Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Po stopách reálií (nejen) Star Treku IV a V

út 16. října 2018      autor: rampa.mekkvak      přečteno: 1750x      délka: 4 min      komentáře: 9

Již od mala, kdy jsem si hrozně oblíbil Star Trek, mě fascinovalo „hlavní město“ tohoto fenoménu a byl to můj sen se sem (alespoň :)) jednou podívat. V létě tohoto roku jsem se oženil na Vyhlídkovém valu u Letiště Praha a při plánování svatební cesty jsem objevil levné letenky z Vídně. Výlet do San Franciska byl tedy honeymoon tripem, který jsme se ženou obohatili o návštěvu jezera Tahoe, Yosemitského národního parku a okruhem se vraceli zpět do SFO po Pacific Coast Highway – dálnicí, která vede podél Pacifiku z Los Angeles do San Franciska. Neplánovaně se z toho tedy stala i cesta po stopách starterkových filmů, a proto jsem se o tom rozhodl napsat článek a podělit se o tuto úžasnou zkušenost, za kterou jsem velmi vdečný. Pojďme se podívat jak to s těmi filmy vlastně bylo…

San Francisco a Cesta domů

Město je to vskutku překrásné. Ať už se procházíte malebnými kopcovitými uličkami plnými viktoriánských baráčků nebo si projedete známou klikatici Lombard Street anebo se prostě jen kocháte pohledem na Golden Gate Bridge, který je naprosto ohromujícím obrovským visutým mostem, tohle město vás dostane a nebude se vám chtít zpět.

transamerica_pyramid

Ve filmu, kde první scény po cestě časem ukazují křižovatku, po níž přechází banda z Enterprise, vidíme v pozadí dvě ikonické sanfranciské budovy. 260 metrů vysoký mrakodrap Transamerica Pyramid a zelený rohový dům jménem Columbus Tower (známý též jako Sentinel Building). Zajímavostí je, že v Columbus Tower sídlí produkční společnost Francise F. Coppoly American Zoetrope, která produkovala např. Lucasovo THX 1138.

  

ggb

V záběru, kde jde Kirk se Spockem podél pobřeží, je v pozadí vidět Golden Gate Bridge a při záběru ve směru, kam jdou, je vidět Alcatraz. Golden Gate Bridge nemá se zlatem nic společného, název je podle zátoky Golden Gate, přes kterou je most postaven. San Francisco má dva velké mosty, které spojují město s ostatními sousedními městy. Již zmiňovaný Golden Gate Bridge a San Francisco–Oakland Bay Bridge. 

 

cetaceanFilmaři si také upravili polohu akvária Cetacean Institut, které vlastně neexistuje a není v Sausalitu. Jmenuje se Aquarium of the Bay a je v městečku Monterey, které je 120 mil jižně od San Franciska.  Sausalito je severně od San Franciska přes Golden Gate Bridge, což je vidět ve scéne v autobusu, kde Spock umlčí pankáče. Akvárium jsme nenavštívili, protože tam žádné Humpback Whales nemají :). Jen pro zajímavost, u nás tento druh velryb dostal název Keporkak. Tuším, že ve všech dabinzích/tilulcích k filmu, je uveden „Hrbáč“.

alamedaDále tu máme nukleární lodě v Alamedě… Ostrov Alameda je hned naproti přes Sanfranciský záliv a dostanete se tam buď přes San Francisco–Oakland Bay Bridge nebo trajektem. Na ostrově je základna Naval Air Station Alameda, která byla v roce 1997 uzavřena. Tato základna byla druhým domovem USS Enterpise (CVN-65), což byla první letadlová loď na nukleární pohon.

 

Yosemite NP a Nejzazší hranice

el_capitan

Národní park Yosemite je od San Franciska 200 mil na východ. Na začátku filmu vidíme, jak Kirk šplhá na devítisetmetrový kus skály zvaný El Capitan. Mohu potvrdit, že pohled na skoro kilometr vysoký kus monolitu před vámi je opravdu parádní. Kousek od El Capitan je vesnička Yosemite Valley. Jste v údolí a okolo sebe máte samé skalnaté útvary a lesy. V parku vedou silnice a většina viewpointů se dá objet autem. Jedna taková silnice je vidět i v budoucnosti :). Je to záběr seshora na Kirka, který je v půlce šplhání.

tunnel_view

Dechberoucí panoramata uvidíte z míst Tunnel View, který byl též použit ve filmu, a Glacier Point, ze kterého byla pořízena fotografie na pozadí operačního systému Apple Mac OS X Yosemite. Vstup do Yosemitu stojí cca 950 korun pro auto a platí na týden.

 

 

Zaleťte si tam také…

San Francisco a Yosemitský národní park mají opravdu hodně co nabídnout a podívat se na tato ikonická místa světa Star Treku opravdu stojí za to. Když si pak po po příletu domů pustíte ST:IV a ST:V, váš zážitek ze zhlédnutí je tímto umocněn.

Kdybyste si chtěli také „ověřit“ reálie Star Treku, tak vězte, že to v dnešní době není opravdu tak složité a drahé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Několikrát za rok se objeví levné zpáteční letenky z Vídně s cenou pod 7 000 korun na humanoida. To je dobrý začátek pro naplánování tripu. Dále si musíte vyplnit online zjednodušené vízum ESTA a můžete vyrazit. Doporučuji si zabookovat alespon jeden motel, kde budete ubytovaní (kvuli dotazům imigračních úředníků v USA), ostatní pak můžete plánovat za běhu.

San Francisko je drahé, hodně. Noc v obyčejném motelu, jak jsme zvyklí v Evropě za patnáct set, stojí kolem
4 000 korun. Vyplatí se vybírat v pěší vzdálenosti od centra. Město je malé a nemusíte se starat o dojezdy městskou a příměstskou (BART), která též není zrovna levná. Dále se dá pak ubytovat například v sousedním Oaklandu, kde ceny padají zhruba na polovinu a máte to půlhodiny autem mimo špičku, jinak hodinu. Půjčení auta stojí cca 800 korun na den i s kompletním pojištěním.

praporčík rampa.mekkvak
autor: rampa.mekkvak
vydáno: út 16. října 2018
přečteno: 1750x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG