Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Orci a Kurtzman - Star Trek: Do temnoty není remake

pá 7. června 2013      autor: omi      přečteno: 4290x      komentáře: 12

Roberto Orci a Alex KurtzmanRoberto Orci a Alex Kurtzman jsou v současnosti jedni z nejzaneprázdněnějších scénáristů. Jejich jména jsou podepsána pod několika velkými filmy ročně a samozřejmě mají svůj podíl i na restartu Star Treku v roce 2009 a letošním "pokračování" Star Treku: Do temonty. Ohledně posledně jmenovaného poskytli nedávno rozhovor pro server Film School Rejects. Přinášíme Vám jeho volný překlad.

Pozor článek obsahuje spoilery!

Vytvořit pokračování úspěšného Star Treku (2009) musí být náročné už kvůli očekávání. Jak jste se s tím vypořádali?

Orci: Musíte to brát jako další samostatný film. Nesmíte spoléhat na to, že se někomu líbil ten předcházející film, nebo jsou fanoušky celého fenoménu. Každý film musí obstát sám o sobě.

Kurtzman: Každý fenomén je rozdílný a je extrémně důležité poznat, co v keterém funguje. Každý film musí fungovat sám a mít propracovaný příběh, který nevyžaduje znalosti. Také víme, že pro pokračování je hodně důležitý propracovaný záporák. Naše oblíbené sequely mají výrazného a zapamatováníhodného záporáka. První příběh bývají většinou o seznamování, druhé pak o zkoušce. Při té potom přichází na řadu ten záporák.

Využít jako padoucha Khana byl risk. Fanoušci jej budou srovnávat s Khanovým hněvem, je to něco s čím jste při psaní počítali, nebo jste to ignorovali?

Orci: Hodně jsme o tom diskutovali a věděli jsme, že příběh musí obstát i bez Khana. Bez jakýchkoliv předchozích znalostí. Vytvořili jsme scénář o přizpůsobení se situaci, který se nijak neopíral o znalosti Khana z dřívějška. Potom jsme přemýšleli, jestli jej Khan, jeho příběh a minulost nějak obohatí?

Až když jsme měli základní kostru hotovou, mohli jsme si říct, že Khan opravdu příběh obohatí. Fanoušci budou Khanovu minulost znát, a ostatním to bude jedno, protože příběh filmu na těchto znalostech nestojí. Byl to zajímavý proces tvorby, když bylo jedno, jaké záporák ponese jméno.

Jak nefanoušci reagovali na scénu, v které se John Harrison odhalí jako Khan. Bylo důležité, aby okamžitě poznali závažnost této situace?

John Harrison ve filmu Star Trek: Do temnotyKurtzman: Jak říkal Bob, tak příběh žádné znalosti nevyžaduje. Nefanoušci pochopí motivaci záporáka i když jim jeho jméno nic neřekne. Pokud Khana znáte, okamžitě Vám naskočí asociace ke Khanovu hněvu. V prvním filmu bylo velmi důležité vytvořit alternativní linii, aby mohl být výsledek příběhů rozdílný. To nám dovolilo použít postavy, které jsou známé, ale odlišně. Některé z charakteristik postav z naší verze Treku okamžitě poznáte, dobře zapadají do kánonu, ovšem s určitými odchylkami. Od nás je to míněno jako pocta tomu, co bylo dříve. Khan je samozřejmě nejvýraznější záporák kanonického Treku. Toto rozhodnutí jsme učinili s vědomím, že přitáhne velkou pozornost lidí, kvůli tomu, kým Khan byl. Pokud se podíváte na tyto postavy, zjistíte, že v některých věcech jsou si velmi podobní, zatímco v jiných odlišní, to je záměrné. Nedělali jsme remake Khanova hněvu.

Orci: Abych rozvedl, co říkal Alex, představte si, že řekl: "Nejmenuji se vlastně John Harrison. Jsem Alex Kurtzman, a moje rodinu drží jako rukojmí a využívají mě." Není důležité, jestli je jeho jméno Khan, nebo ne. Příběh je stejný. Podstatené je, že není tím, za koho je považován, a že je manipulován tak, že jsou proti němu použiti lidé, na kterých mu záleží. Nezáleží na jménu, takovýhle příběj jsme chtěli vyprávět. Důležité informace jsou zmíněny, takže není nutné vědět, kdo je Khan.

Alexi, zmiňoval jsi, že nejde o remake Khanova hněvu, kde pro Vás leží ta hranice mezi poctou a narážkami a remakem?

Orci: Od předchozího filmu jsme přemýšleli, jak nám Leonard Nimoy pomohl odvobodit se od kánonu a zároveň ho uctít. Film by měl s kánonem ladit. Zatímco jsme měli volnost dělat cokoliv jsme chtěli, chtěli jsme odrážet to, co se stalo dříve. V prvním filmu je například Kobayashi Maru. Je možné, že v předchozím vesmíru se tak nějak Kirk s Spock setkali. Spock mohl tento test vytvořit. Abychom se oprostili od kánonu, přemýšleli jsme, co se mohlo tenkrát stát, i kdyby to byl alternativní vesmír. Pro nás je zajímavé, co by se mohlo stát stejně. Nechtěli jsme jen dělat cokoliv, ale to, co by se mohlo stát dříve. Někteří si stěžovali, že když jsme se osvobodili, proč teď využíváme Khana? Pro nás je to vzrušující představa, že můžeme ukázat to, co známe, ale nově. Jsou to paralely, ozvěny a sladění s tím, co známe jako Star Trek, a tak jsme k tomu přistupovali.

Musím se zeptat. Je spousta diskuzí o tom, jak je Star Trek: Do temnoty alegorií po 11. září. Bylo to vědomé rozhodnutí?

Orci: Vždycky jsme chtěli respektovat originální vizi Gene Roddenberryho, která odrážela aktuální události. Co se dělo v průběhu originálního Star Treku? Řešily se občanská práva a práva žen, což reprezentovala Uhura. Dále studená válka, reprezentovaná Chekovem. Je tam jakýsi mladý kapitán, který představuje Johna F. Kennedyho. Star Trek vždy představoval odraz toho, co se právě dělo. V tomhle filmu jsme chtěli tedy zpodobnit to, co se děje dnes. A co se děje dnes? No, terorismus, válka, a tak podobně... chcete jen nadhodit otázky, ne se vyhranit a poučovat. Chtěli jsme odrážet svět podobně, jako to kdysi udělal Gene Roddenberry.

Celý rozhovor můžete najít na webu FilmSchoolRejects.com.

Zdroj: trekweb.com
admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: pá 7. června 2013
přečteno: 4290x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG