Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Labutí píseň velitelky bezpečnosti USS Orville

čt 17. ledna 2019      autor: Bedraz      přečteno: 1705x      délka: 3 min      komentáře: 0

Zářivý úsměv Alary KitanJe zajímavé, do jakých podobností mohou zajít seriály Star Trek: The Next Generation a The Orville – například zbavit se velitelky bezpečnosti hned na konci první / na začátku druhé sezóny. :) Ano, 3. epizoda druhé sezóny se jménem Home  (Domov, premiéra 10. ledna 2019) je labutí písní šéfky bezpečnosti lodi Orville. Jak někteří fanoušci odvozovali již rok zpátky, představitelka Alary Kitan, herečka Halston Sage, opouští seriál a loučí se příběhem ze své domovské planety Xeleya. Pozor, spoilery níže jsou nevyhnutelné!

Pokud jste vzpomněli na poněkud „zbytečný“ definitivní odchod Tashy Yarové, představovanou herečkou Denise Crosby, na konci první sezóny TNG, pak vězte, že The Orville zvládl odchod hlavní postavy s větší slávou – doslovně. :) Odchodu Halston Sage také sekundují hned dva startrekoví veteráni, Robert „Holodoktor“ Picardo jako Alařin otec a John „Phlox“ Billingsley jako nečekaný padouch.

Zápletka je velmi jednoduchá – Alara Kitan končí svůj souboj v páce s umělou životní formou Isaacem překvapivou zlomeninou ruky. Bližší vyšetření ukáže, že vlivem dlouhodobého pobytu v nižší gravitaci na palubě Orville u ní dochází k řídnutí kostí i úbytku svalů. Nutná rychlá léčba spočívá v reaklimatizaci na vysokou gravitaci její domovské planety. (Ano, také si říkáte, že na palubě Star Trek lodí to umí řešit lépe. :) ) Alara se tedy vrací domů a není to návrat lehký, nejen proto, že je na úvod upoutána na kolečkové… ehm, létací křeslo.

Nečekaně nebezpečný host na večeři v podání J. BillingsleyhoAlařin otec, uznávaný akademik, vítá návrat dcery z „vojenské“ unijní flotily jako skvělou příležitost, aby si konečně doplnila své vzdělání dle jeho představ, její sestra tak trošku závidí všechny ty úžasné historky z vesmíru, zatímco matka jen jemně vyvažuje ne zrovna ideální domácí atmosféru. Rozhodnutí vydat se na letní sídlo utužit rodinné vztahy vypadá jako to pravé ořechové. Nicméně je po sezóně a rodina určitě měla být opatrnější, koho pozvat na večeři…

Zmíněná večeře s dalšími návštěvníky opuštěného letoviska se rychle zvrtne v pravou noční můru s vskutku nezapomenutelnou scénou Picardo-Billingsley, která si nezadá s žádným thrillerem. Alara tak ve svém (zatím) posledním příběhu může předvést všechno, co se u flotilní bezpečnosti naučila – vyšetřovat, odhalovat, zneškodňovat, ba i dodávat odvahu druhým.

Lidé musí na planetě Xeleya nosit antigravitační oblekyPosádka Orville se pak seznamuje s dočasným zástupcem bezpečnosti (má představovat veselou složku epizody, ale pro blaho všech doufáme, že je to náhrada opravdu jen dočasná) a nachází technické řešení pro Alařinu úspěšnou rekonvalescenci i na palubě lodi. Nicméně mladá Xeleyanka se rozhodne pro profesní přestávku pro utužení zlepšujících se rodinných vztahů a úplně poslední lyrické záběry epizody jsou velmi pěkným rozloučením s postavou Alary Kitan. Na rozdíl od TNG pak pro její případný epizodní či trvalý návrat není nutné žádné cestování čase a křížení paralelních vesmírů.  :)

Rozlučkový dárek pro kapitána Mercera je symbolická sklenice okurek – jak si mnozí pamatují již z prvního traileru na seriál The Orville, oblíbený pokyn Alařina velicího důstojníka pro uvolnění vstupu do nepřístupných prostor byl: „Otevřete mi tu zavařovačku!“

Alařin otec (Robert Picardo) a matka (Molly Hagan)Podtrženo sečteno je díl Home povedená „odchodová“ epizoda startrekových vesmírů s nečekaně thrillerovým závěrem – ukazuje, že Flotilu, ať federační či unijní, lze opustit i jinak než po heroické akci přinášející nejvyšší oběť. Že odchod může být akční a pravděpodobně definitivní (proslýchá se, že herečka si nesedla s hlavním tvůrcem a představitelem seriálu Sethem MacFarlanem a nezapadla úplně do hereckého kolektivu), přesto smysluplný – odcházející si odnáší své zkušenosti a zážitky nikoliv do záhrobí, nýbrž pro budoucí sdílení s ostatními. Možná tak Alařin odchod z Orville udělá unijní flotile větší službu než její aktivní účast na akcích – přesvědčí skeptické obyvatele Xeleye, že unijní flotila nejsou jen „hloupí vojáci“. 

Jak si povede posádka Orville bez podpory Alary Kitan, to se američtí diváci stanice Fox mohou dozvědět již dnes, 17. ledna 2019, kdy bude vysílán díl Nothing Left on Earth Excepting Fishes. Dle krátkého popisu se má kapitán Mercer hned dostat do nemalých problémů za nepřátelskými liniemi. :) 

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: čt 17. ledna 2019
přečteno: 1705x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG