Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mých deset nejoblíbenějších sci-fi epizod (10.)

út 15. září 2009      autor: Pike      přečteno: 3102x      komentáře: 3

The Visitor Vzpomenete si ještě, která episoda Star Treku byla fanoušky na první CzechTreku označena za nejlepší? Samozřejmě to byl The Visitor, ač její vítězství nebylo nikterak přesvědčivé (pokud si dobře vzpomínám, hlasovali pro ni tři lidé). Toho času jsem se nijak netajil s tím, že jsem jedním z těch tří byl i já, a ve snaze udržet si v očích ostatních iluzi o stálosti svých názorů (a tím se odlišit např. od některých českých bloggerů), nemohu jinak než ji do tohoto přehledu zahrnout. Rozhodně tak ale nečiním z pouhé povinnosti - stále ji považuji za jednu z nejlepších episod sci-fi, která dosud vznikla.

The Visitor

U The Visitor už je od začátku jasné, že jde o dílo silně působící na city. Někdo by možná řekl vydírající, ale tato episoda to dělá naprosto perfektním způsobem. Uchvacující jsou především herecké výkony Averyho Brookse a Tonyho Todda. Zmínit určitě musím i dceru Andrew Robinsona, Rachel Robinson. Je jasné, že epizoda by bez nich nefungovala. Její základní stavební kámen je ale opravdu pevný.

Scénář si pohrává s myšlenkou, kolik jsme ochotni udělat k záchraně svých blízkých. Nejde tady však o časté obětování života v krizových podmínkách, máme zde muže, který se vzdal svého snu, své práce a své rodiny pro záchranu svého otce. Vědomě a dlouhodobě musel s následky svých činů žít. A nakonec obětuje i onen život, i to však po dlouhém a dozajista strašném zvažování.

Forma vyprávění dialogem činí příběh ještě poutavějším, neboť sledujeme příběh očima Jakea Siska a slyšíme přímé osobní dojmy postavy z konkrétních situací. To umocňuje interakce se zajímavou postavou studentky literatury, která přichází za Jakeem, svým životním vzorem, v předvečer jeho smrti.

Epizoda samozřejmě končí "restartem" a návratem seriálu k původní linii. Divák si může jen domýšlet, nakolik jsou náznaky budoucích událostí blízké tomu, k čemu dojde i za Siskovy přítomnosti. To však ukáže až čas - a pochopitelně další episody. Na zvědavost diváků to však bude mít dozajista pozitivní vliv.

The Visitor je jednou z nejemotivnějších epizod Star Treku. Osobně se mi líbil o trošku více než povedené The Inner Light nebo Rapture. A pak máme samozřejmě spoustu dílů, které se sice snaží působit na emoce diváků, tato snaha se však míjí účinkem (kupříkladu Daedalus). The Visitor je rozhodně skvostem a jako takový si místo mezi 10 nejlepšími episodami zaslouží.

Pro zajímavost přidávám názor na tuto epizodu od jiného fanouška. Možná v něm naleznete větší zalíbení než v mém. Každopádně krásně ukazuje různorodost názorů na jednotlivé epizody.

"Já tedy nevím, ale přišlo mi to takový eee. Jako týpek zmizí v časoprostorové trhlině a jeho syn roste a roste. A píše a píše. Pak zjistí, že jeho otec není mrtvý. Tak se vykašle na všechno a začne studovat kvantovou mechaniku, podělá si celej život a hurá: na konci zachrání tátu. A díky paradoxu vejce nebo slepice se to vlastně nikdo nestalo. A nestane. A všichni žijí šťastně až do smrti. To celé zabalené do úhledného balíčku: vyprávění naprosto neznámé, dost nesympatické a otravné studentce literatury."

Závěr seriálu

Tímto můj seriál končí. Rád bych poděkoval čtenářům, kteří jej dočetli až do konce a také těm, kteří v komentářích vyjádřili svůj názor (ať už pozitivní či negativní). Věřím, že to, co jsme si společně připomenuli, patří mezi to nejlepší, co nám žánr science-fiction může nabídnout.

Výběr episod rozhodně nebyl jednoduchý a na mnoho opravdu vynikajících záležitostí se nedostalo. Nedostalo se na úžasné episody, které jsou ovšem součástí koncepčně většího celku (např. třetí sezóna Enterprise, začátek války s Dominionem, čtvrtá sezóna Babylonu 5), samostatně však příliš nefungují. Nedostalo se na spoustu skvostů, protože limit deseti dílů se ukázal tvrdším, než zpočátku byl.

Příště se podíváme na 10 dle mého názoru nejhorších epizod ve sci-fi.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: út 15. září 2009
přečteno: 3102x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG