Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Majel Barrett Roddenberry: První dáma Star Treku

pá 28. července 2006      autor: Heikoo      přečteno: 5142x      komentáře: 0

Majel Barrett - civil V Bibli byl jako první muž, ve světě Star Treku to však byla žena! A kdo by o tom měl vědět více, než Majel Barrett Roddenberry, vdova po Genovi: „S Genem jsme to věděli vlastně od první chvíle. Nejprve pro mě napsal postavu Jedničky, teprve potom vytvořil charakter kapitána a ostatních členů posádky. Jednička se potom nikdy neztratila, protože jsem se postarala o to, aby ji Gene za žádných okolností nevypustil. Pilotní film The Cage byl rozhodně velmi zajímavý. Všechno běželo dobře, dokud jsme film neukázali NBC. Televizní společnosti se zdál příliš intelektuálně náročný a navíc postava Jedničky nebyla tak úplně žádoucí, protože by nikdo ženu coby zástupkyni kapitána prostě nepřijal."

Jak jistě mnoho trekkies ví, Jednička nebyla jediným problémem, který NBC s tímto snímkem měla. Nejenže Spock vypadal příliš satansky, navíc také společnost nechtěla, aby posádku Enterprise tvořila polovina mužů a polovina žen. „NBC se představa, že by tam měl být stejný počet žen a mužů, zdaleka nezamlouvala, protože by to prý mohlo dělat neplechu,“ říká Barrett Roddenberry. „Gene se musel některých věcí vzdát. Zredukoval počet žen na lodi, ale přitom žertoval, že stejně třicet žen bohatě stačí na to, aby se s těmi třemi sty muži vypořádaly. Tvrdil také, že si Spocka hodlá ponechat a oženit se s tou ženou (tedy se mnou), protože v opačném případě by se to Leonardovi asi moc nezamlouvalo...“

Majel Barrett - Number One Podle Majel byla Jednička pro svou práci jakoby předurčena. Měla z ní dojem, jako by vyrůstala na své planetě v naprostém nepořádku a chaosu. Ale nepochybovala o tom, že měla srdce a že byla schopna citů. Stále věří tomu, že by se právě toto časem ukázalo, kdyby se její postava mohla dále rozvíjet. Jak říká: „V jejím charakteru se dalo dělat tolik možných věcí, a proto bylo pro mne velkým zklamáním, že jsem ji už nemohla hrát. Zvláště, když jsem zcela pochopila podstatu této postavy.“ Její zvláštní smysl pro humor padl do oka Lucille Ballové, když se v roce 1958 mladá Majel pokoušela vybudovat v Hollywoodu kariéru. Přihlásila se na konkurz nějaké komediální role této velké dámy komedie. Její následné angažmá pak vedlo nakonec k tomu, že dostala nabídku od společnosti Lucille Ballové „Desilu“, která zpočátku produkovala Star Trek.

Gene Roddenberry moc dobře znal problémy, které měl s cenzory NBC (a tehdy se cenzurovalo, až to bylo doslova nechutné!), a nakonec přišel s tím, že jeho seriál se musí odehrávat v oblasti sci-fi. Majel dodnes živě vidí, jak se Gene se vší vervou snažil mnoho věcí přes cenzory dostat. „Nemohli jsme mluvit o válce a míru nebo o bílých a černých, stejně tak jako o mateřské lásce. Gene se rozhodl vytvořit z lidí jednotlivé symboly toho či onoho, obléknout je do neobvyklých kostýmu a nechat je žít na různých planetách, kde o všech těchto věcech mohou mluvit. Vzpomínáte si na Hortu? Není vlastně ničím jiným než matkou a otázku mateřské lásky jsme zde mohli plně rozvinout. Tímto způsobem jsme jednotlivá témata přes cenzory propašovali, mohu-li to tak říci.“

Aby mohla Barrett Roddenberry ve světě Star Treku zůstat, začala se porozhlížet po nějaké roli, kterou by mohla ztvárnit a zároveň jí padla jako ulitá a opravdu ji bavila. A k tomu jí posloužila menší lest... „Víte, když vás jednou odmítnou, tak už vás potom nechtějí ani vidět,“ vzpomíná. „A tak jsem si obarvila vlasy na blond a čekala jsem v sekretariátu před Genovou kanceláří. Bavila jsem se s jeho sekretářkou Penny Urgerovou, když náhle vstoupil, aby jí něco předal. Usmál se, pozdravil mě a potom se vrátil zpátky do kanceláře. Myslela jsem si: Nevychází to tak, jak jsem plánovala. Potom přišel najednou zpátky, dal Penny ještě nějaké další papíry a zase zmizel do své pracovny. Nato přišel do předsíně potřetí a zeptal se: „Majel?“ Řekla jsem mu, že když jsem mohla oklamat jeho, proč by se to nemohlo podařit i u NBC...?“

Majel Barrett - Christine A tak tedy vznikla postava dobrotivé sestry Christine Chapelové. Roddenberryovi udělali z výborné doktorky zdravotní sestru, která bude asistovat doktoru McCoyovi. To vše jen proto, aby mohla zůstat na Enterprise. Majel měla sice svou roli, ale bylo to pro ni přesto zklamání. „Christine Chapelová byla lékařka, která se ze své vlastní vůle stala zdravotní sestrou, aby mohla nalézt svého snoubence. A právě Enterprise byla skvělá příležitost, jak svému cíli dostát. Aby mohla ovšem na Enterprise dále zůstat, musela se podrobit další ne zrovna přívětivé skutečnosti, snížení platu. Později se zamilovala do Spocka, jehož krev se dostává do varu jednou za sedm let. Myslím, že každý z nás moc dobře ví, o čem je řeč,“ podotkne a zasměje se.

Majel Barrett - Lwaxana Roddenberryovi za Star Trek po konci série neustále bojovali. Díky podpoře fanoušků se Star Trek z povědomí diváků nikdy nevytratil a takříkajíc zůstal naživu, dokud Gene neslavil opět další úspěch, tentokrát s Novou generací. Majel říká, že postoj televizních stanic se opravdu výrazně změnil, takže se již mohly vytvářet mnohem silnější charaktery seriálových postav. To také vedlo k tomu, že se mohla stát Janewayová kapitánem Voyageru. „Nakonec tam přece jen ti lidé dospěli. Tedy lépe řečeno všichni v oněch produkčních a televizních společnostech, nikoliv diváci,“ vysvětluje s úsměvem. „Publikum bylo vždy inteligentnější a tolerantnější než ti hlavouni těchto médií. Jsem si jistá, že statistické vyhodnocení na této změně k lepšímu mělo nemalý podíl. Mohli si přesně zjistit, na co se diváci různých věkových kategorií nejraději dívají. Konečně přišli na to, že diváci opravdu chtějí vidět ženy v silných rolích. A kdyby se to tedy změnilo tímto směrem, znamenalo by to více diváků a tím i více peněz. Nakonec někoho díky bohu trklo, že to jsou právě ženy, které chodí nakupovat... (narážka zcela zřejmá)"

Majel Barrett Roddenberry se několikrát objevila i ve Star Trek filmech a mnoho let je hlasem palubního počítače nejen na Enterprise. Navíc měla ještě menší roli v Nové generaci. „Někdy v době začátku první sezóny Nové generace přišel Gene večer domů a řekl: 'Mám pro tebe naprosto bezvadnou a trochu i šílenou roli, kterou ani nemusíš moc hrát.' Netušila jsem, že to bude matka téměř vytažená přímo z pekla.“ Zatímco Jednička byla podobná Spockovi, Majel Lwaxanu oprostila od všech zábran. „Pořád jsem si myslela, že mě režiséři přivedou zpátky na zem, prostě abych se krotila, ale k tomu nikdy nedošlo. Reakce publika byla naprosto báječná. Lidé mi říkali, že sice umí být ošklivá a zlomyslná, ale přesto v ní každý viděl něco, co jemu samotnému bylo důvěrně známé – matku, tetu, učitelku... Co to však přesně bylo, čím Lwaxana oslovovala tolik diváků, jsem dodnes nezjistila."

Lwaxana znamenala nejen pro Majel, ale také pro další autory skutečně zvláštní zábavu. Byla překvapena, když obdržela scénář pro díl Half Life, který byl pro ni a Davida Ogdena Stierse možná až nadmíru dramatický, vzhledem k tématu sebevraždy. A nutno dodat, že je to jeden z nejpůsobivějších dílů nejen celé Nové generace, nýbrž i celého Star Treku. „Nebyl to vlastně tak úplně opravdový Trek příběh, protože byl hodně deprimující. Ale nabídlo mi to možnost konečně ukázat Lwaxanu také z druhé stránky, kdy dokáže soucítit. Autoři mi dali možnost hrát se skvělým hercem a Lwaxana už nebyla nadále tak povrchní osůbkou. Samozřejmě že se v dalším díle hned zase svlékla,“ směje se. Majel si oblíbila taktéž epizodu „The Forsaken“ ze série DS9, ve které uvázla s Odem v turbovýtahu. Opět se ukázala její silná stránka. Vlastně celou sérii o stanici poblíž Červí díry považuje za velice zdařilou a je si jistá, že Gene, který (a málokdo to dnes ví) napsal jakýsi koncept k tomuto seriálu, by byl výsledkem určitě nadšený.

Geneovu manželku také spousta fanoušků považuje za jakousi strážkyni ohně Star Treku. „Když jsem poprvé hrála Lwaxanu,“ říká, „volaly na mě ženy na parkovišti, že dělám pro ženy nad čtyřicet let více než kterákoliv hnutí v USA. Ona je tam venku ve vesmíru, je velvyslankyní, zcela osamocena, ale přežila. Byla plná života a vášně. Mnoho žen mi v posledních 36 letech poděkovalo za Star Trek. Věděly jsme, že my ženy v budoucnosti místo máme." Majel pracuje dále na tom, aby ukázala, že i ženy mohou být ambiciózní. Dokazuje to nejen jako herečka, ale čím dál více také jako producentka. Doufejme, že se do Star Treku jednoho dne vrátí, a je jedno, v jaké roli...

kadet Heikoo
autor: Heikoo
vydáno: pá 28. července 2006
přečteno: 5142x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Jeffrey Combs  -  čt 10. září 2015
Kolik má kapitán Picard křestních jmen?  -  st 24. června 2015
David Mack: Proč musíme bojovat za rozmanitost v SF & F  -  čt 14. srpna 2014
Sci-fi párty s Pohlreichem  -  so 30. listopadu 2013
Věděli jste, že… David Livingston  -  so 2. listopadu 2013
Zoe Saldana získala cenu za film Colombiana  -  čt 1. listopadu 2012
Petice za vydání Angels in America se Zachary Quintem na DVD  -  út 11. září 2012
Kirstie 'Saavik' Alley bude hubnout veřejně  -  pá 19. března 2010
Zach Quinto není Spock [VIDEO]  -  so 6. února 2010
Anton "Čechov" Yelchin má další roli, tentokrát v komedii  -  pá 11. září 2009
Celebrity ve Star Treku: Persis Khambatta  -  ne 13. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Bryan Singer  -  ne 6. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Iman Abdulmajid  -  út 1. srpna 2006
Celebrity ve Star Treku: Kirsten Dunst  -  pá 21. července 2006
Celebrity ve Star Treku: The Rock  -  pá 14. července 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG