Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

IXS Enterprise

pá 13. června 2014      autor: czspockcz      přečteno: 4407x      délka: 2 min      komentáře: 66

IXS Enterprise 1Představte si opravdovou vesmírnou loď, která dokáže létat nadsvětelnou rychlostí, jak to známe z naší oblíbené ságy dvanácti filmů a šesti seriálů. Poslední dobou na internetu nacházím alespoň každý měsíc zprávu o nějakém pokroku s vývojem „warpu“. Ovšem nedávno jsem narazil na zprávu, která mě těší a děsí zároveň. Myslím, že nikomu nebude ani moc vadit, když nechám těchto úvodních proslovů a řeknu, že NASA navrhla koncept pro vesmírnou loď s nadsvětelným pohonem jménem IXS Enterprise.

To, že se NASA obtěžovala navrhnout i loď, znamená, že to s cestováním „faster than light“ (rychleji než světlo) myslí doopravdy vážně. Podle mého názoru se návrh povedl. Povšiměte si také lehce startrekového vzhledu: IXS Enterprise 2příď je trochu talířovitého tvaru a pod ním je něco, co velmi nápadně připomíná deflektor. Je to konečně jedna z těch lodí v realitě, o které bych řekl, že má pěkný design. Ruské rakety Sojuz, no… :D … ty s tímhle designově nemají konkurenci. A pokud se jednoho dne taková loď úspěšně vrátí ze svého prvního letu warpem, tak této lodi nemůže konkurovat už nic, co jsme kdy do vesmíru poslali. No a možná se děti jednoho dne budou učit o této lodi jako o počátku warp revoluce. Nádherná představa, že?

Více o projektu

Tuto loď navrhl inženýr NASA Mark Rademaker. Ten tvrdí, že by loď mohla dorazit do systému Alpha Centauri pouze za čtrnáct dní. Hvězdu Alpha Centauri (a) řadíme do třídy červených trpaslíků, nebo-li do třídy IXS Enterprise 3menších a chladnějších hvězd, než je třeba naše Slunce. Na obrázcích si lze všimnout jakýchsi kruhů kolem trupu lodi. Ty jsou zde kvůli udržení warp bubliny. Pokud by tam nebyly, šla by sice warp bublina vytvořit, jen by se k tomu spotřebovalo mnohem více energie. Díky nim nebude potřeba ani warp jádro, dobře postačí klasický jaderný reaktor štěpící uranium. Dál bych mohl psát a psát, vysvětlovat, jak funguje warp a tak dále, nejsem ale odborník. Proto k vysvětlení všeho okolo o tomto projektu vám shrne toto video:

Dovětek

Možná, že nebudeme muset čekat až do roku 2063. Záleží jen na nás samotných, zdali jsme připraveni se odvážně pustit tam, kam se dosud nikdo nevydal…

podporučík czspockcz
autor: czspockcz
vydáno: pá 13. června 2014
přečteno: 4407x
komentáře: 66
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG