Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Před 47 lety...

ne 8. září 2013      autor: sarao      přečteno: 4121x      komentáře: 4

tvor z M113Je tomu 47 let od okamžiku kdy poprvé na televizní obrazovce zazněla slova:  Vesmír, poslední hranice – toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise na její pětileté misi – vydávat se za poznáním tajemných nových světů, hledat nové formy života a nové civilizace. Odvážně se pouštět tam, kam se dosud člověk nevydal.

 

8 září 1966 byla odvysílána první epizoda seriálu Star Trek, byla jí v pořadí pátá natočená epizoda Past na Muže (The Man Trap). K rozhodnutí vysílat tento díl dříve než ty již natočené vedlo autory pečlivé rozmýšlení. Past na muže byla vybrána, protože její přímočarý děj  nebyl považován za příliš exotický, měla výhodu monstra které uchvátí diváky  a dobře zapadala do konceptu tajemných nových světů. Tím předstihla favorizovaný Čas obnažení, který by představoval ideální úvod do osobnosti jednotlivých postav. Kupodivu vlastní pilotní díl  Kam se člověk dosud nevydal nebyl považován za vhodný z důvodu že příliš vysvětloval pozadí. Další již natočené epizody rovněž zcela nesplňovaly tyto představy -  Manévr s Corbomitem nebyla vybrána, protože se prakticky celá odehrávala na palubě Enterprise a Tajemný Charlie byla zas považována za příliš jemný příběh, protože se zabývala problematikou dospívání.
Tak začala éra fenoménu který k dnešnímu dni zahrnuje 726 epizod šesti TV seriálů a 12 celovečerních filmů.

Past na muže – zápletka

USS Enterprise doráží na oběžnou dráhu planety M-113, kde má být provedena rutinní lékařská prohlídka Roberta Cratera a jeho ženy Nancy, která je zároveň bývalou přítelkyní doktora McCoye. Na povrch planety se transportují kapitán Kirk, doktor McCoy a mladý člen výsadku Darnell. Po setkání s Nancy se ukazuje, že každý z výsadku ji vidí jinak. McCoyovi se jeví stále mladá jako v den, kdy ji viděl naposledy, kapitán Kirk ji vidí jako starší ženu a Darnell naopak jako mladou ženu, která jej zaujala na Wrigley – planetě potěšení. Když to Darnell oznámí ostatním, McCoy ho okřikne a Kirk pošle ven. Nancy tvrdí, že dojde pro svého může, aby se mohl zúčastnit lékařské prohlídky, ale ve skutečnosti venku svede a odvede Darnella.

Crater není z návštěvy příliš potěšen a chtěl by, aby Kirk s McCoyem odešli. Přesto se podvolí vyšetření. V tu chvíli se ozve křik Nancy zvenčí. Když tam ostatní přiběhnou, naleznou mrtvého Darnella s podivnými skvrnami na tváři a plodem zdejší jedovaté rostliny v ústech. Nancy tvrdí, že našla Darnella a chtěla mu říct, že se necítí uražená z toho, co předtím řekl, ale ten si mezitím kousl Borgie, jedovaté rostliny. Nancy i Robert Crater neustále po výsadku vyžadují dostatečné zásoby soli. Spock zjišťuje, že Borgie obsahuje alkaloidový jed, ale ani ten nevysvětluje podivné skvrny. McCoy později zjišťuje, že příčinou je naprostá absence choridu sodného v těle. Kirk se vydává na planetu s novým výsadkem. Crater při výslechu utíká, zatímco Nancy zabíjí další dva muže výsadku, přebírá podobu jednoho z nich a spolu s Kirkem a McCoyem se transportuje na Enterprise. Stvoření vydávající se za člena posádky potřebuje nutně sůl, kterou chce najít kdekoliv po lodi. Když dorazí k McCoyově kajutě, vezme na sebe opět podobu Nancy. Spock na planetě objevuje mrtvolu Greena, zavražděného člena původního výsadku, jehož podobu na sebe mimozemšťan převzal. Když najdou i Cratera, ten jim objasňuje, že stvoření, které zabilo před více než rokem Nancy Craterovou, nedokáže žít bez soli a může převzít jakoukoliv podobu. Vysvětluje, že jde o poslední exemplář svého druhu, ale odmítá tvora na lodi identifikovat. Kirk přikáže McCoyovi použít sérum pravdy.

Kirk chce nalákat tvora na tablety soli, ale kvůli McCoyovi se mu to nepodaří, a ocitá se tak v ohrožení života. McCoy není schopen po tvoru vystřelit do doby, než Spock na stvoření zaútočí. Nakonec McCoy narušitele zastřelí ještě předtím, než stihne z Kirka vysát veškerou sůl jako u předchozích obětí.

Ukázka epizody

Zdroj: memory-alpha.org, wikipedia.org
admirál flotily sarao
autor: sarao
vydáno: ne 8. září 2013
přečteno: 4121x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Popravčí Kodos: banalita zla  -  po 29. února 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Podívejte se, jak by TOS vypadala v širokoúhlém formátu  -  pá 12. září 2014
Retro: Trable s tribbly (The Trouble with Tribbles)  -  čt 15. května 2014
Retro: Past na muže (The Man Trap)  -  čt 1. května 2014
Retro: Klec (The Cage)  -  čt 17. dubna 2014
V pátek vychází Zkouška ohněm – Spock  -  st 16. dubna 2014
Enterprise se přesune na nové místo  -  út 8. dubna 2014
Retro: Příchuť zkázy  -  čt 20. února 2014
Retro: Návnada (Catspaw)  -  čt 14. listopadu 2013
Star Trek výročí na vlnách rozhlasu  -  so 21. září 2013
Retro: Poslední bojiště  -  čt 29. srpna 2013
Star Trek originální série - počátky  -  út 16. července 2013
Restaurovaný raketoplán Galileo bude k vidění v Texasu  -  po 24. června 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG