Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ikarie XB 1

so 18. června 2016      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 2608x      délka: 2 min      komentáře: 3

IKARIE XB 1V rámci digitalizace starých klasických filmů se svého znovuzrození dočkalo i české sci-fi Ikarie XB 1, snímek, který je považován za předchůdce Star Treku a legendárních sci-fi filmů. Film v režii Jindřicha Poláka diváci poprvé zhlédli v roce 1963, kdy dokonce vyhrál Zlatou kosmickou loď na Mezinárodním festivalu vědeckofantastických filmů v Terstu a letos byl promítán v rámci sekce Cannes Classics mezinárodního filmového festivalu v Cannes (jako první z českých děl). Ve filmu uvidíte mnoho známých českých herců, například Danu Medřickou, Irenu Kačírkovou, Otto Lackoviče, Radovana Lukavského, Františka Smolíka nebo Zdeňka Štěpánka jako kapitána vesmírné lodi Ikarie.

Otto Lackovič jako Michal a Radovan Lukavský (MacDonald)Snímek už na první pohled evokuje atmosféru Star Treku – nejen prostředím, do kterého se dostaneme (vesmírná loď Ikarie XB 1 z dvaadvacátého století), ale také zbraněmi, vybavením nebo specializací členů posádky. Celý příběh se odehrává na lodi Ikarie, která se se svými čtyřiceti astronauty snaží objevit život na planetách, které obíhají kolem Alfy Centauri. Budou ve vesmíru přes dva roky, ale až se vrátí (pokud bude mise úspěšná), jejich přátelé a rodiny budou o patnáct let starší. To pro kapitána i ostatní představuje jistou psychickou zátěž, všichni jsou však odhodláni udělat pro úspěch maximum.

Já jsem po zhlédnutí traileru věděla jistě, že chci snímek v kině vidět, a nelitovala jsem. Děj má svou zápletku, objeví se i napínavé scény a rozhodně se nebudete nudit – na odvážnou posádku Ikarie čeká několik nástrah z dosud neprozkoumané části vesmíru. Všechny kulisy i výkony herců jsou báječné (náklady pro vytvoření filmu činily tehdejších 6 milionů Kčs), a i když se možná nedočkáte mimozemšťana, čeká vás několik překvapení. Pokud vás ani tato lákadla k návštěvě kina nepřesvědčila, zřejmě nejste opravdovým fanouškem sci-fi.

A kde snímek zhlédnout? Pro obyvatele Prahy to jistě nebude takový oříšek, ovšem někteří mimopražští budou mít možná s dostupností kina problém. Kdy a kde se Ikarie XB 1 promítá, naleznete zde.

kapitán flotily Alice Lal Zikešová
autor: Alice Lal Zikešová
vydáno: so 18. června 2016
přečteno: 2608x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012
Revolution - nový seriál J.J. Abramse  -  út 30. října 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG