Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ještě jednou kosmická cenzura

pá 18. května 2012      autor: axiom      přečteno: 4522x      komentáře: 9

První člověk na Měsíci?Vypuštění prvních lidí na Měsíc ve středu 16. července 1969 na Kennedyho kosmické základně na Floridě sledovalo takřka 3500 novinářů z 54 zemí. Ostatně od prosince 1957, kdy se Američané snažili marně vypustit družici, jich na každý start přijížděly stovky reportérů a kameramanů. Vybraní sovětští reportéři se směli podívat na kosmodrom Bajkonur až v roce 1962 – pět let po první družici.

Těmito slovy začíná článek známého popularizátora vesmírných letů a vědy vůbec Karla Pacnera, který vyšel 17. května 2012 na Neviditelném psu. Myslím, že velmi vhodným způsobem doplňuje příspěvek o Gagarinovi a jeho letu ve stínu tehdejší sovětské cenzury, který vyšel na Trekkies tento týden, a že stojí za to si jej přečíst. Řekl bych, že autor zde nestraní ani Spojeným státům ani Sovětskému svazu a že předkládá fakta.
Celý  poměrně obsáhlý článek je k dispozici zde.

Já osobně bych k tomu pouze dodal své osobní vzpomínky, i když je to už dávno a mohou být subjektivní. O tom, že SSSR vypustil něco na oběžnou dráhu, jsme se vždy dozvěděli až poté, co to tam lítalo. Co tam nedoletělo, o tom se nemluvilo a nepsalo. Přiznali pouze smrt Komarova a tragédii Sojuzu 11, kdy tři kosmonauti zahynuli při přistání (u nich přiznali, že jsou ve vesmíru). Vrcholem zpravodajství většinou byla informace o vypuštění kosmické lodi Kosmos 1234 (dosaďte si jakékoliv čtyřmístné číslo začínající jedničkou). Američané své plány zveřejňovali tak, že jsme byli poměrně dobře informováni i za železnou oponou. Pamatuji si, jak jsme prožívali starty Apolla loď po lodi, oplakali nešťastné astronauty Apolla 1 a radovali se nejen z úspěchu Apolla 11, ale i ze záchrany posádky Apolla 13. To bylo něco, když Apollo 8 obletělo i s posádkou Měsíc a lunární modul Apolla 10 zkusil i počáteční fázi sestupu na něj – spustil se až 15 km nad jeho povrch. Nevěřím tomu, že by toto všechno bylo zmanipulováno. O všem, co jsem tu napsal, jsme byli celkem podrobně informování, záběry z letu Apolla 11 byly vysílány i v televizi – rok po sovětské invazi to ještě šlo.

Určitě ani Američané nepřiznávali všechno - vojenské kosmické programy byly, jsou a budou. Ale poměřovat americkou cenzuru v oblasti vesmírných letů se sovětskou nelze.

Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz
admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: pá 18. května 2012
přečteno: 4522x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG