Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mark Allen Shepherd jako Morn (1. část rozhovoru)

út 26. dubna 2011      autor: Slávek      přečteno: 5125x      komentáře: 5

Mark Allen Shepherd jako MornUrčitě není třeba nikomu představovat Quarkova nejvěrnějšího zákazníka Morna, od kterého jsme - i přes jeho proslulou upovídanost - neslyšeli za celých sedm let seriálu Star Trek: Deep Space Nine ani slovo. Jeho představitel, Mark Allen Shepherd, poskytl serveru StarTrek.com rozhovor, jehož první část si nyní můžete přečíst. Dozvíte se nejen to, zda scénáristé plánovali Mornovo mlčení už od začátku, ale třeba i nejzábavnější vtip ve vesmíru.

Jaký byl ve stručnosti váš život před DS9?

Shepherd: Absolvoval jsem na Roger Williams University s titulem bakalář přírodních věd a poté jsem na California Institute of the Arts studoval hudbu, video, pohyblivou grafiku, střih, Tchaj-ťi a divadlo. Když jsem později sháněl práci, vzal jsem v podstatě cokoliv, co mi v té době mohlo pomoct. Jako asistent jsem pořizoval snímky v lékařském centru pro veterány, dělal nějaké produkční věci a bral jakoukoliv hereckou roli. V březnu 1992 jsem pracoval na seriálu Davida Lynche On the Air, inspirovaném živým televizním vysíláním v 50. a 60. letech. To mohlo trvat tak šest týdnů. V červenci měl premiéru, byly odvysílány tři epizody a pak jej stáhli. Myslel jsem, že je zábavný, ale bohužel to neustál.

Co vám producenti dopředu o Mornovi řekli? Mělo jít o epizodní, nebo stálou roli?

Shepherd: Neřekli ani slovo. Dobře, možná někdy. Obvykle jsem byl tím posledním, kdo se něco dozvěděl. A vždycky se ptali zhruba "Jo, mimochodem, v příští scéně děláš to a to. Šlo by to?" A já pokaždé odpověděl "Jasně, udělám cokoliv chcete." Myslím, že měli pořád na paměti, že pokud to se mnou půjde, mohou s mojí postavou pokračovat. Nosit dvanáct hodin celistvou masku je výzvou pro kohokoliv, ale najít někoho, kdo by to vydržel sedm let, je těžké. Většina herců to dělat nechce.

Řekli vám, že nebudete mít žádné dialogy?

Shepherd: Okolnosti kolem mého prvního dne v seriálu byly dost neobvyklé. Když se natáčela scéna v baru U Quarka, jak Morn vypráví nejzábavnější vtip ve vesmíru, řekli mi, že můžu pokračovat a povědět jej. A když Sisko vystupuje z turbovýtahu a jde směrem k baru, tak pokud pozorně posloucháte zvuky na pozadí, můžete opravdu slyšet Morna, jak říká "Finalismus práskač mizera. Závazný kvocient manželka. Kokosák kachina kosmologická debata. Břehule obecná prášilovská historka, obžalovat minuteman. Tlak potvrzený v lecitinu. Necitelný moula. Duchovní vláda despotická, čtenář myšlenek šesterče, zahradní moucha na medu cucat zbytky. Handrkovat okrajový zápal, zelený mír. Změna je konečné řešení. Humor 24. století. Nemusíte jej zrovna chápat." Je uveden i v první kapitole knihy The Making of Star Trek: Deep Space Nine. I když několikrát zvažovali, že by Morn něco odříkal, jen tehdy jedinkrát jsem dostal možnost při zapnutých kamerách cokoliv říct. Měli řadu scénářů, ve kterých původně mluvil. Jeden se i týkal alternativního vesmíru. Bohužel byly vždycky přepsány.

Než scénáristé rozvedli detaily okolo Morna, vytvořil jste si svůj vlastní příběh?

Mark Allen Shepherd s maskou svého MornaShepherd: Žádné smyšlené představy jsem o něm neměl. V prvních dvou letech, kdy jsem na seriálu pracoval, jsem nevlastnil auto, takže jsem pokaždé musel jet autobusem do Hollywoodu už předchozí večer, zůstat přes noc v Denny’s restaurant nebo v Insomnia Café a pít kávu, abych se udržel vzhůru. A tak jsem při práci nebyl vyspaný a snažil jsem se na place neusnout. Když jsem byl během pilotní epizody už dva dny vzhůru, a navíc řádila čtyřicetistupňová vedra a klimatizace nikde, začal jsem usínat vestoje. Přišla ke mě skupina lidí, a poté co se mě zeptali, jestli jsem v pořádku, řekli, že se vsázeli, jestli se svalím. Kdykoliv se mnou scénáristé mluvili, pokaždé mě zajímalo, co mi by mi ještě mohli říct. Myslím, že jsem se většinou pokoušel udržet si otevřenou mysl a brát roli se smyslem pro humor.

Která epizoda vás bavila nejvíc, a proč?

Shepherd: Vyrostl jsem na původním Star Treku a mými hrdiny byli Kirk a Spock. Takže kdykoliv mi volali, abych přišel, byl jsem nadšený. Jednou jsem si měl na sebe dojít něco vyzkoušet. Nebylo to však pro Marka, ale pro Morna. Myslel jsem, že bude sranda. Takže když jsem přišel, dali mi nejdříve masku a pak mě poslali do oddělení kostýmů. Tam na Morna čekal krejčí, aby mu upravil smoking. Nevzpomínám si na název epizody, ale nějak vycházela z Our Man Bashir, kdy Morn ve smokingu vyjde ze simulátoru a sejde po točitých schodech. Quark připravuje drink a Morn říká "Protřepat, nemíchat." Bohužel je v poslední minutě střih. Nejvíc mě asi bavila Who Mourns for Morn, zvlášť tehdy, [následuje vyzrazení děje] když se Morn vrátí do baru poté, co předstíral smrt, a také vysvětlení Oda spolu s překvapením a reakcí Quarka, jakmile Morn vytráví sklenici cenného tekutého latinia a daruje jej za způsobené potíže Quarkovi [/konec vyzrazení]. Byl to pro mě skvělý okamžik.

Řekli vám dopředu scénáristé, že plánují Who Mourns for Morn, nebo vás tím překvapili? Co jste se díky této epizodě o postavě dozvěděl?

Shepherd: Ano, v útržcích mi o připravované epizodě řekli, [následuje vyzrazení děje] také to, že Morn zemře. Myslel jsem, že je moje práce na DS9 u konce. Ale pokaždé když se mnou mluvili, informace se trochu měnily. Někdy jsem měl za to, že si ze mě jen utahují, aby mohli sledovat mé reakce. Jakmile nastal čas, dostal jsem hrubý nástin scénáře, a pak byly téměř na denním pořádku různé změny. Myslím, že tam byla i část, kdy má Morn něco říct, ale jako řada dalších byla přepsána. Příběh mě hluboce zaujal a polichotil. Zde jsem měl možnost lépe než v jakékoliv jiné epizodě poznat, kým je Morn v očích scénáristů ve skutečnosti. Dozvěděl jsem se, že to byl dareba, který se zapletl se skupinou téměř sympatických zlodějů, že ukradl tisíc prutů do zlata raženého latinia. Morn z nich extrahoval tekuté latinium a uschoval jej do svého druhého žaludku. Také jsem zjistil, že asi před deseti lety měl Morn vlasy a že tam možná byl už na konci cardassijské okupace. Nic z toho mě dřív ani nenapadlo, ale právě takové věci dávají postavě hloubku. Scénáristé ve mě dokázali probouzet zvědavost, co asi udělají přístě. Skvělým momentem pro mě bylo vrátit se zpátky na konci seriálu.

Kdo přišel s myšlenkou, abyste si zahrál Bajorana sedícího na Mornově místě? A do jaké míry to byla astrální zkušenost?

Shepherd: Víte, je to legrační, ale dodnes nevím, čí to byl nápad. Myslím si, že někdo při poradě mohl říct něco jako "Nebylo by to vtipné, když by byl Mark Shepherd tím Bajoranem, který sedí při vzpomínkové slavnosti na Mornově místě? Takový vložený vtípek." [/konec vyzrazení] Teď vzpomínám, že to mohl být Ira (Behr), kdo mi to na place řekl. No, co se týče astrální zkušenosti - a že jsem fanouškem od doby, co jsem dokázal uzvednout phaser - musím říct, že pokaždé když jsem měl možnost hrát, anebo jen sledovat a učit se, byla to pro mě obrovská příležitost, která mě po celou dobu fascinovala. Měl jsem ohromný respekt před herci i produkční společností, u které byla vynikající organizace na denním pořádku. Ani na chvíli bych neváhal pustit se znovu do něčeho podobného.

Pokračování příště...

Zdroj: http://www.startrek.com/
admirál flotily Slávek
autor: Slávek
vydáno: út 26. dubna 2011
přečteno: 5125x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG