Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Plutův měsíc Charon patří fanouškům sci-fi

po 3. srpna 2015      autor: Ampik      přečteno: 2540x      délka: 1 min      komentáře: 2

CharonJistě jste v tisku zaznamenali, že kolem trpasličí planety Pluto a jejích měsíců nedávno proletěla výzkumná sonda New Horizons. Zatímco sonda samotná již splnila svou misi a nyní pokračuje dál do hlubin Kuiperova pásu a pryč ze Sluneční soustavy, astronomové na Zemi mají teď plné ruce práce s nasbíranými daty. Kromě výsledků různých měření a výpočtů přicházejí také fotografie ve vysokém rozlišení. Na snímcích těchto nových světů se objevují krajinné útvary jako pohoří, krátery a planiny, které potřebují své jméno.

Krajinné útvary na nově zkoumané planetě nebo měsíci se často pojmenovávají podle jednoho schématu. Schéma vybrané pro Plutův největší měsíc Charon je žánr sci-fi. A protože je Star Trek nedílnou součástí světa science fiction, můžeme mezi jmény najít také Spockův či Kirkův kráter nebo Vulkánskou pláň. Tato jména musí ještě schválit Mezinárodní astronomická unie, ale je velice pravděpodobné, že vejdou v platnost jako oficiální. Unie již několikrát vyšla vstříc filmovým fanouškům, naposledy při pojmenování geologických útvarů na Saturnově měsíci Titanu podle fantasy postav Froda a Bilba.

K této zprávě se již vyjádřil také kapitán Kirk osobně, William Shatner: „Jsem hrdý na to, že pojmenovali povrchové útvary na Charonu – včetně Kirkova kráteru – po Star Treku a jiných sci-fi sériích. Je to čest, že se postavě, kterou jsem pomáhal vytvořit, dostalo takového váženého uznání.“

New Horizons je první sondou, která navštívila Pluto. Charon je dosud uváděn jako největší měsíc této trpasličí planety, ale ve skutečnosti neobíhá přímo kolem Pluta. Obě tělesa krouží kolem společného těžiště, tudíž by se dala charakterizovat spíše jako dvojplaneta.

Zdroj: trekmovie.com
podporučík Ampik
autor: Ampik
vydáno: po 3. srpna 2015
přečteno: 2540x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG