Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mých deset nejoblíbenějších sci-fi epizod (7.)

so 18. července 2009      autor: Pike      přečteno: 3534x      komentáře: 8

Babylon 5Vážení čtenáři, po necelém roce bych rád dokončil cyklus o svých nejoblíbenějších epizodách. Důvodů jeho nedokončení je několik (hlavním je "smrt" mého notebooku, na kterém byl celý text uložen). Každopádně doufám, že toto zdržení vás neodradí od přečtení posledních čtyř článků a ani od případné diskuse. Budu vděčný za jakýkoli pochvalný i kritický názor. Jako omluvu po dokončení nabídnu článek, ve kterém shrnu deset sci-fi epizod, které považuji za nejméně povedené.

Troufnu si říci, že dosud jsem psal pouze o epizodách, které byly fandomem přijaty vcelku kladně. Možná pro každého nejsou naprostými peckami, ale většina fanoušků o nich mluví s chválou a uznáním. Názory na dnes popisovanou epizodu ale nejsou, dle zdrojů v mém informačním dosahu, příliš pozitivní. Navíc má ona epizoda má před sebou opravdové pecky. Jaký díl to vlastně je a proč patří mezi mé nejoblíbenější? Dozvíte se v dnešním článku.

Babylon 5: The Deconstruction of Falling Stars

Epizoda The Deconstruction of Falling Stars uzavírá čtvrtou sezónu Babylonu 5. Mimochodem zmíněná sezóna zmíněného seriálu je opravdu naprosto strhujícím a úžasným příběhem a zajisté patří mezi ty nejkrásnější zážitky, které vám veškerá sci-fi tvorba může nabídnout.

Dekonstrukce padajících hvězd je sérií několika obrazů, která začíná těsně po událostech předchozí epizody a dále pokračuje 100, 500, 1000 a končí zánikem Slunce.

JMS se do jedné epizody podařilo vložit neskutečné množství zajímavých myšlenek. V první scéně jsme diváky politické diskuse, jejíž účastníci zhodnocují činy Sheridana – tedy vedení vojenského tažení a následné svržení prezidenta Clarka. Zamýšlejí se i nad budoucností čerstvě vytvořené Mezihvězdné aliance, jejíž prezidentem se stal právě Sheridan.

Zatímco dva z účastníků jsou zaměřeni silně proti Sheridanovi, třetí se jej snaží bránit. Pokud rádi sledujete politické diskuse ze současnosti, zřejmě budeme unešeni. Nikdo z diskutujících přitom netuší, že Aliance si zkouškou ohněm projde již následující rok. Kdyby věděli, jak v ní uspěje, zřejmě by své názory přehodnotili.

Dále se podíváme o 100 let dopředu, kdy již je vláda prezidenta Sheridana minulostí a hodnotí ji dva historikové. Z jejich dialogu vyplývá, že hrdinové jsou vlastně nepodstatní, poněvadž oni pouze inspirují davy lidí, jež jsou k nějaké účinné akci nevyhnutelně potřeba. A navíc historie by se obešla i bez nich, neboť na jejich místo by prostě nastoupil někdo jiný, jehož činy by měly v zásadě stejný efekt.

Scéna má velmi silné a překvapivé zakončení – pro ty, co neviděli, nebudu prozrazovat.

Dále se podíváme o 500 let do budoucnosti, kde jsme svědky toho, že lidstvo se nikdy nepoučí ze svých chyb. Vidíme otevřené falšování historie, kdy holografický Sheridan velí popravě válečných zajatců a doktor Franklin provádí pokusy na mimozemšťanech.

Zakončení scény je možná trochu rozpačité – na jednu stranu může vypadat jako snaha udělat z postav Babylonu hrdiny za každou cenu, na stranu druhou ovšem v přesném kontrastu s předcházející scénou. Hologram Garibaldiho v něm zachraňuje tajným signálem Aliance před agresí Země a ta je těžce bombardována.

Následující scéna ukazuje další možnost mylného výkladu historie, která již je vzdálena jeden tisíc let a lidstvo bylo vinou agrese z předchozí scény vrženo technologicky o stovky let zpět.

Mé nejoblíbenější scény jsou první dvě na samém začátku Dekonstrukce. Fascinujeme mě to, že vidíme otevřenou politickou opozici oproti hlavním postavám seriálu. Jejich činy jsou otevřeně zpochybňovány přesvědčivými argumenty a je jen na divákovi, aby si o nich udělal vlastní názor. Vidíme i to, že je vlastně popírána důležitost vlastních postav. Zatímco v jiných seriálech jsou hlavní postavy středem vesmíru a několikrát přímo vidíme, že bez nich by vesmír vypadal úplně jinak (epizody jako Twilight, film První kontakt), zde nám JMS nabízí myšlenku, že jejich práci by stejně odvedl někdo jiný. Netvrdím, že je to naprosto správná úvaha, ale naservírovat ji divákům chtělo určitě dost odvahy.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: so 18. července 2009
přečteno: 3534x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG