Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Millennium 1 - Zkáza Terok Noru (recenze knihy)

so 20. října 2012      autor: omi      přečteno: 5631x      délka: 3 min      komentáře: 0

MillenniumNa trilogii Millennium jsem si dělal zálusk již nějakou dobu, a proto jsem si ji před pár měsíci zakoupil v podobě omnibusu. Synopse mi velmi připomínala příběh mé oblíbené počítačové hry Deep Space 9: The Fallen. A jak jsem zjistil, knihy i hra mají stejné prvky, odehrávají se na konci šesté sezóny seriálu, mají stejné autory příběhu a také měly být vydány ve stejný čas. Hra má samozřejmě příběh upraven pro potřeby vyprávění z pohledů tří hlavních postav, za které můžete hrát a příběh je samozřejmě i o hodně kratší.

Příběh

Poslední den okupace Bajoru. Na stanici Terok Nor vládne chaos, a přestože by již měli cardassiané stanici opouštět, trojice jich se zbraněmi v ruce donutí Quarka a Oda dojít do odlehlé části stanice, kde má Quark cosi získat. Vše je trochu nejasné a na tyto události si později nikdo z nich nebude pamatovat.

Těsně před poslední epizodou šesté sezóny seriálu se na stanici Deep Space 9 začnou dít zvláštní události. Odo vyšetřuje záhadnou vraždu, promenáda se hemží podezřelými překupníky a Jake s Nogem si za účelem inspirace pro povídku trochu oživují vzpomínky z dětství v tajemné nezmapované prostoře.

Když se později v místě poruchy najdou torza dvou neznámých cardassianů zatavených do konstrukce stanice, je na čase zjistit, co mají všechny tyto události společného. Přestože je Federace ve válečném stavu s Dominionem a jejím spojencem Cardassií, na stanici se objeví tři cardassijští civilisté v čele s Terrell, žádající si těla dvou nalezených cardassianů. Tomu se však snaží zabránit skupina bajoranů v čele s vedekem Obanakem. Zdá se, že všechny aktuální problémy začínají dostávat stejného jmenovatele - ztracené rudé orby Jalbadoru, o kterých Kira tvrdí, že jsou pouhou bajoranskou legendou.

Autoři

Judith a Garfield Reeves-Stevensovi jsou ve světě Star Treku jako doma. Jejich knihy se velmi dobře prodávají. V jejich příbězích se často setkávají různé startrekové posádky, cestuje se časem a vytvářejí se nové alternativní reality. Mají zajímavé nápady a dokáží velmi dobře vytěžit z příležitostí, které jim cesty časem a alternativní dějové linie nabízejí. Jako dobrým příkladem může být právě trilogie Millenium, nebo  román Federation.

Několik knih napsali spolu s Williamem Shatnerem, v nichž hraje hlavní roli kapitán Kirk. Ten tak mohl být alespoň knižně oživen po své smrti na Veridianu III ve 24. století a má příležitost znovu a znovu zachraňovat galaxii. Příkladem může být Spectre, Captain's PerilCaptain's Blood, nebo Captain's Glory.

Tento manželský pár je autorem i několika úžasných knih ze zákulisí Star Treku, jimiž jsou The Making of Deep Space NineThe Art of Star TrekStar Trek: Phase II - The Making of the Lost SeriesStar Trek: The Next Generation - The Continuing Mission.

A aby toho nebylo málo, napsali příběh k pěti epizodám poslední sezóny seriálu Enterprise a můžeme je dokonce vidět hrát v poslední epizodě tohoto seriálu.

Hodnocení

Znovu bych se rád zmínil o hře, jelikož jsou oba příběhy tak podobné. Ve hře mi příběh přišel lépe vyprávěný, ale je možné, že to bylo tím, že byl jednodušší a přímočařejší. V knize se začíná velkým tajemstvím, na které se pouze nabalují další a další podivuhodné události, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí. Příběh se rozvíjí celkem pomalu a dost často odbočuje do několika stránkového vysvětlování vedlejšího tématu, nebo souvisejících událostí ze seriálu.

Styl popisu mi hodně asocioval ten, který se používal v prvních sezónách seriálu. Postavy se chovaly povědomně, bohužel jsem v nich však nenacházel tu jistotu, která z nich vyzařovala v šesté sezóně. Tato trilogie získala v roce 2000 cenu Psi Phi za nejlepší pokračující příběh, jsem tedy zvědav, jak se bude příběh odvíjet v dalších dvou knihách.

1. část2. část3. část

 
 

Millennium

Star Trek: Deep Space 9 - Millennium Omnibus
autoři: Judith a Garfield Reeves-Stevensovi
počet stran: 960
vydáno: 4. únor 2002 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN: 0743442490
ISBN-13: 978-0743442497

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: so 20. října 2012
přečteno: 5631x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG