Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kultovní epizoda seriálu Starship Exeter konečně i v češtině

st 23. prosince 2015      autor: Eodeon      přečteno: 3449x      délka: 7 min      komentáře: 4

plakát stylizovaný do podoby komiksové obálkyVíce než rok a půl již uplynul od slavného vypuštění hotové epizody „Tressaurijský průsečík“ (The Tressaurian Intersection). Fanoušci na ni čekali dlouhých deset let, ale za svou trpělivost byli odměněni skvostným produktem. V pořadí druhá a poslední epizoda fan seriálu Starship Exeter si totiž stoupence z celého světa získala dávno před svým dokončením. Epizody Exeteru byly jedny z prvních fan filmů, které vešly ve známost u širší obce fanoušků. Jejich přispění pomohlo – spolu s o něco pozdějšími snahami kolegů ze seriálu New Voyages – vydláždit cestu mnoha následovníkům. Nebýt zanícení a vynalézavosti tvůrců seriálu, zejména iniciátorů projektu bratrů Jimma a Joshe Johnsonových, nemohli by se dnes fanoušci těšit z tak bohaté a pestré škály fan filmů podle Star Treku. „Tressaurijský průsečík“ však nehledě na dobu vzniku o mnoho nezaostává ani za nejlepšími fan filmy současnosti.

Vysoké kvality scénáře

O obzvláště vysokou kvalitu se zasloužilo mnoho talentovaných tvůrců – producentů, herců, skladatelů, stavitelů kulis, trikařů atd. Mimořádné uznání si z nich nejvíce zaslouží Dennis Russell Bailey. Byl to právě jeho vynikající scénář, co epizodě zajistilo nesmrtelnost. S ohledem na špičkový příběh se snadno odpustí drobné technické zádrhele, jako například nevyrovnaná hlasitost v různých dějstvích epizody či občasné potíže s rozlišením, a fanoušci si jistě budou epizodu nehledě na to vychutnávat ještě po mnoha letech. Vše totiž stojí na základech nejvyšší kvality. Bailey je profesionální spisovatel, který se autorsky podílel na scénářích ke dvěma epizodám Nové generace. Byl součástí pětičlenného týmu scenáristů zodpovědných za epizodu čtvrté sezóny jménem „První kontakt“ (First Contact) a předtím spolu se svým kolegou Davidem Bischoffem adaptoval společný román Tin Woodman do podoby epizody „Plecháč“ (Tin Man), jedné z nejlepších epizod v jedné z nejlepších sezón seriálu. Pro úplnost cítím povinnost dodat, že scénář měl i svého třetího a často opomíjeného autora. Lisa Putman White totiž za své přispění nebyla odměněna uvedením svého jména v titulcích epizody, jak by si zasloužila. Mimoto se Bailey podílel jako editor také na projektu Starship Farragut. S ohledem na to vše, především pak na vysoké kvality „Plecháče“ a jeho nominaci na prestižní cenu Emmy, se není čemu divit, že i Baileyho práce na Exeteru budí úžas.

Stručný kontext

Exeter vstupuje na orbitu Corinth IVStarship Exeter vypráví o cestách hvězdné lodi Exeter a její nové posádky. Předchozí posádka padla za oběť hrůzné nákaze, jak známo z epizody Původního seriálu „Sláva Omegy“ (The Omega Glory). Příběhy se tedy odehrávají v časovém rámci třetí sezóny klasického Star Treku a dále do budoucna. První epizoda Exeteru jménem „Říše barbarů“ (The Savage Empire) zavedla hrdiny na planetu Andorii a do centra spiknutí extremistické skupiny Tri‘Leth, usilující o odštěpení Andorianů od Federace. Zveřejněna byla po dlouhých šesti letech práce na sklonku roku 2002. Následoval zábavný krátkometrážní snímek „Noční směna“ (The Night Shift) vytvořený spíše pro účely kamerových testů před vlastním natáčením druhé epizody dlouhého formátu – „Tressaurijského průsečíku“. Nyní blíže k ději této epizody.

Úvedení do děje

Krásnou citací původního pilotu „Klec“ (The Cage) v prvním záběru epizody začíná pátrání Exeteru po sesterské lodi Kongo, která se odmlčela během mise v odlehlém sektoru. Mlčí též Hvězdná základna 16 na planetě Corinth IV, k níž má Exeter namířeno, jediná výspa Federace v celém regionu. Cestou loď naráží na podivné gravimetrické poruchy. Způsobují vážné otřesy a bolestivě dráždí smysly andorijského člena posádky B’fuseleka. Po příletu do soustavy nachází Exeter planetu Corinth ve stavu vážné geologické nestability. Základna na jejím povrchu byla zničena nevysvětlitelnou silou a s ní zemřely dva miliony lidí. Nedaleko trosek základny objevuje výsadek havarovanou talířovou sekci Konga. Staly se snad loď a základna terči útoku Tressaurianů – plazovitých agresorů, kteří si nárokují celý sektor? Klíč k vyřešení záhadného zničení lodi i stanice se nachází uvnitř vážně poškozeného sekundárního trupu lodi Kongo, který se vznáší nedaleko planety. Jakmile jej posádka Exeteru vypátrá, ocitne se ve středu zničujícího konfliktu, který může za zkázu druhé lodi i základny. Nepodaří-li se situaci vyřešit, hrozí, že bude celý sektor spolu s desítkami milionů jeho obyvatel doslova vymazán z mapy…

Mezi minulostí a budoucností

Tressauriané útočí!Od dob vlastního natáčení „Tressaurijského průsečíku“ prudce stoupla popularita i četnost fan filmů podle Star Treku. Filmy fanoušků či alespoň jejich nejambicióznější projekty se každým rokem lepšily po technické i řemeslné stránce. I dříve tak často kritizované herectví doznalo vysokého zlepšení a angažování profesionálních herců včetně proslulých představitelů oblíbených postav se dnes již vidí zcela běžně. Tvůrci Exeteru neměli během natáčení druhé epizody svého seriálu ani zlomek možností, jakými disponují jejich kolegové v současnosti, a přesto jejich výtvor vykazuje ve srovnání s nejlepšími fan filmy dneška relativně velmi málo technických nedokonalostí. Už jsem se zmínil o potížích s kolísající hlasitostí i občasné pixilaci linií vlivem horšího rozlišení a dodat bych k tomu mohl i zmínku o podivné kontinuitě střihu v několika málo okamžicích a o dalších drobných vadách na kráse. Všechny tyto i jiné případné výtky však ztrácejí váhu v okamžiku, kdy si divák uvědomí, že natáčení epizody probíhalo zhruba ve stejném období, kdy vznikaly též první dvě epizody New Voyages, tedy „Děj se co děj“ (Come What May) a „Po zlém“ (In Harm’s Way), z nichž při srovnání vychází „Tressaurijský průsečík“ jako jasný vítěz ve všech ohledech.

Star Trek, který nebyl

Svého času plánovali tvůrci natočit přinejmenším ještě dvě další epizody Exeteru dlouhého formátu. Scénář k epizodě „The Mighty Galvanaut“ se záhy dočkal radikálního přepracování do podoby pilotu k tehdy začínajícímu fan seriálu New Voyages. O něco větší naděje ale beztak vzbuzoval druhý scénář, který nesl titul „The Atlantis Invaders“. Jeho realizace bohužel skončila ještě ve fázi pre-produkce, neboť zdlouhavé dokončovací práce na posledních dvou dějstvích „Tressaurijského průsečíku“ znemožňovaly začátek dalšího natáčení. Není proto ani trochu pravděpodobné, že se fanoušci ještě někdy dočkají zfilmování příběhu o cestě Exeteru k těžební kolonii na planetě Atlantis, kde dochází k nečekanému střetu horníků s místní civilizací obývající podvodní říši.

Osobně mě to mrzí především proto, že jsem již po pouhých dvou epizodách seriálu velice přilnul k jeho hrdinům a po jejich dalších dobrodružstvích toužím úplně stejně jako po pokračování oficiálních seriálů. Nicméně v  době, kdy ve Spojených státech existují hned dvě studia disponující téměř kompletní sestavou kulis věrně napodobujících interiéry hvězdné lodi éry Původního seriálu, a zároveň v době organizování sbírek prostřednictvím služeb jako Kickstarter či Indiegogo nelze případné pokračování definitivně vyloučit. Prostředky by teoreticky k dispozici byly. Snad tvůrcům i přes mnohé obstrukce při práci na dřívějších projektech zbyl dostatek vůle a energie a fanouškům zase dostatek nadšení, aby tvůrce v jejich snažení patřičně podpořili. Šance jsou sice minimální, ale Star Trek přeci své fanoušky vždy inspiroval k tomu, aby snili o věcech (zdánlivě) nemožných.

České titulky k epizodě

tajuplný vynález nepříteleOd nynějška lze epizodu „Tressaurijský průsečík“ zhlédnout i s českými titulky, ať pro fanoušky neznalé anglického jazyka, pro neslyšící, nebo prostě pro ty, kdo před cizími řečmi dávají přednost Star Treku v překladu do své mateřštiny. Dialogy se tentokrát překládaly téměř samy. I to by se dalo považovat za známku skvěle odvedené práce scenáristy. Epizoda je to však natolik upovídaná – jak je ostatně u Star Treku zvykem –, že i po nezbytném krácení mohou některé titulky divákům napoprvé uniknout. Pro plnohodnotný zážitek tedy doporučuji opakované zhlédnutí a věřím tomu, že si fanoušci „Tressaurijský průsečík“ natolik oblíbí, aby se k epizodě vraceli znovu a znovu a postupem času docenili všechny její vytříbené detaily.

České titulky by nebyly bývaly vznikly nebýt portugalského překladu, jehož autorem je Ulisses Galazzo. Synchronizaci jeho titulků jsem se svolením autora použil jako podklad pro vlastní časování. Za jeho pomoc mu patří velký dík. Existuje též slovenský překlad titulků pro první epizodu Exeteru „Říše barbarů“ (The Savage Empire), které vytvořil JanoS. „Říše barbarů“ byla nedávno na oficiálním kanálu tvůrců Exeteru zveřejněna v lepším rozlišení, než v jakém byla k dispozici doposud. Těm, kdo se s fan seriálem setkávají prvně, však doporučuji začít tím nejlepším, tedy „Tressaurijským průsečíkem“, a poté případně vyhledat i první epizodu. Bude-li se vám však „Průsečík“ líbit – a já věřím, že bude –, neměli byste se minout ani s „Říší barbarů“.

Pro více informací o seriálu v českém jazyce čtěte předchozí článek na toto téma, informující mimo jiné o vydání čerstvě dokončené druhé epizody. Oficiální stránky projektu najdete pod tímto odkazem. Epizodu „Tressaurijský průsečík“ (The Tressaurian Intersection) můžete s českými titulky zhlédnout přímo na YouTube. Jestliže se titulky nezobrazí automaticky, je třeba je zvolit v nabídce v pravém dolním rohu okna s videem. Pokud dáváte přednost stažení epizody na pevný disk, obraťte se na mě prostřednictvím e-mailu a já vám mohu titulky zaslat v externím souboru.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: st 23. prosince 2015
přečteno: 3449x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG