Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mých deset nejoblíbenějších sci-fi epizod (2.)

st 27. srpna 2008      autor: Pike      přečteno: 4253x      komentáře: 7

Tain, Garak a OdoU Deep Space Nine protentokrát ještě zůstaneme. Dnes se však podíváme na dvouepizodu, jejíž minimálně první polovina není všemi příliš milována. Myslím, že mezi vámi čtenáři jsou lidé, kteří ji mají rádi, i tací, kterým se do srdce moc nezapsala. Možná po přečtení tohoto článku na ni někteří změní názor, možná se budou spíš chytat za hlavu. Ať už ale zaujmete jakékoli stanovisko, neváhejte se o ně podělit v komentářích.

Star Trek Deep Space Nine: Improbable Cause / The Die Is Cast

Garakův obchod exploduje. Odo začíná s vyšetřováním, které se však stále zamotává a vede k obrovskému a nebezpečnému tajemství. Jeden výbuch je totiž malým kolečkem v obrovském stroji, ale kdo ho pohání a jaký je jeho účel?

Pro část fanoušků je Improbable Cause jen nudná detektivka, která má velkolepé pokračování. Pro jinou skupinu z fandomu je to fascinující skládačka, složená z několika geniálně napsaných dialogů, především mezi Garakem a Odem.

Kdykoli se během epizody sejdou na jednom záběru Odo a Garak, je to zárukou mnohavrstvých, naprosto dokonale promyšlených a zahraných dialogů. Jak velitel bezpečnosti na DS9, tak cardassianský krejčí jsou úžasné postavy, které ve skutečnosti mají mnohem více společného, než by byli ochotni si přiznat. Především oba jsou osamělí, jediní svého druhu na stanici s více než tisícem duší, na oba jejich vlastní lidé zanevřeli, a přitom si oba snaží udržet co největší odstup od ostatních. A od sebe navzájem.

Jejich vzájemná interakce těží z tohoto paradoxu, a přitom dává postavám nový, obrovský rozměr.

Pokud bych měl říci, kterou epizodu DS9 jsem viděl nejčastěji, je to právě Improbable Cause. Naprosto úchvatný herecký koncert mě nikdy neomrzí, stejně jako dialogy, které můžu znát nazpaměť, a přitom se zdají stále stejně zábavné a geniální.

The Die Is Cast už má mezi fanoušky více jednoznačná hodnocení. Odo s Garakem vypátrají bývalého vůdce Obsidiánského řádu, který ve skutečnosti plánuje útok na domovskou planetu Zakladatelů s cílem dostat Dominion na kolena.

Enabran Tain je další fascinující postavou. Důkaz toho, že v DS9 jsou epizodní postavy promyšlené lépe, než u mnohých seriálu postavy hlavní. Tainův výrok „Příště musíme být opatrnější“ ve chvíli, kdy je poražen a jeho flotila zničena, snad mluví za vše.

Odo a Garak jsou stejně skvělí jako v Improbable Cause, stejně tak scénář, přestože oba díly vycházejí z per jiných autorů (konkrétně Improbable Cause napsali Rene Echevarria, Robert Lederman a David R. Long a The Die Is Cast stvořil známý Ronald D. Moore).

Do hry se zapojuje i toho času ještě komandér Benjamin Sisko s jeho posádkou (památný zde byl i Michael Edington), který se s Defiantem vydává zachránit Oda přímo doprostřed bitvy téměř dvou set lodí. Na svou dobu jistě úžasné trikové sekvence jsou jen třešničkou na tomto obrovském a sladkém dortu.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: st 27. srpna 2008
přečteno: 4253x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG