Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Modely ve Star Trek: Voyager od Revell

so 28. září 2013      autor: VThor8      přečteno: 4957x      komentáře: 20

ST model VoyagerJelikož tu už pár jiných zajímavých článku k modelům je, po mém prvním k Enterprise-D jsem uvažoval, jestli navázat i dalším článkem. Díky zdejšímu velkému zájmu o modelářství a také e-mailovým dotazům na předcházející článek jsem se rozhodl pokračovat. Ať už pro inspiraci ostatním, kteří o tom uvažují, nebo se chtějí do stavby pustit, nebo pro ty, co se jen rádi kouknou.

 

ST model Voyager 1V tomto článku se chci věnovat modelu U.S.S. Voyager od firmy Revell v měřítku 1:600. Hotový model je velký 54 cm. Stavebnice se skládá z 67 dílků a i přes větší počet těch menších to není tak mnoho. Model obsahuje také průhledné části, například u warp gondol a deflektoru. Větší nevýhodu tohoto modelu vidím pro ty, kteří budou pracovat na osvětlení. Je sice počítáno s tím, které se dá i zakoupit jako kit na německých stránkách, avšak model je neprůhledný a v základní šedé barvě, která až na malé výjimky nejde bohužel tímto osvětlením prosvítit. To znamená trochu více práce s vrtáním, broušením atd. Připravit model na podsvícení zabere nějakou hoďku, ale není to nesplnitelný úkol. U tohoto modelu je možné sklopit warp gondoly stejně jako v seriálu. Pokud se však přistoupí k osvětlení, už to nadále možné nebude, protože hrozí přerušení drátku napájení.

ST model Voyager 2Byl to můj úplně první model, takže jsem se na něm vlastně učil a zkoušel postupy. Prošel už i nějakou opravou a úpravou a tu a tam bych uvnitř některé maličkosti změnil a udělal jinak, ale protože podsvícení funguje a změna není potřebná, nechávám to tak a zlepšení uplatním na jiném modelu. Použil jsem standardní 12V trafo, LED pásky a LED diody. K rozplánování diod a jejich následnou realizaci bych měl jednu poznámku, která se mi pak ukázala velmi důležitou. Protože vedení drátků a připevnění diod je někdy potřeba upevnit různými způsoby, např. poupravit diody nebo jejich napájení, drátky různě zohýbat a pospojovat dohromady, je velmi důležité je připevnit nebo spojit velmi pevně. Po slepení lze už jen velmi těžce zasahovat do vnitřku modelu. Je to možné, ale kromě demontáže a zpětné montáže plastových částí je pak třeba poupravovat i malbu.

ST model Voyager 3Tím bych přešel k barvičkám k tomuto modelu. Výběr je zjednodušen tím, že model je od firmy Revell, použil jsem tedy barvy od stejné firmy. Pokud máte zkušenost, lze je nahradit nějakými jinými. Díky tomuto modelu se mi pak lépe určovalo, jaké barvičky použít u modelů jiných firem. Je na každém, jak si barvy rozvrhne a model nabarví. Pokud by byl namalován jen podle výchozího plánku, bylo by potřeba asi pět barviček. Jestliže je ale chcete mít podle fotek a návodů jako originál, je potřeba asi (přesně si teď nevybavuji) 10 barev. Některé barvy ale použijete pouze na malé detaily, jako např. u senzorového pole. Také na celkové obarvení modelu podle návodu je možné si barvu namíchat ze dvou dalších. Je na každém, jak moc to chce mít podle skutečnosti.

Tento článek bych ukončil tím, že nejsem moc trpělivý a někdy zručný, takže se do stavby může pustit opravdu každý. S přestávkami, kdy jsem neměl trpělivost, stavba trvala kolem 3 měsíců.

A příště bych potěšil papírové modeláře…

viceadmirál VThor8
autor: VThor8
vydáno: so 28. září 2013
přečteno: 4957x
komentáře: 20
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Vídeňské sci-fi obchody  -  pá 15. prosince 2017
Star Trek: Attack Wing – veřejné hraní  -  so 13. února 2016
Model Stargate řízený pomocí Arduina  -  st 2. července 2014
Vlastní tvorba: Enterprise  -  ne 4. května 2014
Postavit Excelsior IV  -  po 3. března 2014
Postavit Excelsior III  -  po 10. února 2014
Postavit Excelsior II  -  pá 17. ledna 2014
Postavit Excelsior  -  ne 1. prosince 2013
Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Máte přebytečné statisíce? Pořiďte si modely Enterprise!  -  pá 18. října 2013
Model klingonského křižníku D-7  -  út 8. října 2013
Modely od Polar Lights v ČR  -  ne 22. září 2013
Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG