rasy šíří svou genetickou informaci, nám přinese cytogenetička Mgr. Jana Drábová v rámci porovnání rozmnožovacích strategií, jak je známe v pozemské přírodě s tím, co nalézáme ve Star Treku. Kde se ST jen inspiroval něčím, na co příroda přišla už dávno, kde autoři popustili uzdu své fantazii a kde naopak příroda přišla na něco, co by vás asi překvapilo i v nekonečném vesmíru.

Pozor, nezaměňovat s Gritovou populární přednáškou „Sexualita ve Star Treku“, ta přijde až po 22. hodině!

Na výlet do historie (a ST budoucnosti) genetiky a zejména její nejtemnější kapitoly C eugeniky nás vezme Riker s podtitulem „Od Hitlera ke Khanovi“.

V přednášce „DNA sekvenace Staré a Nové Generace“ vám molekulární genetička Mgr. Kateřina Svobodová, Ph.D. přiblíží zejména oblíbené startrekové „sekvencování“ a podívá se na zoubek zmíněnému „resekvencování“. Uvede na pravou míru některé ST „úlety“ a zasadí současnou genetiku do ST rámce. Dozvíme se, v čem a proč přesahuje medicína v TNG či DS9 prostředky doktora McCoye a naopak, co Kostra dokáže levou zadní a jeho následovníci přitom marně pátrají po řešení. Na závěr si řekneme, jak daleko jsme na cestě k medicíně na úrovni Star Treku (a jestli jsme ji náhodou už v něčem nepředběhli).

Tematickou sekvenci uzavře diskuze přednášejících a dalších trekkie genetiků ze všech oblastí tohoto oboru s diváky, ve které přijde na přetřes vše, co jste chtěli vědět o genetice ve Star Treku, ale báli jste se zeptat!

kadet Radka
autor: Radka
vydáno: čt 15. ledna 2015
přečteno: 2646x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odznáčky na Festivalu fantazie 2018  -  st 30. května 2018
Jeffrey Combs: Přednášky a promítání na TrekFESTu  -  út 28. června 2016
TrekFEST 2016 – program hotov  -  pá 27. května 2016
TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
Vzpomínka na Trekfest 015  -  út 12. ledna 2016
Odznáčky a 10. výročí portálu  -  po 13. července 2015
Oslavte s námi 10. narozeniny Trekkies.cz  -  st 1. července 2015
Odznáček Vypravěč na Trekfestu 2015  -  pá 19. června 2015
Festival Fantazie v Chotěboři už po dvacáté  -  st 20. května 2015
47 dní do PragoFFestu  -  pá 12. prosince 2014
Na FF „jen“ jako divák  -  st 9. července 2014
TrekFEST 2014  -  čt 19. června 2014
PragoFFest tento týden  -  st 29. ledna 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014
Pozvání na PragoFFest  -  po 9. prosince 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG