Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Hurá, replikátor! Nebo 3D tiskárna?

st 22. května 2013      autor: Rin      přečteno: 4096x      komentáře: 10

Jídlo z 3D tiskárnyTaké jste snívali o vlastním replikátoru, který by vám bleskově připravil pokrmy od snídaně až po večeři? Možná se jednou dočkáte. NASA totiž financuje výzkum 3D tiskárny jídla! Trojrozměrný tisk jídla bude fungovat na principu absolutního vysušení. Všechny sacharidy, bílkoviny i další živiny budou v prášku. V této formě by mohly potraviny vydržet až 30 let.

Tato vymoženost by jednou měla sloužit obyvatelům vesmírných stanic. Strojní inženýr Alan Contractor, který byl výzkumem pověřen, však sní i o době, kdy bude vlastním replikátorem vybavena každá kuchyně a pro doplnění zásobníků prášků a oleje budeme chodit do samoobsluhy. Tato představa by také přinesla konec plýtvání jídlem. Obsah každého zásobníku bude totiž vzhledem ke své dlouhé době trvanlivosti vždy zcela spotřebován, ať už půjde o cukry, uhlovodany, proteiny nebo jiné základní stavební bloky.

Svačinka z 3D tiskárnyDíky tomu, že přístroje budou využívat k sestavování jídla prášek, je navíc možné získat vstupní surovinu z čehokoliv. Takže místo bílkovin, které byste vstřebali sežvýkáním šťavnatého fláku masa, si tak z 3D tiskárny můžete pochutnat na bílkovinách získaných z hmyzu! Děsivá představa? V prášku to však nepoznáte a bílkovina zůstane bílkovinou, ať už z vepříka nebo z luční kobylky.

Pozornost na sebe Alan Contractor strhl díky svému návrhu 3D tisku pizzy. První vrstva se díky vyhřívané desce na spodu tiskárny "peče" přímo v době tisku. Tiskárna dále vytvoří vrstvu z práškových rajčat, které smíchá s vodou a olejem. Pizza je pak dokončena „proteinovou vrstvou“, která může pocházet z jakéhokoliv zdroje – zvířat, mléka či rostliny.

Tak co? Sbíhají se vám sliny? Na to, jak bude replikovaná pizza chutnat, si budeme muset ještě chvíli počkat. Jisté však je, že NASA na výzkum věnovala v přepočtu dva a půl milionu korun, a tak jsme se opět o něco přiblížili k technologii našeho milovaného Star Treku!

Zdroj: http://qz.com/
admirál Rin
autor: Rin
vydáno: st 22. května 2013
přečteno: 4096x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Budova ve tvaru Enterprise [VIDEO]  -  čt 21. května 2015
IXS Enterprise  -  pá 13. června 2014
Univerzální překladač je skoro zde [VIDEO]  -  út 3. června 2014
Následnice Deep Space 9  -  st 20. listopadu 2013
Takeiův pohled [VIDEO]  -  po 21. října 2013
USS Enterprise vypluje v roce 2025  -  po 17. června 2013
Bing překládá klingonštinu  -  st 15. května 2013
Do temnoty s "novou" technologii [VIDEO]  -  po 13. května 2013
První vlečný paprsek realitou  -  pá 8. února 2013
Star Trek technologie - realita a co by realitou mohlo být  -  po 14. ledna 2013
Na Vulkánu by chtěl žít každý  -  čt 15. listopadu 2012
Holografické simulátory  -  út 6. listopadu 2012
Warpový pohon skutečností? [VIDEO]  -  út 18. září 2012
Google chce počítač ze Star Treku  -  pá 10. srpna 2012
Raketoplán Discovery vyráží na svůj poslední let - do muzea  -  st 18. dubna 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG