Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kolik má kapitán Picard křestních jmen?

st 24. června 2015      autor: Praotec trekkie      přečteno: 3193x      délka: 3 min      komentáře: 8

Jean-Luc PicardPři tvorbě různých startrekových soutěží (například Star Trek Activity) se občas objevily diskuze, zda má kapitán Jean-Luc Picard dvě křestní jména, nebo jen jedno. Jelikož se francouzské a české pojetí tohoto problému liší a francouzština je v dané věci poněkud atypická (a nejen v ní!), pokusím se s využitím své znalosti tohoto jazyka záležitost objasnit, včetně původu tohoto pojetí a jeho využití při skloňování v češtině.

Na rozdíl od češtiny, která používá vždy každé křestní jméno samostatně a netvoří ani složeniny (jakoLudvík XIV. například němčina), používá francouzština takzvaná zdvojená křestní jména (francouzsky „prénom composé“). Podle zdrojů ve francouzském znění Wikipedie pocházejí zdvojená jména pravděpodobně ze Španělska a do Francie se dostala za vlády „krále Slunce“ Ludvíka XIV., který měl za manželku španělskou princeznu Marii Terezu Habsburskou. Ve větší míře se začala používat v 18. století, avšak původní pravopis těchto jmen nebyl sjednocený a záleželo na konkrétním faráři, jak je uváděl v křestních listech. Teprve poměrně pozdě, až v polovině 20. století, se pravopis zdvojených jmen ustálil, a to oficiálním nahrazením křestních listů vydávaných církví rodnými listy vydávaných státem. Tehdy se začala používat zdvojená jména oficiálně s použitím spojovníku, který na rozdíl od pomlčky nepoužívá mezery a obě původně samostatná křestní jména spojuje, takže se jedná v nové podobě o jediné – zdvojené – křestní jméno, nikoli o dvě. A v řadě případů došlo i k úplnému spojení původních dvou jmen do jediného, takže z Marie-Anne vznikla Marianne (česky známá jako Marianna) anebo obráceně – z Anne-Marie vznikla Annemarie, což je však složenina spíše německá (obdobě jako Karlheinz)

Zdvojených jmen existuje ve francouzštině celá řada, a to jak v mužském, tak i ženském tvaru. V dnešní době se však většina z nich nepoužívá a prakticky se setkáváme se složeninami jména Marie (nejčastěji Marie-Anne, Marie-Claire či Marie-France), občas se zdvojeným jménem Jeanne-Marie a nejčastěji s mužskými zdvojenými jmény sestávajícími z počátečního Jean (Jan) a některého z řady dalších jmen. Z nejznámějších lze uvést Jean-Paul (například herec Jean-Paul Belmondo), Jean-Pierre (např. autor příběhů o Marku Stoneovi Jean-Pierre Garen), Jean-Claude (další herec Jean-Claude van Damme či současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker) a samozřejmě všem trekkies známý Jean-Luc. Nesmíme zapomenout ani na Jana Křtitele, u něhož se toto – v češtině skutečně dvojí křestní jméno – vyskytuje u nás asi nejčastěji, ve francouzštině je zřejmě nejznámější Jean-Baptiste Poquelin, kterého známe pod uměleckým jménem Molière.

Francouzská zdvojená jména by se tedy měla skloňovat v češtině jako jediné, tedy nikoli „Jeane Lucu“, ale „Jean-Lucu“. Naštěstí si toho jsou tvůrci našeho dabingu vědomi a k problémům u překladu Picardova křestního jména nedochází. Z každého pravidla existují výjimky a zejména složená jména panovníků a jim podobných se do češtiny překládají „zvlášť“ (např. zmíněná Marie Tereza Habsburská – francouzsky Marie-Thérèse, papež Jan Pavel II. či známá Marie Antoinetta), ale všeobecně by se na francouzská zdvojená křestní jména mělo nahlížet jako na jediné a podle toho s nimi nakládat a používat je.

Zdroj: fr.wikipedia.org
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: st 24. června 2015
přečteno: 3193x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Jeffrey Combs  -  čt 10. září 2015
David Mack: Proč musíme bojovat za rozmanitost v SF & F  -  čt 14. srpna 2014
Sci-fi párty s Pohlreichem  -  so 30. listopadu 2013
Věděli jste, že… David Livingston  -  so 2. listopadu 2013
Zoe Saldana získala cenu za film Colombiana  -  čt 1. listopadu 2012
Petice za vydání Angels in America se Zachary Quintem na DVD  -  út 11. září 2012
Kirstie 'Saavik' Alley bude hubnout veřejně  -  pá 19. března 2010
Zach Quinto není Spock [VIDEO]  -  so 6. února 2010
Anton "Čechov" Yelchin má další roli, tentokrát v komedii  -  pá 11. září 2009
Celebrity ve Star Treku: Persis Khambatta  -  ne 13. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Bryan Singer  -  ne 6. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Iman Abdulmajid  -  út 1. srpna 2006
Majel Barrett Roddenberry: První dáma Star Treku  -  pá 28. července 2006
Celebrity ve Star Treku: Kirsten Dunst  -  pá 21. července 2006
Celebrity ve Star Treku: The Rock  -  pá 14. července 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG