Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Na FF „jen“ jako divák

st 9. července 2014      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 5041x      délka: 6 min      komentáře: 1

ff19Jen jako divák, žádné přednášky, žádné organizování a ještě jen na dva a půl dne z deseti. Cestovali jsme nezvykle na lehko, jen s batohem. Bez kostýmů, bez spacáků, bez žádné zvláštní conařské výbavy. Dobře, tak stylové náušnice a trička jsme si vzali, dokonce i jeden komunikátor. Ale to bylo všechno.

Nadšení nás však neminulo, těšení se stupňovalo zprávami z Facebooku od lidí, kteří už v Chotěboři byli. Čtvrteční zpráva o zahájení startrekové linie mě osobně zvedala ze židle, jak moc jsem už chtěla vyrazit. A když jsme dorazili, užili jsme si to parádně.

Ne všichni lidé a ne vždy se mohou účastnit organizace programu nebo s sebou vézt hromadu věcí. A přesto je možné si Festival fantazie báječně užít. Nebo právě proto? Když už to zmiňuji, tak se to vlastně týká všech conů a srazů.

V pátek jsme přijeli v sedm hodin večer na náměstí a po registraci v kině jsme se hrnuli mezi známé tváře. A oni se hrnuli na nás, jako že kde jsme tak dlouho a proč jsme nepřijeli na víc dní. Třešničkou na dortu byla letos miminka trekkistických rodinek. Nová generace byla po celou dobu hodná a roztomilá. Zaslouží si pochvalu. Také proto se stala neplánovaným bodem programu, kterého si většina lidí chtěla užít.

Od osmi hodin jsme už seděli na programu. Trekfest team připravil Star Trek: Talent, kam lákal odvážlivce k předvádění, což publikum přijímalo hlavně výbuchy smíchu. Kluci ze startrekové Posádečky to rozjeli, i když byli jen ve třech. Přehrávali scénky, které si předtím nechali od publika zadat. Jak to popsat… bylo to o sexu, o záchodě a k smíchu. Mezi scénkami vystupovali zpěváci a jiní talenti, jako například Tai, čichačka ředidel, která si vůbec nedělala reklamu na svoje výrobky odznáčků a náušnic. Nebo gritara, kterou doprovázel zpívající Grit. Program pro nedostatek přihlášených odvážlivců skončil o něco dříve a byl završen Vočiconem. Ostatně ono z publika je to velmi příjemné posezení a zasmání, na pódium se nechce všem, takže se nikdo nezlobil.

Rozkřiklo se, že na Uffolněte se, prosím si Draky pozvala známé trekkistické firmy, tak jsme se šli podívat. Rožnila Jimba a Johansona pěkně dlouho. Kluci se nevyhýbali žádnému tématu. Do pusy vzali i jméno Pelekovo, ačkoliv se snažil sedět anonymně v publiku. No, nasmáli jsme se na účet kluků báječně. Přesto jsem si odnesla překvapivé poznatky: za prvé, je prý na FF běžné shipování a dělá to každý; za druhé, o trekkies kolují neuvěřitelné fámy, dokonce i ve fandomu; a za třetí, že polovina sálu se moc nesmála. Tak první dva poznatky mě očividně míjely spoustu let až doteď. Ten třetí je pochopitelný, buď kluky neznají, nebo jim to nepřišlo vtipný. Uffolněte završil třetí host, slečna, která vlastně zvala na přednášku o gayích a lesbičkách.

Sobotu jsme zahájili přednáškou Božský Star Trek, ve které Jakub předestřel, jak byla realizovaná Roddenberryho představa o stavu náboženství v budoucnosti. Vlastně se točil kolem myšlenky, že všechna božstva byla vysvětlena jako mimozemšťani. Cizí druhy, které překvapily domorodce svými odlišnostmi a vyspělostí civilizace. Svádělo to samozřejmě k debatám, protože zas tak jednoduché to není.

Pak jsme si osvěžili Legendu jménem Will Shatner. Odnesla jsem si z toho seznam filmů a seriálů, které jsem ještě neviděla. Potom jsme plánovali přednášky o Redshirtech, ale zmrzlina byla mocnější. Navíc se mi v místnosti udělalo špatně – ty koberce prostě musí být vyhozené, jsou staré, špinavé a semeniště fujtajblů.

Přesunuli jsme se na linii Maelströmu, kde v přednášce Mentální detox člověka byly shrnuty už známé věci, které si zaslouží rozšířit do povědomí. A také navrženy dosti odvážné společenské změny. Myslím, že přednášející Tomáš může být spokojen, rozvířil debatu, ke které sám vybízel. Mrzí mě ale přednáška Radky, o kterou jsme mezitím ve Star Treku přišli.

Po obědě jsme si ještě lámali hlavu, co je a kde je to Oxo, protože jsme přednášku o něm nestihli. Ale myslím, že jídlo je dobrá omluva. Zajímal nás taky ComicsCon, kde jsme se dozvěděli, jak vznikali hrdinové Marvelu pod rukou Stana Leeho. Nevěděla jsem, že původně chtěl být románovým spisovatelem. A veliký odkaz za sebou rozhodně zanechává. Komiksových filmů jsme se rovněž dotkli ještě večer v čajce u diskuze. Shodli jsme se na tom, že jsme z nich nadšení, překvapení i rozladění, že málo čteme komiksy a že jen někteří stíhají sledovat aspoň staré/nové animované příběhy hrdinů Marvelu.

Nemohla jsem opomenout OrientCon, takže jsme zašli aspoň na jednu přednášku o tom, zda existoval Sandokan. Očividně někdo podobného jména v té oblasti existoval, bílý maharádža je doložen také, ale ostrov Mompracem se postupně sesul do moře a už není na mapách. Přednášející T.N.T. se odkazoval na jednu propracovanou studii. Moc zajímavé.

Pak jsme se zkusili uchytit ve Vočích, ale cigaretovej kouř nás vyhnal pryč. Stihli jsme tak kousek Gritovy Sexuality ve Star Treku. Jeho rozuzlení jsme si nechali utéct, protože jsme doufali, že to vyřešil podobně jako na Starconu, a vydali jsme se na Večer fantazie v kině. Rekonstrukce kina mi vzala dech. Protože jsem ho kupodivu poznávala! A po dvou hodinách mi ani nevadilo, že nemám zadek přilepený a bolavý od dřevěných sedadel – měkká červená sedačka přeci jenom má něco do sebe. Na tenhle stabilní bod programu jsem ještě nikdy nezašla a myslím, že do budoucna si ho zase nechám ujít. Je to o udílení ceny Aeronautilus a o ukázkových scénkách z různých linií. Nejspíš bych se asi měla stydět, že nikoho z nominovaných pro Aeronautilus neznám (kromě přezdívky „vidle“ padla ještě peprnější přezdívka). Mrzí mě ale, že třeba za organizační počin by mohli být oceněni pořadatelé Trekfestu, Starconu, CzechTreku nebo z Fanbase. Startrekový příspěvek zajistil Grit se svojí písničkou a Johnak pokřtil další svoji knížku. Tak to bylo fajn. Večer moderovala Draky. Ne všechno se mi na tom pořadu líbilo, ale dovedlo mě to k přemýšlení a taky jsem se zasmála.

Pak jsme se nakrmili tousty a přidali se k už diskutující skupině v čajoffně. Lidi, to vám byl takový balzám na duši. Popovídat si o filmech, o Star Treku nebo o životě. Vydrželi jsme až do dvou do rána. Hodně nového jsme se dozvěděla. Je to takový argument oproti stereotypu, že na FF alkohol teče proudem – tak prosím neteče, bavíme se bez toho, je to ostatně otázka volby.

Doubrava1 Doubrava2V neděli ráno jsme měli v plánu vlastně jen snídani a rozloučení se. Shodou okolností jsme stihli i většinu přednášky o Star Trek Online. Potom jsme už s poslední zmrzlinou vyrazili na jihovýchod, kde se rozkládá údolí řeky Doubravy. Turistická stezka není nijak dlouhá, ale je natolik členitá a kroutí se chvílemi jak pro kamzíky, že nás moc lákala. Došli jsme do Bílku, kde nás vyzvedli kamarádi – no umíte si to představit, že vám někdo zavolá a nabídne svůj transportér? Asi jsme byli hodní. Moc děkujeme a taky díky za popovídání.

Sice jsem v pondělí navázala kryplconem v podobě škrábání v krku, přesto nelituji. Věnovat se taky nějakou chvíli něčemu jinému, než je škola a práce, bylo moc fajn. Startreková linie se povedla. A navíc ti lidi! Návštěva alternativní časové linie stála za to a Vašek Pravda slibuje, že jubilejní 20. ročník bude! Teď jen přežít depcon do příště a prohlížet fotogalerie…

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: st 9. července 2014
přečteno: 5041x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odznáčky na Festivalu fantazie 2018  -  st 30. května 2018
Jeffrey Combs: Přednášky a promítání na TrekFESTu  -  út 28. června 2016
TrekFEST 2016 – program hotov  -  pá 27. května 2016
TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
Vzpomínka na Trekfest 015  -  út 12. ledna 2016
Odznáčky a 10. výročí portálu  -  po 13. července 2015
Oslavte s námi 10. narozeniny Trekkies.cz  -  st 1. července 2015
Odznáček Vypravěč na Trekfestu 2015  -  pá 19. června 2015
Festival Fantazie v Chotěboři už po dvacáté  -  st 20. května 2015
Genetika ve Star Treku  -  čt 15. ledna 2015
47 dní do PragoFFestu  -  pá 12. prosince 2014
TrekFEST 2014  -  čt 19. června 2014
PragoFFest tento týden  -  st 29. ledna 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014
Pozvání na PragoFFest  -  po 9. prosince 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG