Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odpočet do Star Trek traileru: je tu První kontakt

út 11. listopadu 2008      autor: little borg      přečteno: 10414x      komentáře: 0

plakát Star Trek: První kontakt Do uvedení traileru na nový Star Trek, tedy do pátku 14.11. zbývají ještě tři dny, ale my nepolevujeme a v seriálu ohlednutí za minulostí jsme u filmu Star Trek: První kontakt. Byl to rok 1996, kdy se fanoušci dočkali tohoto skvělého thrilleru. Režisér Jonathan Frakes (který zároveň hraje Rikera) na velké plátno poutavě přivedl obávané Borgy, že si za to vysloužil nadšené kritiky.

Stručně o ději - Picardova posádka a nová Enterprise-E musejí cestovat časem na Zemi těsně po 3. světové válce. Pronásledují Borgy, kteří chtějí zabránit strůjci warpového pohonu - Zeframu Cochranovi - Prvnímu kontaktu s Vulkánci. Tato událost ovlivnila dění na Zemi i v této části vesmíru a položia základ pro utvoření aliance planet a zkoumání galaxie...

Filmu po stránce zpracování nelze vytknout snad nic. Velmi dobré herecké výkony, naprosto famózní záporák v podobě borgské královny s tváří Alice Krige. Nechybí humor. Efekty na vysoké úrovni a masky, ty úžasné masky zajistily filmu nominaci na Oscara. Bohužel je to pro Star Trek na dlouho poslední takové "ocenění".

Bezesporu jednou z největších zajímavostí je, že pro roli Zeframa Cohrana tvůrci původně oslovili Toma Hankse (který je trekkie), ale kvůli natáčení jiného filmu nakonec nemohl nabídku přijmout. Jeho "náhradník" James Cromwell se ale úlohy zhostil víc než dobře.

Režisér Jonathan Frakes, jak sám přiznal, se pro natáčení Prvního kontaktu inspiroval u takových filmů, jako jsou Vetřelci, Blízká setkání třetího druhu nebo Čelisti.

Postava poručíka Hawka měla v průběhu utváření scénáře zajímavý vývoj. Na začátku se počítalo s tím, že to bude gay. Byl by tak vůbec první postavou ve Star Treku, o které by se to otevřeně vědělo. Jak se ale scénář měnil, náznaky o jeho sexuální orientaci vymizely.

Borgská královna vznikla vlastně náhodou. Scénáristé totiž jen těžko hledali podobu počítače - centrálního vědomí, které by vedlo dialog s ostatními postavami filmu. Proto toto "vědomí" vložili do atraktivní a charismatické ženské postavy.

Studio zvažovalo jako název filmu Star Trek: Borg a Star Trek: Resurrection. Titulek "The Resurrection" byl dokonce schválen, ale konkurenční Fox uplatnil na jeden z dříve ohlášených projektů podobný název, a to Alien: Resurrection (1997). Paramount tedy nakonec vybral jako název First Contact, což je mimochodem také epizoda 4. sezóny seriálu Star Trek: Nová generace (1987).

USS Equinox V raných návrzích scénáře Enterprise-E figurovala jako loď tříny Nova, namísto dnes známé třídy Sovereign. Loď třídy Nova byla později představena v seriálu Star Trek: Voyager (1995) v epizodě "Equinox", kde jsme viděli USS Equinox (viz obrázek).

Borgské oční implantáty signalizují morzeovkou jména lidí spojených s produkcí filmu.

Když se Cochrane ve filmu ptá La Forge, "Lidé ve 24. století nečůrají?" Vtipně naráží na fakt, že záchody nám tvůrci sérií nikdy neukázali.

Film byl uveden do kin v den, kdy Mark Lenard (Sarek) zemřel.

A teď už slíbený trailer filmu Star Trek: První kontakt:


nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: út 11. listopadu 2008
přečteno: 10414x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG