Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek filmy na Blu-rayi: HD? Ano i ne.

st 21. října 2009      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 6666x      komentáře: 9

Star Trek: The Motion Picture - blu-ray cover RA Rozhodl jsem se s Vámi podělit o nadšení a také rozčarování nad nedávno vypuštěným vydáním Star Trek filmů. Tentokrát na novogeneračním HD médiu Blu-ray. Postupně si představíme všech deset filmů a srovnáme rozdíly mezi jednotlivými edicemi. Která z nich (a proč) je nejlepší k eventuální koupi. Dnes se zaměřím na snímek první - Star Trek: The Motion Picture. Tento film má za sebou bezpočet různých vydání, edicí, vizuálních i střihových změn. Měl jiný střih v kině, jiný v televizi...

Když dojdou nápady, použijeme fotky Pro DVD edici ho v roce 2000 režisér Robert Wise sestříhal znovu a navíc obdařil spoustou nových, hezčích a hlavně kánoničtější efektů. Letos vychází film na Blu-ray a všechny předešlé edice zvesela ignoruje. I v Česku se může The Motion Picture pochlubit podobným rekordem - na film existují 4 různé verze dabingu. Ale zpátky k Blu-rayi. Snímek zatím vyšel pouze v kolekci šesti filmů s Kirkovou posádkou - samostatně vyjde pravděpodobně až příští rok. Paramount se totiž rozhodl vydat samostatně nejprve sudé Star Trek filmy. Design této boxové verze je však poměrně neoriginální a se stylem filmů, které prezentuje, nemá nic společného.

"Vulkán žádný měsíc nemá, poručíku." Vrátím se nejprve o 9 let zpátky, do roku 2000, k chystané ambiciózní iniciativě Paramountu vydat The Motion Picture (dále jen TMP) na DVD. Pro toto vydání byl přizván zpět režisér Robert Wise a byl požádán o reimaginaci částí filmu, aby byl přístupnější pro nové publikum. Bob Wise se toho okamžitě chytil a byl velmi potěšen, že může přepracovat svůj jediný film, který si zároveň nesestříhal. On a jeho tým přišli s celou řadou vylepšení, která byla fanoušky přijata velmi kladně. Jednou z největších změn byla obloha Vulkánu. Když si pustíte původní seriál zjistíte, že Vulkán žádné měsíce nemá, v původní verzi TMP jsou ale hned dva a jeden tak veliký, že Vulkánu dělal spíše sesterskou planetu.

Sochy jsou na obou, ale jen na DVD je to poznat. Ano, a teď přichází kámen úrazu - efekty pro DVD byly vyráběny hodně krátkozrace pouze pro účely DVD (480i) a nemohly být tudíž použity pro jakýkoli HD formát jako je Blu-ray. Celý film tedy koukáme na původní vizuální efekty z roku 1979 včetně dvou vulkánských měsíců. Za zmínku stojí i nový střih, který téměř kopíruje střih původní kinoverze, jen místy se snaží o střih podobný 9 let staré verzi Roba Wisea.

1979 - olejomalba, 2000 - pohlednice Jednou z největších změn 2000 edice byla vizuální změna San Franciska a připodobnění jeho vzhledu směrem k tomu, co jsme měli možnost vidět v seriálech. Režisér nechtěl používat CGI (počítačové efekty) a tak i pro tento výjev jsou použity jako základ pohlednice, které byly domalovány a před ně umístěn efekt letícího raketoplánu. Bohužel i tato oprava světlo světa v HD nikdy nespatří a my se můžeme kochat původní statickou olejomalbou s prolétnuvším naklíčovaným raketoplánem.

Jak je to od toho mostu vlastně daleko? Doky v San Francisku byly pro DVD provzdušněny a doděláno bylo rovněž fotorealističtější pozadí. Na Blu-ray nám zůstaly kýčovité mraky jako z původního zpracování Jihu proti Severu. Z této scény je taky krásně vidět, že se Star Trek tehdy snažil být podobně megalomanský jako (tehdy) nedávné Hvězdné války, minimálně v prostornosti kulis, které jsou zde ze všech filmů objemově největší.

Prach a stáří dělají své... Na tomto snímku je dobře patrné, že filmový negativ prošel pro potřeby Blu-raye náročným restaurátorským procesem, jehož výsledek je famózní. Bílá je opět bílá, ne lehce žlutá jako doposavad, a v pozadí sálu vidíme dva tubusy plné vegetace. Na DVD nebo v TV jsem si jich upřímně nikdy nevšiml, až tady. To je jedna z milých vlastností velkého rozlišení - mnohem víc vyniknou byť i sebemenší detaily. V dalších filmech se složitější výpravou si o tom řekneme víc.

To se nedá poslouchat! A je tu druhý největší problém Blu-ray edice. Ne všechny scény podstoupily fyzické vyčištění negativu. Ba naopak, za těch 9 let došlo k ještě větší distorzi a kraje obrazu jsou už úplně černé. Zlehka pomohlo větší přidání jasu a nový přepis, ale opravdu jen zlehka. Scéna nemohla být předělána patrně z důvodu vizuálních efektů sondy na můstku, ale když nějakých 60 minut předtím sledujete do puntíku vyhlazený a ostrý obraz, je to najednou celkem šok.

Spocku, přiznej se. Kde je ta gondola? Zde je taky krásně vidět, jak moc bylo čištění zapotřebí a jakého krásného efektu se nám tím dostává. Barvy jsou mnohem více oku lahodící a skutečnější. Praskání filmu a jiné neduhy jsou rovněž minulostí. Jako protiváhu zde opět uvedu, že i v takovýchto scénách chybí vyloženě atmosféru dokreslující efekty dodané v roce 2000. A je to škoda - když už bylo vynaloženo tolik prostředků na opravu filmu, mohlo se vynaložit i něco málo na znovuvytvoření krásných a hlavně správných efektů.

The one and the only... Závěrem bych doporučil toto: pokud hledáte poctivý, pravý Star Trek bez chyb, kupte si určitě DVD. Pokud chcete vizuální pokoukání pro vaši novou full-HD metr a půl širokou televizi, kupte si jednoznačně Blu-ray. Jestli váháte třeba kvůli množství bonusů - je to úplně jedno. Na DVD i Blu-ray jsou bonusy zcela totožné, dokonce i ve stejné kvalitě.

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: st 21. října 2009
přečteno: 6666x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG