Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Na oběžnou dráhu se poprvé v historii měla vydat soukromá raketa

ne 20. května 2012      autor: Kamil Fox Vít      přečteno: 4593x      komentáře: 4

Falcon Havy19. května 2012 v 1:15 SEČ / 4:15 východní / 08:15 UTC, poprvé v historii, se k mezinárodní vesmírné stanici měla vydat soukromá raketa. Falcon 9 měl za úkol vynést na oběžnou dráhu modul Dragon. Ten by měl v budoucnu sloužit pro zásobování mezinárodní vesmírné stanice a časem i pro převoz astronautů na oběžnou dráhu.

_________________________________ =/\= _________________________________

Update:

První soukromá vesmírná raketa neodstartovala z mysu Caneveral podle plánu. Těsně před startem počítač celou akci zastavil. NASA přitom doufá, že po odstavení jejích raketoplánů to budou právě soukromé stroje, které budou zajišťovat zásobování mezinárodní vesmírné stanice a časem také dopravu astronautů na oběžnou dráhu

K opakovanému startu má dojít 22. května 2012.

_________________________________ =/\= _________________________________

Start rakety už byl několikrát odložen. Jak vysvětluje Elon Musk, majitel společnosti SpaceX, která vyvinula raketu Falcon i modul Dragon, nejde rozhodně o nic jednoduchého.

„Celý manévr vyžaduje obrovskou přesnost. Vesmírná stanice obíhá Zemi jednou za 90 minut. Takže v neuvěřitelné rychlosti a na obrovskou vzdálenost od startu, přes stíhací let až po zakotvení se musíte trefit na centimetry,“ popisuje Musk..

 

Celý článek o připravovaném startu najdete na stránkách Českého rozhlasu v sekci Vesmír. Infromaci o nezdařeném startu pak můžete v plném znění číst zde.

Autor článku prvního:  Ondřej Bouda  (obo), Kateřina Kozmová

Autři článku druhého:  Zdenka Turková  (zdt), Václav Žmolík  (vžm),  krw

 

Technické parametry FALCON HEAVY

Hmotnost na LEO (200 km, 28,5 °): 53,000 kg odst. 117.000 liber)
Celková délka: 69.2 m (227 ft)
Šířka (tělo): 3.6 m (12 ft) x 11.6 m (38 ft)
Šířka (kapotáž): 5.2 m (17 ft)
Hmotnost na startu: 1,400,000 kg odst. 3.100.000 liber)
Tah na startu: 17 MN (3800000 lbf)

Pro ilustraci, tah motorů Falcon Havy je rovná plnému tahu motorů patnácti Boeingů 747.

Dragon moduleDRAGON je modul, pro opakované použití na nosiči SpaceX vyvíjeném v rámci programu spolupráce s Commercial Orbital Transportation Services (COTS) agentury NASA. Ten byl  společností SpaceX zahájen v roce 2005. Dragon skládá z tlakové kapsle a netlakovaném trupu používané k přepravě nákladu a osob na  LEO.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/vesmir
kapitán flotily Kamil Fox Vít
autor: Kamil Fox Vít
vydáno: ne 20. května 2012
přečteno: 4593x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG