Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mých deset nejoblíbenějších sci-fi epizod (1.)

so 23. srpna 2008      autor: Pike      přečteno: 4306x      komentáře: 12

It's a fake! Všichni máme své oblíbené seriály, oblíbené postavy, oblíbené epizody. Pak ale existuje zvláštní skupinka několika málo epizod, které jsme si zamilovali. Můžeme je vidět klidně stokrát, aniž by nás omrzely, některé dialogy z nich známe nazpaměť. Vzpomínáme si na naše první zhlédnutí, kdy jsme jen nevěřícně koukali s otevřenou pusou, byli dojati k slzám či nám srdce napětím bušilo jako zvon. Rád bych se s vámi podělil o to, jaké epizody na mne takto zapůsobily a vysvětlil vám, co na nich vidím tak úžasného.

Star Trek Deep Space Nine: In the Pale Moonlight

DS9 je tak trochu „jiný“ Star Trek. Jeho vesmír je temnější a drsnější, a tudíž i postavy, které v něm žijí, musejí být o něco jiné. Jsou méně idealistické, více pragmatické... zkrátka se mnohem více blíží nám. A možná proto je máme tak rádi.

Charaktery postav DS9 na mě působily tak reálně, jako bych takové lidi mohl normálně potkat na ulici. A epizody jako In the Pale Moonlight ten dojem jen umocňují.

Na počátku epizody si Sisko uvědomuje, že bez pomoci Romulanů je válka s Dominionem pro Federaci prohraná. Ale oni se do války pochopitelně nějak moc nehrnou. Proto Sisko zorganizuje tajné setkání s romulanským senátorem Vreenakem, aby jej za pomoci zfalšovaného holografického záznamu přesvědčil, že Dominion plánuje napadnout Romulanské impérium.

Sisko lže a podvádí Vreenaka za pomoci zločince. Podpláci Quarka, aby zahladil stopy. A nakonec, když jeho plán selže a Vreenak Siskův podvod odhalí, Garak odpálí jeho loď a ze Siska se stává spoluviník vraždy. Zní to drsně, a ve skutečnosti to drsné je. Epizoda má tu správnou „úžasně depresivní a ponurou“ atmosféru. Navíc je děj vyprávěn samotným Siskem při diktování jeho deníku, čímž se divák více vžívá do jeho role. Při sledování běhá mráz po zádech, když si uvědomuje situaci, jíž musí Sisko čelit.

Herecké výkon jsou úžasné. Vreenak je chladný a arogantní Romulan (nelze nezmínit jeko „It's a FAAAKE !“). Brooks opět dostal příležitost ukázat Siska jako fanatika, což mu jde skvěle. A výkon Andrewa Robinsona jako Garaka byl též výborný.

Ukazování stinných stránek hlavních postav není jednoduché a od tvůrců si žádá dost odvahy. Jsem rád, že autoři DS9 tuto odvahu našli a natočili tak naprosto úchvatnou epizodu.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: so 23. srpna 2008
přečteno: 4306x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG