Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Obsazení Discovery aneb Krátké zamyšlení (nejen) nad politickou korektností

pá 4. srpna 2017      autor: Eodeon      přečteno: 2252x      délka: 5 min      komentáře: 69

plakát k DiscoveryHerecké obsazení Star Treku: Discovery motivovala podle slov jistých nespokojenců „politická korektnost“. Věřím, že v určitém smyslu tomu tak opravdu je. Přeci nepůjde o náhodu, že do hlavní úlohy s genderově matoucím jménem byla obsazena jednak žena, jednak afroameričanka, tedy zástupkyně hned dvou globálně vzato běžně znevýhodňovaných sociálních skupin, že postava kapitána hvězdné lodi – ve Star Treku mimořádně privilegovaná úloha – připadla rovněž ženě a navíc ženě asijského původu, přičemž právě Asiaté se v současnosti ve filmovém a televizním prostředí potýkají ze všech etnických skupin vůbec s největší diskriminací, a že do rolí gayů byli obsazeni herci se zkušenostmi s reprezentací G subkultury v televizi.

Podobné důvody nejspíše kdysi odůvodňovaly i obsazení Původního seriálu, ačkoliv tehdy se nemohlo hovořit o tzv. politické korektnosti, naznačující vynucený soulad s nároky soudobé společnosti na reprezentaci. Tehdejší americká společnost přeci byla otevřeně diskriminační. Diskriminace byla institucionalizována, podporována státem a společností, vetkána do jejích vnitřních norem. Doba se zásluhou dobrých lidí velice změnila, ale nikoliv způsobem, jaký popisují samozvaní odpůrci politické korektnosti.

Společnosti zemí západního světa přeci nebyly reformovány ve vzor rovnoprávnosti. Tolerance (rasy, původu, orientace, vyznání atd.) sice byla společensky přijata coby žádoucí, a proto i aktivně prosazovaný ideál, ale v praxi má společnost daleko k jejímu (bezpodmínečnému) přijetí. A diskriminace přeci nebyla vymýcena či zredukována na vzácně se vyskytující exces. To je mýtus stvořený xenofoby a šířený ignoranty. Diskriminace přetrvala a i ona prošla změnou. Bez společenského posvěcení se stáhla do skrytu stínů, nasadila ukřivděnou masku oběti a zahalila se mlhou demagogie a sofismat. Přizpůsobila se tak, aby její vliv nebyl viditelný. Z pudu sebezáchovy zapírá samu sebe. Přijala novou podstatu – pokrytectví, a díky této tak rozšířené charakterové vadě se snadno vetřela do uvažování lidí.

« Proti menšinám nic nemám, ALE neměly by požívat stejných výhod jako ostatní. Proti menšinám nic nemám, ALE nemělo by jim být umožněno projevovat svou odlišnost navenek. Proti menšinám nic nemám, ALE nemělo by jim být dovoleno vytvářet vlastní kulturu. Proti menšinám nic nemám, ALE neměla by jim být přiznána stejná práva. » Navenek nikdo proti menšinám nic nemá, přitom ale ze všech stran zaznívá tolik těch ALE. Takové názory, i když mají právo zaznít, by zároveň nikdy neměly zůstávat bez odezvy. Ostatně, v sázce je jen morální integrita naší společnosti.

Tak zvaná politická korektnost není ve své podstatě o moc víc než snaha těch několika málo idealistů aktivně dopomoci uskutečnit ideál, který mnohdy v praxi – z části kvůli naší snaze namluvit si, že svět je dávno dokonalý a přičinit se netřeba – nemívá žádnou oporu. Snaha „uměle“ zvýhodnit minority, nikoliv tak, aby získaly lepší možnosti oproti majoritě, ale jen s ní srovnatelné. Přeneseno na svět Star Treku, aby i oni mohli dosáhnout na to stát se důstojníky na hvězdných lodích a třeba i kapitány. Politická korektnost je neutrální zónou, která drží nízké pudy nesnášenlivosti v bezpečné vzdálenosti a brání jim propuknout v plné síle.

Čekal bych – a možná totéž čekali i filmaři zodpovědní za obsazení Discovery –, že všichni trekkies budou mít pro popsanou snahu pochopení. Nejsou snad i trekkies takovou svého druhu minoritou? Nečelí snad i oni nespravedlivým předsudkům ze strany svého okolí? Nesetkali se snad i oni – nebo přinejmenším někteří, o jejichž zkušenostech jsem četl – s jistou mírnou formou šikany a diskriminace? A nejsou to právě ideály tolerance, a nejen tolerance (vzájemné snášenlivosti), ale přímo pochopení a přijetí rozdílů tím, co mnohé z nich na seriálech tak upoutalo, i kdyby zprvu třeba jen podvědomě?

Často v článcích zmiňuji, že Star Trek představuje utopii, ale nikoliv utopii ve smyslu realistické vize budoucnosti, nýbrž utopii ve smyslu optimistického snu a předkládaného vzoru, o který jsme ponoukáni se vlastními snahami přičinit. Ale i tento sen má své kazy. Ani společnost spřátelených kultur Federace ještě nedosáhla dostatečné vyspělosti a snad jde přímo o nedosažitelný stav. Vzpomněl jsem si totiž na epizodu Nové generace „Polní soud“ (The Drumhead) (4x21) a spolu s četbou závěrečných kapitol knihy Romulanská válka: Odvážně vstříc bouři a s dojmy nad kontroverzí kolem Discovery to vlastně náhodnou analogií zažehlo tuto úvahu. V epizodě má menší úlohu postava zdravotnického technika jménem Tarses, jehož vzdáleným předkem nebyl Vulkánec, jak sám tvrdí. Dle pozdějších zjištění šlo o Romulana. Tarses je sice záhy očištěn z hlediska práva z obvinění ze špionáže, ale nesmazatelně pošpiněn společensky. Stigmatu spojovaného s jeho původem se nezbaví a ztrácí naděje v pokračující kariéru ve Hvězdné flotile. I tak pro něj tedy spravedlnost není.

Podobných „hadů“ v rajské zahradě Star Treku by se jistě našlo více. S přihlédnutím k nim se vlastně o utopii nejedná. Ale možná je to tak dobře. Vzor je o to přesnější. I vize Star Treku tím totiž naznačuje, že změna nemá konce. Stále je třeba usilovat o zlepšení, stále je třeba se vyvíjet a přesně to je přeci podstatou onoho ustavičného posunu vpřed do budoucnosti, o němž často hovořil Roddenberry. I když se svět mimo jiné i díky přispění jeho vize již změnil k lepšímu, není změna u konce.

Buďme tedy rádi, že se společnost změnila, že už není třeba bojovat o prosazení ideálu. Nyní je však třeba ho obhájit a zachovat. Udržet kurz směřování společnosti do budoucnosti a bránit odklonu a civilizačnímu úpadku. My sami si hlavně nikdy nesmíme neskromně nalhávat, že jsme „hotoví“ a lepší už nebudeme, že jsou nám ctnostné ideály Star Treku dávno důvěrně vlastní a v jejich uplatňování nemůžeme pochybit, že už se nemáme co nového naučit. To by totiž byla přímá cesta opačným směrem, než který nám Star Trek od prvopočátku ukazuje. Od nového seriálu očekávám, že bude v divácích naznačovanou skromnost podporovat a že přispěje moudrostmi, jakých nikomu z nás nikdy nemůže být příliš.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: pá 4. srpna 2017
přečteno: 2252x
komentáře: 69
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Axanar po bitvě neboli o Vládcích své domény  -  pá 6. listopadu 2020
Podcasty SHOT TREK pokračují…  -  čt 20. prosince 2018
Nový pořad – video podcast SHOT TREK; povídání o Short Treks  -  po 26. listopadu 2018
Po stopách reálií (nejen) Star Treku IV a V  -  út 16. října 2018
Chcete být na chvíli astronomem?  -  čt 9. srpna 2018
Star Max na PragoFFestu 2018  -  po 8. ledna 2018
Znáte Daxe, dikdika Kirkova?  -  so 14. ledna 2017
Český dokumentární film Star Trek 50 [VIDEO]  -  út 27. prosince 2016
Rozloučení se Spockem v Teorii velkého třesku  -  čt 19. listopadu 2015
Reportáž MVTV o startrekovém fandomu  -  st 3. června 2015
Laser-books hledá ilustrátory  -  pá 6. března 2015
I Shatner fandí přistání na kometě  -  pá 14. listopadu 2014
Pavel Pabjan 1970-2013  -  st 4. září 2013
Raketoplán Enterprise, legendární prototyp NASA se stal "Ňůjorčanem".  -  út 1. května 2012
Před 45 lety zemřel Vladimír Komarov  -  st 25. dubna 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG