Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mých deset nejoblíbenějších sci-fi epizod (6.)

út 30. září 2008      autor: Pike      přečteno: 3882x      komentáře: 1

Lost - The ConstantJelikož můj notebook znovu funguje v rámci normálních parametrů, můžeme v naší krasojízdě pokračovat. Přestože romantika a sci-fi jsou na první pohled dost odlišné žánry, ve valné většině seriálů narazíme na romantické epizody, případně sledujeme náznaky vyvíjejících se vztahů mezi hlavními postavami. Přiznejme si, že bez nich by seriály působily trochu neúplně. Jejich postavy přece nejsou natolik odlišné od nás, aby netoužily po nějakém milostném vztahu.

O kladné odezvě fanoušků na téma vztahů mezi postavami svědčí třeba úspěch románu Petra Davida Imzadi, který se zabýval vztahem mezi Williamem Rikerem a Deanou Troi.

Lost - The Constant

The Constant jsem do seznamu nezařadil jenom proto, abych tam měl nějakou tu romantiku a nevypadal pak jako suchar. Konstanta patří mezi mé nejoblíbenější kousky, protože v ní hraje hlavní roli Desmond. Tento velmi charismatický Skot se stal zajímavou postavou už od první scény. Jeho skotský přízvuk, oslovení „brother“, památná hláška „See you next life“, skvělý herec, jméno a velmi citlivý přístup scénáristů udělali s Desmonda mou nejoblíbenější postavu seriálu.

Desmond ve srovnání s hlavními postavami nedostal příliš prostoru. Přestože měl 4 flashbackové epizody (Live Together, Die Alone, Flash Before Your Eyes, Catch 22 a The Constant), stále měl kolem sebe cosi tajemného a současně působil natolik zajímavě, že člověk toužil po tom dozvědět se o té postavě více. Ve chvílích, kdy mě již přestalo zajímat, kolik lidí Kate vlastně zabila, jak drsné hádky měl Jack se svým otcem, na Desmondovy flashbacky jsem se vždy těšil. Mladý Skot se od ostatních na ostrově liší i charakterově. V prostředí chladných a surových pragmatiků, pro které už vražda nepředstavuje nějaké velké morální dilema, zůstává idealistou, který se touží jen vrátit se ke své přítelkyni. Ano, je pravda že i on byl nucen dopustit se násilností, ale v jádru stále působí jako dobrý člověk. V takto drsném prostředí jeho postava vyčnívá a oáza lidskosti uprostřed krvavé pouště. Tento dojem podrývá i naprosto přirozené a úžasné herectví Henryho Iana Cusicka

Skvělým tahem byla i volba Desmondovy partnerky Penelope. Ačkoli je dcera jedné z nevýznamnějších „záporáků“, její chování je diametrálně odlišné, snaží se nalézt trosečníky z Oceanicu 815 a současně hledá Desmonda. Přesto nás tvůrci ušetřili jakýchkoli ukázek jejich rodinných sporů, což je jistě jen k prospěchu věci. Uvidíme seznámení Desmonda a Penny, to však působí naprosto přirozeně a lidsky. Lepší hereckou dvojici si snad ani nedokážu představit.

Kdybych měl o Ztracených jen jakousi mlhavou představu podepřenou několika zhlédnutými epizodami, asi bych si při čtení zápletky dílu řekl: „JJovi chlapci už prostě neví, co by do té nastavované kaše namíchali.“ Zde však naprosto dokonale platí, že přečíst si pár řádků textu je naprosto zavádějící. Konstanta je příběhem o tom, že pro Desmonda je jeho láska k Penny prakticky tím jediným, na co se v životě může spolehnout. Ocitá se v minulosti krátce po jejich rozchodu (který jsme viděli v Flash Before Your Eyes), snaží se Penny najít a ve finální scéně ji přesvědčit o něčem šíleném – aby od něj za pět let čekala telefon.

Finální scéna epizody je kromě úchvatného hereckého výkonu oné dvojice a skvělé hudby památná i skvělým střihem.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: út 30. září 2008
přečteno: 3882x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG