Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Gravitace

so 26. října 2013      autor: Rin      přečteno: 3623x      délka: 4 min      komentáře: 9

GravitaceDevadesátiminutový snímek režiséra Alfonse Cuaróna je „must-see“ pro každého, kdo má jen trochu rád vesmír. Je to film, u kterého se na začátku nadechnete a vydechnete až v momentě, kdy vám uklízeči sálu začnou zametat pod nohama nedojedený popkorn. Rozhodně se nejedná o oddechovku, při které váš mozek vypne a vy budete hodinu a půl bezduše zírat na pohyblivé obrázky, sem tam se zasmějete a po skončení se roboticky zvednete a odejdete. Tento snímek vás pohltí, rozžvýká a nakonec vyplivne plné dojmů a bázně!

Alfons Cuarón dokázal, že k dobrému vesmírnému filmu nejsou potřeba ani mraky postupně umírajících herců, ani hromady speciálních efektů, které jsou sice špičkou nejnovější technologie, avšak je až bolestně zřejmé, že takto by to ve skutečnosti nefungovalo. Snímek vás vezme do reálného a tvrdého vesmíru, který je tichý a až k slzám nádherný, a přesto svou samotnou podstatou představuje smrtelnou past pro každého, kdo se jej odváží vyzvat.

Hlavními hrdiny snímku jsou Sandra Bullock, specialistka na svém prvním úkolu ve Sandra Bullock a George Clooneyvesmíru, a George Clooney, veterán, jenž plní svou poslední vesmírnou misi. Tito dva společně s ostatními členy posádky raketoplánu Explorer parkují poblíž Hubbleova teleskopu a provádějí rutinní opravy. Taková je situace na samém začátku snímku. Pak ale dostanou hlášení z Houstonu a o zápletku filmu je postaráno. Závod s časem, kyslíkem i vlastním rozumem začíná. Cena pro vítěze? Život.

Snímek byl vydán pod záštitou Universal Pictures. Projekt v roce 2010 získalo studio Warner Bros. a přilákal pozornost herečky Angeliny Jolie. Ta však nakonec roli doktorky Ryan Stoneové odmítla. Studio schválilo také Natalii Portman, jež v té době získávala chválu a ocenění za roli baletky Niny Sayerové z filmu Černá labuť. Ani ta se však z časových důvodů projektu neúčastnila. Vystřídalo se ještě několik adeptek, než byla finálně vybrána Sandra Bullock, která se role zmocnila s vervou sobě vlastní a za svůj herecký výkon si rozhodně zaslouží ocenění. Hlavním mužským protagonistou, astronautem Mattem Kowalskim, byl původně zvolen Robert Downie Jr., jenž se proslavil zejména svými rolemi Iron Mana a Sherlocka Holmese. Ten však dal přednost natáčení jiného filmu, a tak roli obsadil George Clooney.

GravitaceSvou premiéru měl film 28. srpna 2013 na 70. ročníku Benátského filmového festivalu a již tam začal sbírat první ocenění. Za zmínku rozhodně stojí zvuková stránka filmu, kdy se střídá hudba hrající ve skafandrech astronautů s ohlušujícím tichem vesmíru. Doprovodné skladby z pera Stevena Price skvěle podkreslují atmosféru snímku. Největší pochvala však náleží celému filmařskému týmu za dech beroucí věrohodnost celého filmu. Přesnost rekvizit a dodržování fyzikálních zákonů obdivovali také někteří astronauti NASA, kteří se přesně takovýchto údržbářských misí Hubbleova teleskopu účastnili. Ani filmaři však nedokázali odhalit všechny mušky.

Následující část popisuje konkrétní filmové scény, které mohou naznačit část děje.

A jaké nesrovnalosti tedy znalci objevili?

  • Hlavní výtkou je rozdíl mezi výškou, ve které obíhá Hubbleův teleskop a Mezinárodní vesmírná stanice. Jejich oběžné dráhy jsou natolik rozdílné, že by bylo nemožné cestovat mezi nimi pouze se zdroji, jež byly dostupné ve filmu.
  • Další připomínku měli kritici k vlasům Stoneové, které se v nulové gravitaci měly vznášet všemi směry. Nuže, paní doktorka nejspíše používá Dry Wetter Taft, jenž drží účes nejen v Londýně a v Paříži, ale také ve vesmíru :)
  • Těžším prohřeškem, než je pár nevlajících vlasů, už je chybějící vybavení, jež se obléká pod skafandr. Ať už se jedná o speciální chladící oděv, plenky, či obyčejné ponožky, bez nichž je pobyt v EVA skafandru nemožný. Zde však jistě zapůsobila estetičnost, kdy je spoře oděná herečka divácky přitažlivější.
  • V jednom ze záběrů stékají slzy na doktorčině tváři poklidně dolů. V dalším okamžiku se však již vznášejí prostorem. Bez aplikování přiměřené síly by se slzy samy od sebe od kůže neoddělily, a to díky povrchovému napětí. 
  • Poslední poznámka se týká vznášející se helmy a dalších předmětů i v momentě, kdy již modul sestupuje atmosférou.

Tyto drobnosti, jež zachytily vnímavé oči kritiků, nemají nejmenší šanci narušit úžasný zážitek z celého filmu. Uvádím je zde spíše pro zajímavost. Na závěr tedy musím říct, že mě snímek uchvátil a doporučuji jej všem, kteří ho ještě neviděli. Na tento film se opravdu vyplatí jít do kina, tak neváhejte a vyrazte. Už máte plány na dnešní večer?

admirál Rin
autor: Rin
vydáno: so 26. října 2013
přečteno: 3623x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012
Revolution - nový seriál J.J. Abramse  -  út 30. října 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG