Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odpočet do Star Trek traileru: zažijeme Vzpouru

st 12. listopadu 2008      autor: little borg      přečteno: 4965x      komentáře: 0

plakát Star Trek: Vzpoura Dva dny nás dělí od premiéry nového traileru na chystaný Star Trek. Dnešní díl seriálu o předchozích startrekových filmových dobrodružstvích patří devátému snímku s názvem Star Trek: Vzpoura. Film opět natočil režisér Jonathan Frakes (představitel Rikera) a v kinech ho fanoušci viděli v roce 1998, čeští diváci v dubnu 1999. Úspěch předchozího Prvního kontaktu se sice nekonal, i tak ale stojí tento 103 minuty dlouhý film za vidění.

Kapitán Picard a jeho posádka stojí před možná nejtěžším úkolem dosavadní kariéry. Musejí vyřešit porušování primární direktivy, základního kamene Spojené federace planet. Obyvatelé planety Ba'ku, šest set vesničanů, mají být vystěhováni, protože "jiná" stárnoucí civilizace chce využít za podpory admirála Federace blahodárnou radiaci v prstencích. Jejím působením lidé mládnou a sílí. Dává to ale právo silnějšímu tento dar vzít obyvatelům planety?

Dvě ceny a další nominace ukazují, že film má potenciál oslovit i některé kritiky. Nicméně celkově je Vzpoura hodnocena spíše vlažně. Možná i kvůli menšímu podílu akce, kterou vystřídaly filosofické dialogy a nádherné přírodní scenérie. Kdo hledá akční trhák, narazí, kdo ale touží po filmu v duchu Star Treku jako takového, najde velmi příjemnou podívanou.

Největší perličkou jistě je, že pro roli admirála Doughertyho byl z počátku zvažován a dokonce údajně i osloven skvělý oscarový herec Gene Hackman (Nepřítel státu, Superman, Dobrodružství Poseidonu ad.)

Původně měl film končit scénou, kdy Ad'har Ru'afo unikl v plavidle, dostal se do prstenců kolem planety a omládl. Nakonec to ale režisér změnil a Ru'afo s tváří herce F. Murray Abrahama zahynul při zkáze kolektoru.

Scénář také počítal se zapojením ferengského obchodníka Quarka (Armin Shimerman) ze seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Scény sice byly natočeny, ale nakonec vystřiženy.

V komentáři na VHS režisér Jonathan Frakes říká, že pro scény, kdy atraktivní ženy Son'a napínají Ru'afovi kůži na hlavě, producent Rick Berman a někteří maskéři navštívili kliniku plastické chirurgie a pozorovali operaci obličeje, aby lépe dokázali převést své nápady v realitu. Soudě podle výsledku se jim to povedlo. :-)

Televizní premiéra filmu Star Trek: Vzpoura byla původně plánována na 16. 9. 2001 na kanálu NBC. Ale nakonec byla zrušena kvůli zářijovým teroristickým útokům 11. 9. v New Yorku a Washingtonu.

A na závěr ještě přidávám trailer, který velmi povedeně odráží celkovou atmosféru a pojetí filmu:


nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: st 12. listopadu 2008
přečteno: 4965x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG