Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Nová generace: Před zneuctěním

út 2. ledna 2018      autor: sarao      přečteno: 2719x      délka: 4 min      komentáře: 3

Star Trek: Nová generace - Před zneuctěnímFinále seriálu Voyager a film Star Trek: Nemesis po sobě zanechali mnoho nezodpovězených otázek. Například jaké byly další osudy hrdinů a zda se opravdu Voyageru podařilo navždy ochromit Borgské společenstvo. Odpovědi nalezneme v knižním pokračování TNG, které zásluhou nakladatelství Brokilon před časem opět začalo vycházet i v českém jazyce. Čtvrtou knihou v této řadě je někým chválený a někým zatracovaný román Před zneuctěním od Petera Davida.

Jde, alespoň pro mě, o úžasný román, který mě bavil od první stránky do poslední. Kniha přímo navazuje na v pořadí druhý román této řady, Odpor (J. M. Dillard). Rovněž je pokračováním knihy z období seriálu TNG Vendetta (Peter David) a epizod Stroj zkázy (TOS) a Já, Borg (TNG). Jedná se tedy spíše o crossover Nové generace a některých postav z Originální série, Voyageru a knižní série Nová hranice (od téhož autora).

Následující text obsahuje knižní spoilery. (pozn. redakce)

K údivu velení Hvězdné flotily nebyli Borgové zničeni ani poté, co USS Voyager zničila transwarp tunely, ani když USS Enterprise vyřadila Borgskou super-krychli v sektoru 10. Admirál Janewayová je při průzkumu této zdánlivě mrtvé krychle asimilována a přeměněna na novou borgskou královnu. Pod jejím vedením to, co z Borgů zbylo, odhaluje sílu, jakou nikdo nečekal a novou strategii nahrazení asimilace absorbováním (i v planetárním měřítku). Borgové útočí na Sluneční soustavu a kapitán Picard je opět nucen porušit přímý rozkaz velení, aby mohl provést svůj plán na záchranu Země, tentokrát s pomocí Sedmé z Devíti a velvyslance Spocka. Picardův plán zahrnuje ničitele planet, kterého známe z epizody TOS: Stroj zkázy, a dále počítačový virus Konečná hra, který vyvinula posádka Enterprise-D v epizodě TNG Já Borg. V této souvislosti se dočkáme i vysvětlení, proč nebyl tento virus dosud použit. Rovněž je zde vysvětleno, proč v románu Odpor byl Picard jediný, kdo cítil hrozbu Borgů, a proč ne i Sedmá z Devíti. V ději této knihy je to pak naopak –  je to právě Sedmá, která jako první pocítí borgskou hrozbu.

Současně se dějem prolíná stále se moc nedařící snaha o stmelení posádky Enterprise, vyvolaná příchodem nových členů velení jako náhrada za ty, jež z lodi odešli krátce po událostech v Nemesis. Tady je vidět autorova dobrá práce s postavami, zejména ve vztazích Picarda se starou gardou důstojníků Enterprise, kdy jsou tyto vztahy mnohem srdečnější než s novými důstojníky lodi. Jsou chvíle, kdy autor dokáže zapudit jakékoli dobré pocity, které by čtenář mohl ohledně nových členů velení (konkrétně poradkyně T'Lana, Miranda Kadohata a Leybenzon) mít. A to v okamžiku, kdy T'Lana podnítí vzpouru na Enterprise s tím, že tentokrát k tomu má spojence v ostatních dvou postavách. Nu, možná že to není technicky vzpoura, protože Flotila jim nařídila, aby převzali loď a zbavili Picarda velení, ale není to zrovna sympatické. Nicméně i toto se postupem času mění k lepšímu, když někteří noví členové posádky Enterprise stojí na Picardově straně či na ni přechází. Jen jako dovětek, nějak jsem očekával rozvoj potenciálního vztahu mezi T'Lanou a Worfem, jak mohou naznačovat předchozí romány této řady, bohužel tady jsem poněkud zklamán, neboť nic takového zde není.

Zajímavá je i dějová mikrolinie mezi Janewayovou a madam Q, která naznačuje, že osud postavy admirála Janewayové nemusí být ještě definitivní.

Tuto knihu mohu jen doporučit, neboť Před zneuctěním je velmi čtivou knihou, která vás vezme a bude vás nutit dočíst knihu co nejrychleji. Autorův styl je příjemný na čtení, i pokud nesouhlasíte s tím, co dělá. Autorova próza je stejně dobrá jako kdykoli předtím, s dobrou směsí humoru a vážnosti, která někdy jde až na hranu, ale nemusí ji nutně přecházet. Tak jako například šibeniční humor admirálů na obléhané Zemi. Dobrým „bonbónkem“ pro fanoušky jsou i různé hostující postavy. Kniha znamenitě rozvíjí borgskou linii TNG-relaunch a je dobrým úvodem pro následující román TNGr Větší než pouhý součet a románovou trilogii Star Trek – Volání osudu, jež začíná vycházet v těchto dnech.

Celkové hodnocení 9/10.

Související díla:

J. M. Dillard – Odpor
Peter David – Vendetta
epizoda TOS – Stroj zkázy
epizoda TNG – Já Borg.

Navazující kniha: 

Christopher L. Bennet – Větší než pouhý součet


Podrobnosti o knize

Původní název: Star Trek: The Next Generation – Before Dishonor
Nakladatel: Nakladatelství Brokilon
Redakce: Albert Balatka, Jiří Popiolek
Překlad: Michaela Burock
Obálka: Jakub Schejbal
Počet stran: 296
ISBN: 978-80-7456-353-9 


Anotace

Po dvě staletí nepoznala Federace větší hrozbu. Nepřítele tak diametrálně odlišného, že s ním nelze vést dialog. Nepřítele s jedinou myslí a jediným cílem: přidat naše technologické a biologické charakteristiky k jejich.

Dvakrát Hvězdná flotila vzdorovala – dvakrát ztratila bezpočet lodí a zaplatila vysokou krvavou daň. Zničením transwarp koridorů se nechaly světy Federace ukolébat iluzí bezpečí a zavládl všeobecný názor, že z tohoto úderu se Borgové už nevzpamatují.

Ale jako každá mocnost zahnaná na samý pokraj existence, vlivu a moci, bojují Borgové o přežití každým kouskem svého bytí. Nebude jim nic upřeno, nebude jim nic zakazováno, nikdo je už nepřipraví o dominanci nad celou Galaxií.

admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: út 2. ledna 2018
přečteno: 2719x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG